×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
2. oktobris, 2014
Drukāt

Daiņa Lesiņa porcelāna ēnas personālizstādē

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Rīgas Porcelāna muzejā līdz 12. oktobrim skatāma keramiķa Daiņa Lesiņa personālizstāde “Ēnas”. Izstādē ir jauna un šogad tapusi porcelāna darbu kolekcija, kuras ietvaros mākslinieks radis sakarības starp gaismu, ēnu un formu.

Izstādes kuratore Ieva Nagliņa par mākslinieka jaunāko izstādi teic: “Šī izstāde pēc konceptuālās pieejas daudz neatšķiras no mākslinieka līdzšinējām personālizstādēm – respektīvi Dainis Lesiņš strādā ar vienu tēmu, attīsta to, izstrādājot vairākas stilistiski vienotas formas par šo tēmu, un “spēlējas” ar dekoriem – katrai formai variē glazūras, krāsas, faktūras. Mākslinieka veidotajām formām raksturīga skaidrība, viengabalainība un izteiksmīga pārliecība, dekori ir gan rāmi, niansēti un monohromi, gan koši un ekspresīvi.” Pats mākslinieks par savu jaunāko izstādi teic: “Ēna – tā ir ilūzija par realitāti, mirāža par iecerēm, sapņiem, domām un sajūtām. Tas ir iluzors ceļojums, lai apmierinātu slāpes pēc jaunām garīgām atklāsmēm.”

Šīs izstādes galvenais varonis ir kamielis. Pievēršanās dzīvnieka atveidojumam ir kas jauns šajā izstādē. “Izstādes nosaukums ir “Ēnas” un norāda, ka kamieļa tēls ir tikai vizuāla zīme konceptuāliem jautājumiem, ko mākslinieks risina šajā izstādē,” atklāj I. Nagliņa un piebilst, “manuprāt, šī izstāde iezīmējas ar to, ka tā ir diezgan personiska, jo, lai gan lielāko daļu izstādes veido kamieļu figūras, kas rosina asociācijas ar eksotiskām siltajām zemēm un ceļojumiem, izstādes tematisko centru veido astoņu figūru kompozīcija – patiesībā četri tēli, katrs baltā un melnā krāsā. Atklāšanā mākslinieks atklāja, ka četras figūras ir viņa ģimenes simbolisks atveidojums – viņš, sieva un divi bērni. (attēls nr. 34) Šo darbu grupa arī visskaidrāk atrisina izstādes tēmu “ēnas”. Ēna kā siluets, būtiskā atspulgs, pretmets un kopsavilkums.” Vēl atšķirīgs ir tas, ka izstādē mākslas darbu uztveri papildina arī skaņa – soļi smiltīs, kas arī piešķir noteiktu noskaņu visai izstādei.

I. Nagliņa par D. Lesiņu teic, ka viņš citu mākslinieku vidū atšķiras ar savu darbu viengabalainību, vienkāršību un formas skaidrību, viņa pat teiktu – monolītumu. “Viņa mākslas darbos nav nekā lieka, viss ir pārdomāts līdz niansēm. Porcelāns ir keramikas materiāls, kas prasa rūpīgu pieeju tehniskajam tapšanas procesam, un mākslinieks, ar to visu rēķinoties, atļaujas riskēt un brīvi eksperimentēt. Drosmīgi lieto arī košas krāsas. Viņa darbus raksturo pamatīgums un vienlaikus vieglums.”

Mākslinieks D. Lesiņš ir viens no vadošajiem Latvijas keramiķiem un kopš 2000. gada Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedras vadītājs, 2008. gadā ievēlēts par profesoru. Viņam ir sarīkotas vairāk nekā desmit personālizstādes,viņš regulāri piedalās izstādēs un simpozijos Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Baltkrievijā, Somijā, Zviedrijā, Francijā un Polijā. Tieši šogad Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedra atzīmē savas pastāvēšanas 90 gadu jubileju. Tāpēc šī mākslinieka personālizstāde “Ēnas” Rīgas Porcelāna muzejā ir likumsakarīgs ievads keramikas svētku pasākumiem šoruden.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+