Foto-Valdis Semjonovs

Dekoratīvo eglīšu pārstādīšana 0

“Vai tagad var pārstādīt dekoratīvās eglītes? Jau gadus desmit Ziemassvētkos pērkam tās podā un pavasarī iekārtojam dārza stūrī, tur izveidojusies simpātiska egļu audze. Tur ir dažāda vecuma un auguma sudrabegles, pāris Kanādas eglīšu, arī Serbijas egle. Diemžēl tās sastādītas pārāk biezi. Pirmās jau 5 – 6 m garas, tām jāpaliek augam, bet mazākās varētu pārcelt. Kad to darīt – rudenī vai pavasarī? Kādiem jābūt stādīšanas attālumiem?

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Lasīt citas ziņas

Cik dziļai jābūt bedrei, rēķinot pēc sakņu apjoma? Tāpat jau kāda sakne cietīs, vai brūces vajag apstrādāt? Zinu, ka svarīgi respektēt debespuses, kā egle augusi. Kas vēl jāievēro pārstādot?” Liene Talsu novadā 

 

– Šādos gadījumos visprātīgāk kociņus pēc svētkiem vest uz laukiem un izmantot vēja aizsargstādījumā gar putekļaina ceļa malu. Egles izvieto rindā vēja pusē, piecu metru attālumā citu no citas, – skaidro dendroloģe un ainavu arhitekte Aija Kaškure. – Ja vieta atļauj un vēlas ierīkot izklaidus stādījumu, tās var likt 10 metrus atstatu – tad skujkoki sevi parāda visā krāšņumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pilsētas dārzos, protams, šādus egļu stādījumus nevar iekārtot. Tad izdevīgāk egles paaudzēt līdz 10 – 15 m augstumam un pirms Ziemassvētkiem pārdot turīgām firmām izvietošanai lielās hallēs.

Kokaudzētavas “Īve” vadītājs Dainis Ozoliņš atgādina, ka vasarā skujkokus pārstādīt nedrīkst. Vislabāk rudenī vai pavasarī eglēm, kas vienuviet augušas ilgāk par pieciem gadiem, ar asu lāpstu apcirst sakņu galus un noturēt tās turpat vēl vienu gadu. Tad kokiem izveidojas daudz jaunu, smalku saknīšu, to kamols kļūst blīvāks, kompaktāks un pārstādīšanas šoks vairs nav bīstams. Kociņiem, kas iestādīti tikai pirms pāris gadiem, sakņu atciršana nav nepieciešama – tie tāpat labi ieaug. Septembrī vai agri pavasarī izrok un stāda jaunā vietā tā, lai sakņu kakls būtu līdz ar zemes virskārtu. Bedri rok tik dziļu, lai saknes tajā nesaliektos, bet vienmērīgi izvietotos. Apakšā un sānos zemi papildus uzirdina, lai stādam būtu, kur ielaist jaunās saknītes. Pēc pārstādīšanas stumbru atsien pie trim balsta mietiņiem, kas zemē iedzīti attālāk no sakņu kamola. Debespušu novietojumu ievērot nav nepieciešams, jo eglītes jau kokaudzētavā ir pārstādītas un podi it bieži grozīti.

Svarīgi egles nestādīt mājas tuvumā, citādi pēc gadiem tās noēnos logus. Optimālais attālums ir 15 – 20 metri.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.