×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
12. februāris, 2016
Drukāt

Demonizētais Salaspils tēls jāmazina. Saruna ar vēsturniekiem Uldi Neiburgu un Rudīti Vīksni (46)

Foto - LETAFoto - LETA

Kopš vēsturnieku Kārļa Kangera, Ulda Neiburga un Rudītes Vīksnes grāmatas “Aiz šiem vārdiem vaid zeme. Salaspils nometne: 1941 – 1944” grāmatas iznākšanas pagājušas nedaudz vairāk kā divas nedēļas, tātad var jau runāt par pirmo reakciju. Prognozējami, ka tā bijusi visai vētraina no Krievijas un krievvalodīgo mediju puses, kaut, pēc U. Neiburga vārdiem, nopietnu pretargumentu līdz šim nav bijis. “Ja kāds turas pie padomju “patiesībām”, tad tā ir šī cilvēka izpratnes problēma. Mūsu vienīgais mērķis ir akadēmiski izpētīt Salaspils nometnes vēsturi. Mēs to nepārrakstām, mēs to pirmo reizi uzrakstām. Pirms par to runāt, jāsaprot, ka Salaspils bija nacistu režīma Latvijā izveidota represīva nometne, kurā notika noziegumi, kur cilvēki tika pazemoti, sisti, turēti pusbadā. Salaspils bija liela traģēdija, taču padomju okupācijas laikā nometnes vēsture netika akadēmiski pētīta,” ievadam teic vēsturnieks. Gan Uldi Neiburgu, gan viņa kolēģi Rudīti Vīksni aicināju uz sarunu “Latvijas Avīzes” redakcijā.

– Kura jautājuma izvērtēšana jums kā Otrā pasaules kara sarežģīto notikumu skaidrotājiem Latvijā šķiet jutīgāka, sarežģītāka – leģionāri vai Salaspils nometne? Ne jau velti 16. martā pie Brīvības pieminekļa mana arī svītrainās cietumnieku drānās tērptus…

U. Neiburgs: – Ar Salaspili vajadzētu būt vienkāršāk, ja cilvēki gribētu ieklausīties faktos un argumentos, ko esam atraduši. Mēs nevienā vietā nenoliedzam nometnes noziedzīgo raksturu, tās šausmas, kas tur notika. Salaspils un leģions ir vienlīdz nozīmīgi temati, un ar leģionu pavisam noteikti gan iekšpolitiski, gan ārpolitiski manipulē. Kā būs ar Salaspili – redzēsim. No vēsturnieka viedokļa ir pat interesanti paraudzīties, vai Salaspils nometnei ir kāda saistība ar leģionu. Īstenībā tur bija ieslodzīti arī sodītie policijas bataljonu un leģionu karavīri. Ne tikai latvieši, arī igauņi un citu tautību. Apsardzē gan neviens leģionārs nebija. Bija Arāja komandai piederīgie, 20. policijas bataljona rota un vēlāk lietuviešu policisti. Ar Kārli Kangeri Maskavā, Krievijas Kara arhīvā Vācu trofeju dokumentu nodaļā atradām tieslietu virsleitnanta Voldemāra Zāmuela sūdzību latviešu un vācu iestādēm par to, cik slikti Salaspils nometnē izturas pret sodītajiem leģionāriem. Zāmuels bija ieradies Salaspils nometnē neoficiālā inspekcijā un mēģināja protestēt. Leģiona gadījumā jāatspēko propagandas mīti, ka leģionāri bijuši “kara noziedznieki”. Salaspils gadījumā mums drīzāk jāmazina Salaspils demonizētais tēls par “100 tūkstošiem bojāgājušo”, jādod tā stāsta daļa, kas līdz šim nav dota – par ieslodzītajiem pretošanās kustības dalībniekiem, karavīriem, lietuviešu virsniekiem, arī darba kavētājiem.

Cilvēki jau atzīmējuši, ka ar savu darbu esam padarījuši notikušo saprotamāku, noņēmuši tos propagandas un ideoloģijas uzslāņojumus. Tas ir kā sniega bumbai, kas veļas no kalna – nav vairs redzams, kas atrodas iekšpusē, tikai tas, kas aplipis apkārt. Kopš grāmatas iznākšanas interneta vietnēs lasītas gan pateicības, gan lamas, taču lielākā daļa grāmatu vēl nemaz nav izlasījuši. Es tomēr aicinātu cilvēkus, pirms viņi izsakās, ar to iepazīties. Tīri no profesionālā viedokļa mēs varam diskutēt tikai ar tādiem. Protams, grāmatā neesam atklājuši pilnīgi visu, jo zināms taču, ka Salaspils nometnes arhīvs nav saglabājies.

Ja kādam ir mājās dokumenti vai fotogrāfijas, kas saistāmas ar Salaspils nometni, arī no 50. – 60. gadiem, lūdzu, sazinieties ar mani Okupācijas muzejā. Bija pārmetoši komentāri, ka nometnes apsardzei esot veltītas tikai dažas lappuses, kamēr citiem tematiem vairāk. Jāsaprot, ka ziņu daudzums par Salaspili ir nevienmērīgs. Par vienu lietu varam pateikt vairāk, par citu – mazāk. Vai arī par Salaspilī ieslodzītajiem bērniem un kopējo bojāgājušo skaitu… Mēs kā vēsturnieki būtu priecīgāki, ja Salaspils arhīvs, statistikas dati nebūtu iznīcināti un mums nenāktos likt visu kopā pa mazam mozaīkas gabaliņam. Tagad mums jārestaurē patiesā aina un vienlaikus jānoņem šīm lietām padomju propagandas uzslāņojums. Ir arī temati, par kuriem līdz šim vispār nav rakstīts. Piemēram, nacionālās pretošanās kustības dalībnieki un leģionāri nometnē.

Pievienot komentāru

Komentāri (46)

 1. SAJA NOMETNE NOKLUVA MUSU KAIMINU ONKULS STANISLAVS .PARAST LATGALU PUISIS ,KURS POLITIKA NESAPRATA NE KO .NU BET ATRADAS LABDARI ,KURI PALIDZEJA TUR NOKLUT .PIE VINA AUGUMA METRS90 ,SVERA 36 KG .TADA LUK DARBA NOMETNE .JA NE ATBRIVOSANA ,DIEZ VAI IZDZIVOTU .NO SITO VESTURNIEKU RUNAM SKEBINA .1982 .GADA NACAS PABUT SAJA NAVES NOMETNE EKSKURSIJA .SADAS VIETAS NEVAR PALIKT CILVEKS BEZ IESPAIDIEM .PAT GAISS TUR IR CITADS .STARP CITU ,LATVIJA VEL DZIVO CILVEKI ,KURI BERNI BUDAMI IR VISU TO REDZEJUSI .

 2. Būtu interesants pētījums par šiem komentāriem un komentāru autoriem; izskatās, ka nevienu neinteresē pats pētījums, tikai paša domas par pētījuma iznākšanas faktu un tā vietu Krievijas propagandas kampaņās. Neparasti izskatās, kad Krievijas masu inf. līdzekļi iztirzā citu propagandu, nekad neatceroties, ka Krievija ir propagandas lielmeistare un manipulāciju speciāliste ar lielu tradīciju. Vārdu sakot, patiesība nāk no austrumiem – citu patiesību nevar būt. Krievijai ir vēsture, citiem tikai – pārrakstīšanas.

 3. Nekas tur nav jāmaina!… tikai jāatjauno dažas ēkas un jāiedarbina, tad būs kur arī bēgļus uzņemt un izmitināt!

 4. Malači! Vakar raudāju, šodien ir!

 5. Visi, kuri liek šķēršļus patiesības uzzināšanai, ir šovinisti.

 6. var just , ka 16 marts tuvojas. pseidopatrioti dara visu lai āriešus dievu kārtā ieceltu

 7. NA pasutijums fašismu atmazgāt baltu? Atbildēt

  NA nacisti jau gadiem ilgi stāsta ka tā tik nometne gaidām un skautiem bija, un rumbulas priedās ebreji paši veica rituālu pašnāvibu….
  dažiem liekas, ka ja viņi pierādis ka nomušija neviss 10000 bet gan 9999, tad uzreiz tie 9999 neskaitās.

  • kurš no NA ir nacists ,un kurš no viņiem ir paudis tādus murgus?Pa muti negribi?Gan jau kāds tev reiz iedos tādu kārtīgu pliķi par melošanu un murgošanu visos portālos.

   • oi kādus naivos pēkšņi tēlojam Atbildēt

    NA nacisti gadiem kopē nacistu idealoģiju, saukļus, metodes…. lidz pat latviju -latviešiem(vāciju -vāciešiem) viens pret vienu esam kā vācija 30 gadu sākumā kad fīrers pie varas rāvās. pat publiski pauž atbalstu masu slepkavai kaimiņos jo viš taču par “nāciju cinijās”…. un tad pēkšņi nevainigi naivs jautajums- kurus tu te par nacistiem sauc. TOS KURI UZVEDAS KĀ NACISTI, TOS ARI PAR NACISTIEM SAUCU

    • Tas ka visur piesauc nacistus nenozīmē, ka komunisti ir bez vainas.

     • un raksts par komunistiem, tad rakstisim komentārus par to, bet šobrid apspriežam ši vēsturnieku melus

     • ko nu krievus bakstat acīs

      tā nav raksta tēma, un tas ka viņi dara š vai tā nenozimē ka man tagad jāklusē kad NA nacisti āriešus tēlo.

    • Aizmirsi paturpināt uzskaitījumu – Krieviju krieviem…Vai tomēr domā savādāk?

    • durak vispār zini,kā īstie nacisti uzvedās?Tu esi tik stulbs,ka tev eksistē tikai “krievu pasaule” alias russkij mir.Ja arī kāds no NA būtu kādreiz teicis,ka Latvija ir latviešu valsts,tas būtu tikai normāli,jo tas tā patiešām ir,bet ,diemžēl,nekad nekas tamlīdzīgs nav izskanējis.

  • Nedzen demagoģiju. Neviens nenoliedz Salaspils nometni, bet gan apzinātus pārspīlējumus.

  • Nav patīkami, kad ilgi kultivētie meli tiek atmaskoti…vai ne?

 8. Salaspils nometne bija un bus naves nometne ….. un tie vesturnieki var boret ko grib.

  • Ko tu ticīgam cilvēkam padarīsi…

  • Jau labi sen Rietumvalstu holokausta pētnieki ir izstrādājuši nacistu nometņu klasifikācijas sistēmu. Saskaņā ar to par nāves, pareizāk iznīcināšanas nometnēm (Vernichtungslager) uzskatāmas tikai trīs: Maidaneka, Sobibora un Treblinka. Kādēļ? Jo uz turieni cilvēkus etapēja tikai un vienīgi iznīcināšanai, un ilgstoši tur neviens ieslodzījumā neatradās. Pat Aušvica-Birkenava netiek uzskatīta par klasisku nāves nometni, nerunājot nemaz par Salaspili, kurā vispār nebija gāzu kameru.

 9. “……. jāsaprot, ka Salaspils bija nacistu režīma Latvijā izveidota represīva nometne, kurā notika noziegumi, kur cilvēki tika pazemoti, sisti, turēti pusbadā. Salaspils bija liela traģēdija, ……….”
  ================================================================
  Koncentrācijas nometnes jau tāpēc daudzu cilvēku apziņā ir “nāves nometnes”, nevis tikai “nometnes, kempingi, atpūtas vietas”. Veltīgi te censties mazināt kaut kādu tur “demonizēšanu”, pārskaitot un pārskatot bojāgājušo skaitu . Labāk paveikt to, ko ieteica atziņas par “zemes vaidēšanu” radītājs Eižens Vēveris:” Iedēstiet rozes zemē nolādētā.”

 10. Laba grāmata. Gaisina padomju un tagadējo rašistu mītus.

 11. Paldies autoriem ! Neadekvātie komentāri tikai parāda, ka darbs ir uzrakstīts trāpīgi un pārliecinoši. Tur ir gan Salaspils nometnes vēsture, gan padomju mitoloģija aprakstīta un izskaidrota. Ja Homo Sovieticus to nesaprot, tā ir viņu pašu problēma.

 12. Es nopirku to grāmatu. Sāku lasīt. Bet man tā sāka riebties pēc tam, kad dzirdu šos skaidrojumus – nebija tik mežonīga, nevajag demonizēt…Pretīgi! Pat viens nogalinātais jau ir noziegums! Bet tur simti! Un viņiem galvenais mērķis parādīt, ka tikai simti, ne tūkstoši. Tāds sīkums…Riebīgi! Tādu apcerējumu pretīgi ņemt rokās.

  • Tieši tā – arī viens nogalinātais ir noziegums. Bet, propagandas nolūkos, piedzejot klāt skaitu un pārspīlēt notikušā apstākļus, ir tāds pat noziegums un bojāgājušo piemiņas zaimošana. Savādi, ka ļautiņi tagad apvainojas par to, ka traģēdijas apmērs bijis mazāks. Atņemts “pirmrindnieku” tituls, ka Salaspillī gāzes kameru izmantošanā nav pārspļautas Maidaneka, Treblinka un Sobibora?

  • Vēsturniek, ko tik kautrīgs? Ja kritizē kolēģus, kuru vārdi ir zināmi, tad nosauc arī savējo. Un uzraksti recenziju par grāmatu, kas tur ir aplami. Citādi, tavs riebīgums, šķiet, ir tava galvā, un taviem pārmetumiem nav nekāda seguma.

  • Ja citu vēsturnieku izpētes darba rezultāts tev likās riebīgs, tad nemaz neesi vēsturnieks, jo tevi neinteresē fakti…Ja fakti ir pretrunā ar taviem pieņēmumiem un tas tevī raisa riebumu, tad tu esi propogandists, bet ne vēsturnieks.

  • pagaidi vel desmit gadus Atbildēt

   un atradisies “vēsturnieki”kas uzrakstis grāmatu ka salaspils bija dzemdibu nodaļa , ka tur dzemdeja un vairoja , neviss slepkavoja. par naudu uzrakstis jebko

 13. Patiesības skaidrošana, protams, cienījama lieta. Bet kāpēc autori tik ļoti uzsver nodomu novērst Salaspils demonizēšanu? Kāpēc tā uztraucas, ka tauta padomju propagandas ietekmē Salaspili uzlūko par šausmu vietu? Kāpēc cenšas iestāstīt, ka tik šausmīga tā Salaspils jau nebija? Vai tiešām latviešu vēsturniekiem tik vajadzīgs steigt palīgos Hitleram, parādot, ka viņš nemaz nebija tik briesmīgs kā tēlo padomju vēsture? Atbilde skaidra – jāpalīdz tiem latviešu kolaborantiem, kas vācu laikā sadarbojās ar hitleriešiem. Sak, tā nebija tik šausmīga nodevība pret Latviju, jo Hitlers jau nemaz nebija tāds briesmonis. Nožēlojami, nožēlojami!

  • Droši vien tāpēc, ka par visiem vēstures notikumiem ir jāspriež vadoties no faktiem. Attiecībā uz Salaspili šis faktoloģiskais pamatojums ir izpalicis. Tagad tiek atjaunots faktoloģiskajā materiālā balstīts vēsturiskais taisnīgums. Autori saka un pierāda, ka Salaspils nometnē notikušais ir ticis apzināti pārspīlēts.

  • Par kādu nodevību pret Latviju tu runā? Un par kādu tieši Latviju runā? No tavas Hitlera piesaukšanas var noprast ka tu gribētu runāt Padomju Latviju…Atgādināšu ka neatkarīgā Latvijas republika un tās iedzīvotāji cieta no diviem okupācijas režīmiem.

  • nu,bet ko var darīt, Atbildēt

   ka tik briesmīgs tas Hitlers un tā Salaspils nomrtne Patiesi nebija.Kā to “tēlo padomju vēsture”.Nošauties vai pakārties?Gribas taču,lai būtu vēl briesmīgāk briesmīgāks.Tad,apzinoties briesmīguma visaugstāko pakāpi,varētu naktīs mierīgi gulēt.Interesanti,kā mēs varētu palīdzēt tiem latviešu koloborantiem no šīs saules taisaulē?Jums,Arames,parasti tādi īpatnēji tie komentāri.Briesmīgais Hitlera režīms,kurš Latvijā bija tikai trīsarpus gadus jums joprojām neliek mieru.Gribas taču,lai būtu bijis daudz briesmīgāk,kā rakstīja padomju vēsturnieki.Brīvprātīgi piespiedu kārtā.Nopietni un godprātīgi uzrakstīts darbs jūs neinteresē.Nu tad tik turpiniet šausmināties.Par visu.

   • Tiek demonstrēts lēts propogandas triks – saucot vienus par briesmoņiem, šie saucēji it kā sevi nostāda ārpus iespējamības pašiem paveikt ko līdzīgu. Padomju režīms skaļi runāja par Hitlera režīma nodarījumiem tādējādi cenšoties novērst uzmanību no pašu zvērībām. Ilgu laiku tas arī darbojās.

 14. Es ļoti rūpīgi uzlasīju abu autoru atbildes un man radās nopietnas aizdomas par autoru vai projekta pasūtītāju profesionālo godīgumu un ētiku.Faktu mēŗktiecīga un publiska viltošana, balstīta uz neskaidriem datiem,izdomātām leģendām vai atkārtotiem mēģinājumiem izmainīt rezultātus sev par labu līdzinās profesionālam noziegumam.

  • Varbut kādu konkrētu piemēru ? Citādi izklausās, ka tie, kas te saka, ka grāmatu lasījuši, to nemaz nav darījuši.

  • Lasiet tekstu, nevis virsrakstu. Autori uzsver, ka svarīgi ir atjaunot patieso, nevis nez kādos kabinetos sacerēto ainu par tūkstošu tūkstošiem. Patiesībā kaunēties vajadzētu nevis viņiem, bet tiem, kam šausmas sākas tikai no 100 000 un ar 3000 ir par maz.

  • Neesi rūpīgi lasījis autoru atbildes, jo raksta pašā sākumā viņi aicina izlasīt grāmatu un tikai pēc tam izteikties par to. Grāmatā ir atsauces uz izmantotajiem informācijas avotiem. Tu gribi teikt ka arhīvos ir viltots materiāls? Tevis teiktais vistiešākajā veidā ir attiecināms uz padomju laika interpretāciju. Tas tevi nemulsina?

  • nauda nesmird un ja pasutits attaisnot nacismu tad attaisnos

 15. Par noziegumiem pret cilvēci ... Atbildēt

  No Aleksandra Jakovļeva grāmatas “Krēsla”:
  “[Pēc Ļeņina nākšanas pie varas] Garīdznieki tika apcietināti un nošauti, kā arī nežēlīgi spīdzināti. Neiedomājamām ciešanām tika pakļauts Permas arhibīskaps — bendes viņam izgrieza vaigus, izdūra acis, nogrieza ausis un degunu un pēc tam vadāja pa pilsētas ielām, beigās nošaujot. Arī Černigovas arhibīskaps Vasilijs, kurš sakarā ar šīm zvērībām ieradās Permā, tika arestēts un nošauts. Toboļskas un Sibīrijas bīskapu Hermogenu šie necilvēki piesēja pie tvaikoņa rata un to iedarbināja. Sakropļots un nošauts tika arī Kijevas metropolīts Vladimirs.” u.t.t. KAUNIES. KRIEVU TAUTA!

Draugiem Facebook Twitter Google+