×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
17. oktobris, 2013
Drukāt

Divas zvaigznes satiksies koncertā-sensācijā LNO

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pinkass Cukermans

Ceļā pie mums pošas fenomenāls vijolnieks un orķestris, kas klasiskās mūzikas interpretu vidū ir pasaules mēroga etalons: Pinkass Cukermans, kura vārds vien liek klausītāju sirdīm notrīsēt, un “Camerata Salzburg” no dižā Mocarta dzimtās pilsētas – orķestris ar bagātu vēsturi un tradīcijām.

Orķestri “Camerata Salzburg” 1952. gadā ir izveidojis Bernhards Paumgartners, kurš Austrijas mūzikas vēsturē ir atstājis dziļas pēdas, būdams slavens arī ar to, ka kopš 1917. gada vadījis Zalcburgas Mozarteum un bijis viens no Zalcburgas mūzikas festivāla pamatlicējiem. Šobrīd orķestra “Camerata Salzburg” galvenais diriģents ir Luī Langrē.
Savas pastāvēšanas laikā orķestris “Camerata Salzburg” ir apbraukājis visu pasauli. Tas sadarbojies ar tādiem izciliem diriģentiem un solistiem kā Šandors Vēgs, sers Rodžers Noringtons, Klāra Haskila, Dītrihs Fišers-Dīskavs, Leonīds Kavakoss, Zubins Mehta, Klaudio Abado, Hozē Karrerass, Anna Ņetrebko, Heincs Holligers, Tomass Kvasthofs, Kšištofs Pendereckis, sers Nevils Meriners, Andrāšs Šifs, Renē Jakobss, Hilarija Hāna, Martins Grūbingers, Oļegs Maizenbergs… Zvaigžņu saraksts ir pārāk garš, lai to turpinātu.
Katru gadu orķestris sniedz vairāk nekā 80 koncertu, un tie visi tiek sponsorēti privāti, kas Eiropā ir retums. Neskaitāmos orķestra ierakstu ir izdevušas tādas pasaulslavenas firmas kā “Decca”, “Warner Classics” un “Sony Classical”.
“Camerata Salzburg” – tās, protams, ir tradīcijas. Taču tā ir arī jaunatne, kas turpina vecmeistaru ceļu. Šobrīd orķestrī strādā jauni un talantīgi 20 tautību mūziķi, kuri runā universālajā mūzikas valodā un drosmīgi meklē mākslas pilnību. Spriežot pēc kritiķu atsauksmēm, viņu spēli raksturo īpašs muzicēšanas prieks. Taču pilnība un mūzikas būtības atklāšana – tie ir orķestra “Camerata Salzburg” darba pamatprincipi, kas 60 gadu laikā nav mainījušies.

Pinkass Cukermans ir slavens kā vijolnieks, altists, diriģents, kamermūziķis un pedagogs. Viņš ir ūnikums. Nav neviena nozīmīga orķestra pasaulē, ar kuru nebūtu spēlējis Pinkass Cukermans. Pēc viņa solokoncertiem kāro visas prestižākās koncertzāles un visi mūzikas festivāli.

Pēdējo desmit gadu laikā Pinkass Cukermans ir izpelnījies atzinību arī kā diriģents, sadarbodamies ar pasaules vadošajiem orķestriem. Jau 14 gadus viņš vada Nacionālā Mākslas centra orķestri Otavā un četrus gadus viņš ir Londonas Karaliskās filharmonijas orķestra galvenais viesdiriģents.

Taču maestro ne tikai uzstājas uz skatuves. Lielu uzmanību viņš velta arī jauno mūziķu apmācībai. Pateicoties viņa pedagoģiskajam entuziasmam, inovatīvas izglītojošas programmas ir ieviestas Londonā, Ņujorkā, Otavā, kā arī Ķīnā un Izraēlā. Sava autorprogramma viņam ir Manhetenas mūzikas skolā, kurā mākslas disciplīnu pasniegšanā pirmo reizi tiek pielietotas neklātienes apmācības tehnoloģijas. Kanādas Nacionālajā Mākslas centrā Cukermans ir izveidojis Instrumentoloģijas Institūtu (Institute for Orchestra Studies), kā arī Vasaras mūzikas institūtu izpildītājmāksliniekiem, diriģentiem un komponistiem.
Pinkass Cukermans ir dzimis 1948. gadā Telavivā. 1962. gadā viņš pārcēlās uz dzīvi Amerikas Savienotajās Valstīs un iestājās Džuljarda mūzikas skolā, kur mācījās Ivana Galamjana klasē. Viņš ir apbalvots ar Mākslas medaļu un ar Izāka Sterna balvu. Viņš ir pirmais muzikālo disciplīnu pasniedzējs kompānijas Rolex mākslas projektā Mentor and Protégé. Pinkasa Cukermana plašajā diskogrāfijā ir vairāk nekā 100 skaņu ierakstu, par kuriem viņš divas reizes saņēmis “Grammy” balvu, kā arī 21 reizi ticis nominēts šai balvai.

Mēdz būt cilvēki, kuri nenoveco… Cukermans ir tieši šāds mūžam jauns virtuozs: viņa spēks ir neizsmeļams, muzikalitāte – aizraujoša, tehnika – nevainojama. “The Los Angeles Times”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+