×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
13. aprīlis, 2015
Drukāt

Dažām luterāņu draudzēm vēloties lielāku autonomiju, rodas sarežģījumi ar īpašumiem (6)

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

Valtaiķu baznīca (Kuldīgas novada Laidu pagasts) kultūrvēsturisko vērtību cienītāju acīs ir ievērojama ar savām skaistajām un smalki izstrādātajām vitrāžām. Taču patlaban šis dievnams baznīcēnu un baznīctēvu ieskatā nav tikai kā lūgšanu un tūristu apskates vieta, bet arī – kā strīdu objekts. Jau vairākus gadus ilgst tiesāšanās starp Latvijas evaņģēliski luterisko baznīcu (LELB), Valtaiķu autonomo evaņģēliski luterisko draudzi un citiem par īpašumu tiesībām – kam pieder baznīca un zeme. Martā notika viena no kārtējām tiesas sēdēm un pirms Lieldienām, 2. aprīlī, Augstākās tiesas (AT) Civillietu tiesu palātas tiesnese Sandra Krūmiņa nolasīja saīsināto tiesas spriedumu, ar kuru tiek atzītas LELB īpašumtiesības uz Valtaiķu baznīcu, zemi zem tās un ap to (0,41 hektārs), kā arī uz mācītājmuižas ēkām un 14 hektāriem zemes. Valtaiķu draudzes pārstāvji spriedumu pārsūdzēs – tas iespējams kasācijas kārtībā Augstākās tiesas Civillietu departamentā.

Kā un kāpēc viss sācies? Drīz pēc Latvijas neatkarības atgūšanas 1990. gadā Saeima pieņēma likumu “Par reliģiskajām organizācijām” un reliģiskās organizācijas varēja atjaunot savu tiesisko statusu, reģistrējoties kā juridiskas personas. LELB reģistrēja savu 1989. gada sa­tversmi Reliģijas lietu departamentā 1990. gada februārī, taču ne visi mācītāji piekrita spēcīgai varas centralizācijai. Viens no tādiem mācītājiem, kas vēlējās draudžu lielāku autonomiju, bija Sigurds Sproģis, tāpēc viņš savas Valtaiķu, Aizputes, Snēpeles un Cīravas draudzes nolēma reģistrēt kā no LELB neatkarīgas, autonomas draudzes, ko 1991. gada jūnijā arī izdarīja.

Ļaužu iecienītajam S. Sproģim nenācās grūti pārliecināt savas draudzes par tādu soli. Pašam mācītājam par iemesliem tagad vairs nevaram pavaicāt, viņš 2013. gadā mira, bet par tiem zina viņa līdzcilvēki (tālāk rakstā) un draudzes pārstāvji.

Tajā brīdī neviens pat nevarēja iedomāties, kādi sarežģījumi autonomajām draudzēm ar šādu soli radīsies tām agrāk piederošo īpašumu atgūšanā.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Lai tie luterani muzam noladeti tapat baptisti vasarsvetku ticigie un Jauna paaudze.Tadi pasi zagli,aferisti,ka visi citi.

 2. Tikko izskanēja, ka esam tikai tranzītā uz šis pasaules.

 3. Šitas mazo zēnu mīlis vēl raksta raxtus?! Domāju ka žurn@ļuga jau sēž!

  • Tā jau nav, ka dzīvē neesmu grēkojis, bet pārmest man mazu zēnu mīlēšanu un vispār homoseksualitāti… Smaidu par to.

 4. ar zobenu atnāca,ar zobenu valda,par mantu cīnīsies līdz nāvei

 5. Izrādās, ka Valtaiķu baznīcai pieder tik daudzas jaukas lietas, ka Rīgas šeftmaņiem tek gara siekala. To visu taču varētu pārdot! Būtu nauda, kas iet uz beigām, jo daudz kas vērtīgs no luterāņu īpašumiem jau izpārdots.
  Un arī Vanagam būtu nauda, lai sev un domubiedriem Romā pasūtītu un iegādātos jaunus krāsainus katoļu paltrakus…
  Vai visu šo vanadziski puskatolisko “bratvu”, kas par luterāņiem uzdodas aiz pārpratuma, nevajadzētu atdalīt no luterāņu baznīcas, kā saka – mušas atsevišķi un kotletes atsevišķi?
  Mācītāji baidās protestēt, jo Rīga viņiem maksā algas, tiesa, ar katru gadu mazākas. Kad tās beigsies pavisam, tad būs vāks Vanaga patvaldībai. To Rīga labi saprot, tāpēc ķeras klāt draudžu īpašumiem, varbūt varēs kādus gadus izvilkt un labi dzīvot…
  Kāpēc Latvijas luterāņiem jāiztur spiediens, kāds no arhibīskapiem nebija iedomājams ne pirmskara, ne padomju laikos? Toreiz neviens mācītājiem algu nemaksāja, tieši otrādi – komunisti uzlika milzu nodokļus. Varbūt vajag atteikties no “vanagu-danajiešu dāvanām”?

Draugiem Facebook Twitter Google+