Kultūra
Mūzika

Dvēselē kā laternā: unikālās balss īpašniecei Norai Bumbierei apritētu 70 16

Foto no Māras Zustrupas arhīva

Unikāla balss, dabas dots talants
Samtainās balss īpašniece Nora Bumbiere bija Latvijas estrādes mūzikas spožākā zvaigzne, kas mirdzēja spoži jo spoži, bet diemžēl izdzisa daudz par ātru, 46 gadu vecumā. 13. martā Norai būtu 70.

Noras mūža lielā mīlestība un labākais skatuves partneris Viktors Lapčenoks nesen pierādīja, ka arī 70 gadu vecumā ir lieliskā formā un var sapulcināt pilnas zāles ar klausītājiem. 12. martā Viktors dosies uz Noras dzimto pilsētu Jelgavu, lai uzstātos koncertā, ko rīko Noras Bumbieres fonds. “Šis mums ir lielu jubileju gads, jo Norai un Viktoram aprit 70, Žoržam Siksnam būs 60, savukārt mūsu fonds svinēs desmit gadu jubileju,” stāsta fonda vadītāja, Noras māsa Māra Zustrupa. Kas zina, ja Nora vēl būtu mūsu vidū, arī viņa gribētu kāpt uz skatuves, taču diemžēl šādas iespējas vairs nav un Noras brīnišķīgo balsi tagad varam baudīt tikai ierakstos.

“Nora bija radīta skatuvei; tā bija viņas dzīve. Atkārtot viņas dziedājumu nav iespējams; Norai bija unikāla balss. Es ļoti lepojos ar savu māsu,” stāsta Māra. Viņa lepojas arī ar Noras dzimto pilsētu un uzskata, ka Jelgava droši varētu konkurēt ar Liepāju par Latvijas muzikālākās pilsētas godu, jo Jelgava mums devusi tādas zvaigznes kā Nora Bumbiere, Žoržs Siksna, “Prāta vētra” u. c.

Nora cēlusies no vienkāršas Jelgavas darbaļaužu ģimenes; mamma Tamāra bija sanitāre, bet tēvs Jānis strādāja par šoferi. Norai jau bērnībā bija ķēriens uz dziedāšanu, tādēļ skolā viņa bija populāra meitene. Pievilcīgo tumšmati ar zaļām acīm drīz vien ievēroja arī puiši, bet jāsaka, ka mīlas lietās Norai neveicās visā mūža garumā. 15 gadu vecumā viņa iepazinās ar pievilcīgu puisi, vārdā Edgars un palika stāvoklī. Edgars esot solījis viņu precēt, bet pēc neilga laiciņa pameta jauniņo meiteni. Par spīti ieteikumiem taisīt abortu, Nora izlēma dzemdēt mazuli un laida pasaulē dēlu Romualdu. Ārlaulībā dzimis bērns un vēl tik jaunai māmiņai: tolaik tas skaitījās liels negods.

Norai ātri nācās kļūt pieaugušai, pēc mazuļa dzimšanas viņa aizgāja mācīties uz vakarskolu un sāka strādāt “Latvijas keramikas” cehā, kur zīmēja rakstus uz vāzēm. Taču viņas īstais aicinājums bija dziedāšana. Noras māsīca Aija atcerējās, ka reiz, kad Norai bija 12 gadi, abas sapņojušas par nākotni un Nora teikusi: “Es būšu dziedātāja un dziedāšu uz skatuves garā, baltā kleitā!”

Savu muzikālo karjeru Nora sāka Jelgavas pašdarbnieku ansambļos. Tāpat kā Viktoram Lapčenokam, arī Norai dzīves lielais laimests bija iepazīšanās ar komponistu Raimondu Paulu, kurš spēja novērtēt viņas talantu. “Man stāstīja, ka Jelgavas kultūras namā dziedot interesants, mazs, melns skuķis. Braucu klausīties… Talantīgi dziedātāji bijuši deficīts visos laikos,” Inetas Meimanes grāmatā “Nepalikt vienai tumsā” atcerējās maestro Pauls.

Nora kļuva par vienu no Rīgas estrādes orķestra solistēm. Viņai nebija atbilstošas muzikālās izglītības, viņa lāgā nepazina notis, taču dabas dotais talants ļāva ātri vien apgūt visas dziesmas. “Latvijā otras tādas balss pagaidām vairs nav nevienam. Norai piemita lieliska muzikālā stila izjūta – frāzējumā, dziedāšanas manierē. Un viss – no dabas! Dieva brīnumiņš!” par Noru stāstīja viņas kolēģe Margarita Vilcāne. Kā atzina Pauls, sākumā Nora nebija nekāda dīva – neliela auguma, diezgan bezgaumīgi ģērbusies. “Pie viņas nāca modelētāji un stāstīja, kā vajag. Bet viņai piemita tāds sievišķīgs šarms, kas cilvēkus saistīja gluži vai maģiski,” Meimanes grāmatā secina Pauls.

Galerijas nosaukums


Viktors un Nora

Maestro pielika savu roku arī pie nu jau leģendārā Noras un Viktora dueta izveidošanas. Lapčenoks atceras, ka pirmoreiz, kad aizgājis uz “REO” mēģinājumu, bijis saaukstējies un visu laiku šņaukājies. Nora tolaik jau vairākus gadus dziedāja ansamblī. Kad Pauls teicis, ka Norai būs jādzied duetā ar Viktoru, viņa iesaukusies: “Ko? Ar šito puņķaino?” Taču drīz vien Nora un Viktors lieliski sadziedājās ne tikai uz skatuves, bet arī dzīvē. Pauls ar sievu Lanu pat kļuva par vedējiem Lapčenoka un Bumbieres kāzās. Norai pirms tam jau bija neveiksmīgas laulības ar jūrnieku Aleksandru Rezņičenko, kas izjuka atsvešināšanās dēļ: Aleksandrs bija jūrā, bet Nora ar ansambli braukāja turnejās.

Nora un Viktors bija ļoti skaists pāris, taču paraugpāra tēlu izdevās saglabāt tikai uz skatuves, jo aizkulisēs un sadzīvē viss nebija tik rožaini. Galvenais nesaskaņu cēlonis bija milzīgā greizsirdība, ko Nora izjuta pret ikvienu sievieti, kas parādījās Viktoram tuvumā. “Uz skatuves es muku no meitenēm, kas nāca sniegt puķes, jo zināju, ka pēc koncerta mani sagaidīs histērija. To var paciest gadu, nu labi, divus, bet…” vēlāk žurnālam “Leģendas” atzina Lapčenoks. Pēc viņa domām, ja viņi ar Noru būtu palikuši kopā, agri vai vēlu kāds no viņiem būtu sajucis prātā.

Laulības izjukšanu veicināja arī tas, ka Norai un Viktoram nebija kopīgu bērnu. “Norai ļoti grūti klājās privātās dzīves jomā, un vēlāk tas viņai liedza iespēju pilnībā izmantot savu potenciālu,” sarunā ar “Mājas Viesi” norāda Lapčenoks. Problēmas radās arī darbā, jo Norai arvien grūtāk klājās sadarboties ar Raimondu Paulu, kuram parādījās citi favorīti. Nora nevarēja pārdzīvot, ka Paula atzinību izpelnījušās arī jaunās solistes Mirdza Zīvere un Aija Kukule. Nesaskaņas samilza tik tālu, ka Bumbierei nācās aiziet no ansambļa.

Traģiskā dzīves mācība

“Dzīve viņai piespēlēja vīrus, komponistu, kas visu ielika mutē, taču tajā nebija lielu Noras nopelnu. Viņa bija pieradusi plūst pa straumei, domājot, ka kādam kaut kas viņai jādod,” žurnālam “Leģendas” atzina Margarita Vilcāne. Arī dzejnieks Jānis Peters, kurš sarakstījis Bumbieres skaistāko dziesmu vārdus, grāmatā “Nepalikt vienai tumsā” norāda uz traģisko dzīves mācību, ko Nora saņēma no likteņa: “Nora nekādi nespēja pārdzīvot, ka estrāde ir jaunības disciplīna un bez viņas ir arī citi. Viņa nebija tik ļoti dzīves izglītota, lai saprastu, ka pienāks kāda liktenīga diena… Domāja, ka cilvēks visu laiku tikai kāpj kalnā, un, ja ir uzkāpis, tad iet pa to kā pa līdzenu virsotni. Tā, lūk, arī Nora kādu laiku pagājās pa kalna taisni, un, kad ceļš sāka iet lejup, viņa bija patiesi izbrīnīta, pat traģiski šokēta.”

Pēc tam, kad pārtrūka sadarbība ar Paulu, Norai vairs tā arī neizdevās atrast savu īsto vietu mūzikas pasaulē. Arī privātā dzīve gāja kā pa viļņiem. Pēc šķiršanās no Lapčenoka viņa apprecējās ar ģitāristu Valēriju Beļinovu, viņiem piedzima dēls Georgs, taču laulībai bija īss mūžs, jo Beļinovs pameta ģimeni. Savukārt par Noras ceturto vīru kļuva krietni jaunākais Arsens Suleimanovs, ar kuru viņa iepazinās Ojāra Grinberga un Margaritas Vilcānes ansambļa “Tip top” turnejas laikā Jaltā. Arsens bija skatuves strādnieks, pelnījis iztiku arī kā kurpnieks. Diezgan neparasta izvēle tādai skatuves zvaigznei kā Nora, taču ar savu dienvidnieka kaisli Arsens mācējis iekarot Noras sirdi. Vilcāne vērtē, ka Nora bija ārkārtīgi uzņēmīga pret glaimiem, nespēja atšķirt patiesu atzinību no viltus. “Diemžēl viņai blakus nebija stipru cilvēku, kas spētu praktiski palīdzēt. Tie pārsvarā bija gadījuma rakstura cilvēki, kas no viņas tikai ņēma un negribēja ne dot, ne palīdzēt,” laikrakstam “Diena” stāstīja Vilcāne.

Alkohols remdēja skumjas

Bumbiere jau bija pārkāpusi 40 gadu slieksni, kad laulībā ar Suleimanovu piedzima viņas ilgi gaidītā meitiņa Beatrise. Taču bērns nespēja uzlabot saspīlētās pāra attiecības. Norai bija aizdomas, ka Arsens uzsācis romānu ar bērnu auklīti Andželu.

Nora pēc aiziešanas no ansambļa “Modo” pelnīja iztiku ar dziedāšanu restorānos, kur alkohols plūda straumēm. Lapčenoks atceras, ka jau viņu laulības laikā Nora labprāt izbaudīja kvalitatīvus dzērienus: konjaku, šampanieti, vīnu. Kādā brīdī viņš saprata, ka pienācis laiks apstāties. Atmest dzeršanu Lapčenokam palīdzēja ceturtās sievas Indras atbalsts. Norai šāda atbalsta ģimenē pietrūka. Gadījās, ka arī uz skatuves viņa kāpa jautrā prātā. Lapčenoks uzsver, ka Norai bija profesionālais rūdījums, tādēļ pēc koncertiem par viņu nekad nav dzirdēts “Nora šovakar izgāzās”, cilvēki tikai noteica: “Noriņa bija jautrā garastāvoklī.”

“Redz, kā ir: mēs visi manām, ka cilvēks slīkst alkoholā, bet klusējam. Kad nomirst, tad nožēlojam,” vēlāk atzina Raimonds Pauls, kurš pats spēja atbrīvoties no alkohola atkarības. Noras māsa Māra gan uzsver, ka Bumbieres nāves cēlonis bija nevis alkoholisms, bet gan laikus neatklāts un neizārstēts hepatīts, kas izraisīja aknu cirozi. Toreiz vēl bija sarunāta aknu pārstādīšanas operācija Vācijā, bet nekas vairs nebija glābjams, un 1994. gada 12. janvārī Nora aizgāja mūžībā.

Noras dziesmu jaunā dzīve

Māra atzīst, ka viņu dzimtu vajā tāds kā lāsts, jo nācies pieredzēt daudzas traģiskas nāves. Noras un Māras vecāko māsu Daci dzērumā nogalināja pašas vīrs, kad Dace bija stāvoklī un gaidīja otro bērniņu. 2001. gadā pēc smagas piekaušanas nomira Noras vecākais dēls Romualds; arī viņa tēvs Edgars gājis bojā kādā negadījumā.

Noras pēdējais vīrs Arsens pēc viņas nāves apprecējās ar auklīti Andželu un pārcēlās uz dzīvi Amerikā, paņemot līdzi arī Noras meitu Beatrisi. “Tagad viņa jau ir pieaugusi, Beatrisei ir pašai sava ģimene, jauka meitiņa,” stāsta Māra. Par dzimtas turpināšanu parūpējies arī Noras dēls Georgs.

Noras Bumbieres piemiņa ir iemūžināta skaistā piemineklī, ko veidojis tēlnieks Kārlis Īle un kas uzstādīts Jelgavas centrā. Savukārt par jaunu talantu atklāšanu rūpējas Noras Bumbieres fonds, kas rīko jauno dziedātāju konkursus.

Saistītie raksti

“Esam palīdzējuši daudziem jauniem solistiem, kas ar mūsu konkursa atbalstu ieguvuši plašāku atpazīstamību. Viņu vidū ir Emīls Balceris, Rūta Dūduma, Sabīne Berezina, Katrīna Bindere un citi,” stāsta fonda vadītāja Māra Zustrupa. “Mūsu koncerti ir ļoti mīļi un sirsnīgi. Man patīk, kā jaunie dziedātāji pamanās atrast jaunu pieeju Noras dziesmām. Piemēram, Emīls Balceris brīnišķīgi izpilda “Ķiršu lietu” vai “Dūdieviņu”. Noras dziesmas nav mirušas, tās turpina dzīvot jaunā veidolā.”
 

Jubilejas koncerts

Noras Bumbieres fonds 12. martā, dienu pirms Noras jubilejas, Jelgavas kultūras namā rīko koncertu, kurā uzstāsies šā gada jubilāri Viktors Lapčenoks un Žoržs Siksna. Koncerta īpašais viesis būs maestro Raimonds Pauls; uzstāties aicināta arī Margarita Vilcāne un ansambļa “REO” dziedātājas. Koncertā piedalīsies arī Zigfrīds Muktupāvels, Daiga Petkeviča un Normunds Jakušonoks, kā arī jaunās paaudzes dziedātāji Emīls Balceris, Rūta Dūduma, Sabīne Berezina u. c.

LA.lv