Kultūra
Teātris un kino

Dž. Dž. Džilindžers sašutis par izrādes “Kleo-Kleo-Kleo-Patra” izņemšanu no repertuāra: “Tā ir cenzūra!”0

Foto: Zane Bitere / LETA

Režisors Dž. Dž. Džilindzers caur sievas Ingas Grencbergas kontu sociālajā tīklā “Facebook” paudis satraukumu par izrādes “Kleo-Kleo-Kleo-Patra” izņemšanu no Liepājas teātra repertuāra.

“Mana izrāde, komēdija “Kleo-Kleo-Kleo-Patra” Liepājas teātrī tika izrādīta sešas reizes pilnās skatītāju zālēs. Pēdējo reizi tā bija skatāma šī gada 14. februārī. Kāpēc? Kāpēc, neskatoties uz skatītāju interesi un teātra kases finansiāliem apsvērumiem, izrāde vairs netiek izrādīta?

Režisors raksta, ka Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins žurnālā “Privātā dzīve” nepatiesi apgalvo, ka izrāde joprojām ir repertuārā: “Pagājušā gada 20. decembrī H. Laukšteins man paziņoja, ka februāra izrāde “Kleo-Kleo-Kleo-Patra” ir pēdējā. (Privāta sarakste, varu uzrādīt).

Pretēji H. Laukšteina melīgajam paziņojumam, teātra repertuāra sapulce notika šā gada 10. janvārī, un tajā tika nobalsots par izrādes noņemšanu. Par ko man personīgi paziņoja gan pats direktors, gan trupas vadītājs Almants Bergmanis. Tātad repertuāra sapulce notika, un izrāde tika noņemta no repertuāra.”

Kā izrādes izņemšanas iemeslu Herberts Laukšteins režisoram privātā sarakstē minējis skatītāju protesta vēstules un Domes rīkojumu, kā arī solījis šos materiālus parādīt, kas neticis darīts.

Dž. Dž. Džilindžers tāpat sašutis par Laukšteina izteikumu, ka viņš nelegāli nofilmējis izrādi, lai to ievietotu sociālajā tīklā “Youtube.com”: “Filmēšana tika saskaņota, un kameru cilvēkiem laipni tika ierādītas vietas skatītāju zālē, lai izrādi nofilmētu. Turklāt filmēšanu es apmaksāju no personīgajiem līdzekļiem. Tā notika ar profesionālām kamerām, un rezultāts ir ļoti kvalitatīvs.”

Režisors uzskata – tā kā radošā grupa kopā ar aktieriem ieguldīja izrādē lielu darbu un tā kā izrāde ir noņemta, viņam bija tiesības to ievietot internetā, lai skatītāji varētu noskatīties un izvērtēt, vai tā ir laba vai slikta.

“Stundas laikā pēc Liepājas teātra prasības izrāde tika izņemta no “Youtube.som” kanāla, atsaucoties uz Autortiesību likumu. Bet, tā kā mēs zinām, ka notika repertuāra padome un izrāde ar balsojumu tika noņemta no repertuāra, tad autortiesības pieder izrādes radītājiem. Tā visa rezultātā man H. Laukšteins privātā sarakstē draud ar tiesu.

Kāpēc tik izmisīga nevēlēšanās, lai izrādi “Kleo-Kleo-Kleo-Patra” skatītāji redzētu?

Kaut vai “Youtube.com” kanālā,” jautā režisors, izsakot versiju, ka tādējādi režisors centies izpatikt teātra kritiķiem, kam izrāde nav patikusi, jo tajā viņiem, vai, pareizāk, viņām, veltīta ironija.

“Esmu kategoriski pret jelkādu teātru iekšējo problēmu risināšanu publiskā telpā. Bet šis nu ir kliedzošs gadījums, kad brīvā valstī nākas saskarties ar cenzūru. Un tas jebkuras mākslas jomā ir nepieļaujami, tādēļ jādara viss, lai šādi gadījumi vairs neatkārtotos,” raksta Dž. Dž. Džilindžers, piedāvājot teātrim divus risinājumus.

“Liepājas teātris neatvainojas un nenožēlo esošo situāciju, neatjauno izrādi repertuārā, bet dod akceptu izrādes publiskai izrādīšai youtube kanālā, lai katrs pats var novērtēt, cik laba vai slikta ir šī izrāde, kas tika cenzūras aizliegta, un vai bija pamats to aizliegt.

Teātris nereaģē uz 1. punktu, un izrāde kļūst pieejama tuvākajā laikā (nav iespējams nobloķēt… tikai ar tiesas spriedumu) manā mājas lapā brīvai tās novērtēšanai.”

Ar Liepājas teātri trešdien LA.lv, vairākkārt zvanot uz dažādiem tālruņa numuriem, sazināties neizdevās; par teātra viedokli informēsim, līdzko tas tiks oficiāli pausts.

Kas attiecas uz Autortiesību likumu, kaut arī Dž. Dž. Džilindžers ir lugas autors un izrādes režisors, tomēr svarīgi arī līguma nosacījumi starp teātri un režisoru, kas LA.lv nav zināmi.

LA.lv