×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
12. augusts, 2016
Drukāt

“Dzintara dziesmas vēsturē”: Smeldzīgā likteņdziesma “Par visu maksāju es dārgi”

Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva.Foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva.

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors “Latvijas Radio 2”

1978. gada “Mikrofona” aptaujā izskanēja kāda skaista, smeldzīga dziesma “Par visu maksāju es dārgi”, kuru izpildīja Latvijas estrādē tobrīd mazpazīstamā, taču ar neparasti skanīgu balsi apveltītā Sandra Ozolīte. Solistes un komponista Harija Užāna sadarbību var uzskatīt par gana veiksmīgu, jo dziesma ierindojās 6. vietā, piekāpjoties vien estrādes “smagsvaru” – Raimonda Paula un Zigmara Liepiņa – kompozīcijām, kuras izpildīja tālaika spilgtākās zvaigznes: Aija Kukule, Mirdza Zīvere, Nora Bumbiere un Viktors Lapčenoks.

Harijs Užāns ir populārs gan kā solists, gan kā mūziķis un ir spēlējis un dziedājis kopā ar daudziem izciliem izpildītājiem. Harija skatuves partneri bijuši Uldis Stabulnieks, Aleksandrs Kublinskis, Andrejs Lihtenbergs, Margarita Vilcāne, Inese Greste, Māra Krievkalne un daudzi citi. Mūziķa karjeru viņš sāka grupā “Jokdari”, tad spēlēja kopā ar Zigfrīdu Račiņu grupā “Medium”, pēc tam ar Andreju Lihtenbergu populārajā “Selgā”, ar Margaritu Vilcāni, Ojāru Grīnbergu un Uldi Stabulnieku Latvijas filharmonijas ansamblī “Tip Top”, ar Noru Bumbieri Jūrmalas koncertapvienībā “Jūrmalas balsis”. Sadarbojies arī ar Sandru Ozolīti un Aldi Zaķi, Ivaru Birkānu, Žoržu Siksnu un daudziem citiem mūziķiem, pat ar “Čikāgas piecīšiem”. Kā redzams, pusgadsimtu ilgajā radošajā mūžā darba apjoms bijis ļoti plašs.

Stimuls uzrakstīt “Par visu maksāju es dārgi” radās no Ārijas Elksnes dzejoļu krājuma “Līdz saulei aizdomāt”, kas iznāca 1977. gadā. Tas piesaistīja komponista uzmanību ar svaigu, romantisku dzeju, labām atskaņām, interesantiem pantmēriem. Jo īpaši viņu pievilka smeldzīgais dzejolis, kas pārtapa “Mikrofona” aptaujā izskanējušajā dziesmā.

Pirmā šo dziesmu iedziedāja Sandra Ozolīte un ansamblis “Selga”, tad Uldis Stabulnieks Filharmonijas ansamblī, un pēc tam “Par visu maksāju es dārgi” tika ierakstīta arī Latvijas Radio. Tā iekļauta Harija Užāna kompaktdiskā “Par vēju, tevi un mani”, kur šī dziesma ir pēc kārtas desmitā, un to dzied Inese Greste kopā ar pašu komponistu.

Harijs Užāns joprojām raksta jaunas dziesmas, aktīvi koncertē gan viens, gan kopā ar Inesi Gresti, Māru Krievkalni un Imantu Vanzoviču. Viņa iecienītie žanri ir šlāgermūzika un kantri, un šī izvēle 80. gadu beigās palīdzēja vairākkārt doties koncertturnejās pa ASV.

Dziedātāja un vijolniece Sandra Ozolīte uzaugusi muzikālā ģimenē un izglītību ieguvusi Emīla Dārziņa speciālajā mūzikas vidusskolā. Tēvs Herberts Ozolītis bija baritons, operdziedātājs un vokālais pedagogs, māte absolvēja konservatoriju, un arī vecākais brālis Olafs ieguvis muzikālu izglītību. Ar viņu savulaik kopā dziedāti dueti. Sandra jau pusaudžu gados ar panākumiem piedalījās jauno dziedātāju konkursos, un 70. gadu vidū Andrejs Lihtenbergs viņu uzaicināja uz ansambli “Selga”. Tam sekoja Ulda Stabulnieka ansamblis un Zigmara Liepiņa “Modo”. 90. gadu vidū Sandra kopā ar dēlu pārcēlās dzīvot uz ASV, kur dzied džezu un blūzu, kā arī ir piedalījusies muzikālu izrāžu iestudējumos. Pērn viņa nosvinēja 60. dzimšanas dienu.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja. Jau pēc mēneša sāksies aptaujas ceturtā sezona, kurā klausītāju vērtējumam tiks nodoti vairāki desmiti Latvijas labāko mūziķu sarakstītu jaunāko un skaistāko dziesmu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+