Foto – LETA

Eiropas Justīcijas tiesa atmasko “pabalstu tūristi” 0

Eiropas Justīcijas tiesa (EJT) paziņojusi, ka Eiropas Savienības dalībvalstīm ir tiesības atteikt dažus sociālos pabalstus tiem citu bloka dalībvalstu pilsoņiem, kuri attiecīgajā valstī ieradušies, lai gūtu labumu no dāsnās pabalstu sistēmas, nevis aktīvi iesaistītos darba tirgū.

Reklāma
Reklāma
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
FOTO. Kas šobrīd notiek Gruzijā? Krievijas “maigā vara” liek treknu punktu virzienam uz Eiropu 56
Lasīt citas ziņas

Ar šādu lēmumu Luksemburgā Justīcijas tiesas tiesneši nāca klajā prāvā par kādas Rumānijas pilsones iesniegtu prasību EJT. Divdesmit piecus gadus vecā Elizabeta Dano cēla iebildes par to, ka Vācijas pilsētas Leipcigas tiesa iepriekš bija lēmusi, ka viņai nepienākas bezdarbnieku pabalsts, pamatojoties uz to, ka iebraucēja no Rumānijas nemaz necenšas meklēt darbu, informē ārvalstu ziņu aģentūras. Nozares eksperti spriež – EJT lēmums, ka Leipcigas tiesas spriedums bija pamatots, varētu būt precedents cīņā pret tā dēvēto pabalstu tūrismu.

“Dano kundze neieradās Vācijā, lai meklētu darbu, un, lai gan viņa pieprasa bezdarbnieku pabalstu, viņas lietā skaidri redzams, ka viņa nemēģina meklēt darbu,” teikts EJT spriedumā. Justīcijas tiesa norāda uz to, ka ES brīvās pārvietošanās direktīva nosaka, ka valstij, kurā ierodas citas valsts pilsonis, nav pienākuma šai personai nodrošināt sociālos pabalstus uzturēšanās pirmajos trīs mēnešos. EJT tiesneši paskaidroja, ka Dano pēc trīs mēnešu nodzīvošanas Vācijā joprojām nav tādu finansiālo resursu, lai viņa varētu apgalvot, ka Leipcigas tiesas spriedums, ar kuru viņai tika atteikts bezdarbnieka pabalsts, būtu uzskatāms par diskriminējošu. “Dalībvalstij ir iespējas atteikt sociālos pabalstus ekonomiski neaktīviem pilsoņiem, kuri izmanto pārvietošanās brīvību tikai tāpēc, lai iegūtu citas valsts sociālos pabalstus, kaut gan viņiem nemaz nav īpašu iespēju pretendēt uz uzturēšanās tiesībām šajā valstī,” teikts EJT spriedumā, kura fragmentus publicējusi interneta vietne “EUObserver.com”. Tāpat EJT tiesneši uzsvēruši, ka nacionālajām valdībām ir tiesības lemt par pabalstu piešķiršanu attiecīgajām personām ar nosacījumu, ka visi ES pilsoņi saņem vienādu attieksmi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Britu raidsabiedrība BBC atzīmē, ka vairāku ES turīgāko valstu politiķi pauduši vēlmi apkarot tā dēvēto pabalstu tūrismu, kad ES valstu pilsoņi izmanto citu bloka valstu dāsnās pabalstu sistēmas. Īpaši aktīvi pret “pabalstu tūristiem” solījis vērsties Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons, kura izteikumi dažās bloka dalībvalstīs raisījuši bažas, ka viņa iniciatīvas varētu ierobežot brīvo pārvietošanos ES valstu pilsoņiem. Kaut arī Kemerons uzslavējis EJT lēmumu, to nodēvējot par “vienkāršu veselo saprātu”, raidsabiedrība BBC atzīmē, ka EJT spriedums apgrūtinās britu valdības vadītāja iespējas panākt labojumus ES līgumos par iedzīvotāju pārvietošanos, jo šis spriedums pierādot, ka ES likumi jau šobrīd ļauj izvairīties no “pabalstu tūristiem”. Arī Eiropas Parlamenta lielākās politiskās grupas – Eiropas Tautas partijas – līderis Manfreds Vēbers sarunā ar ziņu aģentūru “Associated Press” norādījis, ka EJT spriedums pierāda – ES valsts var izvairīties no sociālo pabalstu tūrisma, nepārkāpjot pilsoņu tiesības uz brīvu pārvietošanos. “Spriedums nosūta skaidru signālu gan dalībvalstīm, gan jo īpaši Britānijas premjerministram,” norādījis Vēbers. Cits vācu eiroparlamentārietis Timotijs Kirkhops izteicies, ka, neskatoties uz to, ka šis spriedums attiecas uz Vācijas likumiem, tas var sniegt visaptverošus norādījumus arī Britānijai par to, kā pasargāt savu “pabalstu sistēmu”. Līdzīgu paziņojumu izplatījusi arī Eiropas Komisija, kura, komentējot EJT spriedumu šajā prāvā, norādījusi, ka “pārvietošanās brīvība attiecas uz tiesībām pārvietoties, nevis neierobežotām tiesībām prasīt pabalstus”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.