×
Mobilā versija
+5.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
14. septembris, 2015
Drukāt

Mantotas ēkas nav ierakstītas zemesgrāmatā. Vai tās var atņemt? (3)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

1995. gadā zemes reformas laikā atjaunoju īpašumtiesības uz senču lauku zemi un ierakstīju to zemesgrāmatā. Pēc tēva nāves mantoju dzīvojamo māju un sešas saimniecības ēkas. To apliecina valsts notāra izdota mantojuma apliecība, kuras kopiju esmu iesniedzis Valsts zemes dienestā (VZD). Ēkas zemesgrāmatā neesmu ierakstījis naudas trūkuma dēļ. Pērn saņēmu VZD Zemgales reģionālās nodaļas Jēkabpils biroja vēstuli, ka reģionālā nodaļa labojusi kadastra datus atbilstīgi arhīva dokumentiem. Manām ēkām statuss no “pieder zemes īpašniekam” mainīts uz “nepieder zemes īpašniekam”. VZD reģionālajā nodaļā pateica, ka ēkas jāieraksta zemesgrāmatā. Vai man tagad atņems ēkas un pašu izliks no mājām? JĀNIS JĒKABPILS NOVADĀ

VZD Zemgales reģionālās nodaļas Jēkabpils biroja klientu apkalpošanas centra darbinieki iesaka: ja klientam radušās pretenzijas, viņam ar visiem dokumentiem personīgi jāierodas VZD birojā. Ja kļūda radusies darbinieku vainas dēļ, to izlabos bez maksas.

Latvijā ir pietiekami daudz mantotu vai privatizētu, bet zemesgrāmatā vēl neierakstītu īpašumu. To ieguvējiem ir tiesiskā valdītāja statuss. Likums nenosaka termiņu, kādā iegūtais īpašums jāieraksta zemesgrāmatā uz sava vārda.

VZD Zemes pārvaldības procesu daļas vadītāja Judīte Mierkalne skaidro, ka šī statusa maiņa kadastrā nekādi neierobežo mantinieka tiesības dzīvot mājā un izmantot pārējās ēkas. Neviens ēkas neatņems! Taču, ja viņš gribēs ēkas pārdot, dāvināt vai ieķīlāt bankā kredīta saņemšanai, pirms darījuma tās vajadzēs ierakstīt zemesgrāmatā.

Šī persona kā tiesiskais valdītājs mantotajām ēkām tiktu reģistrēta tad, ja viņš vai tēvs (mantojuma atstājējs) būtu iesniedzis apliecinošus dokumentus, ka mantojuma atstājējs tās likumīgi uzcēlis. Arī zemesgrāmatā prasīs šos dokumentus, neatkarīgi no tā, ka ir mantojuma apliecība.

Sadalījums lietotājos un valdītājos ieviests tādēļ, lai nodalītu tos, kuriem ir tiesības pabeigt pēdējo soli īpašuma tiesību nostiprināšanai zemesgrāmatā, no tiem, kuriem vēl nav nokārtotas visas formalitātes.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Uztaisi parādus un redzēs vai var atņemt vai nē….

  2. Jo vairāk putro, jo biezāka biezputra. Viņi jau drīz paši nesapratīs, kas ir kas.

  3. Kārtējais VZD murgs PSRS likumu garā .Vai no vadības kādu oficiāli atbrīvos par pilnvaru pārsniegšanu?

Draugiem Facebook Twitter Google+