Eiropa

ES draud pārtraukt naftas iepirkumus no Irānas 16

Foto – AFP

Pēdējās nedēļās aizvien saasinoties attiecībām starp Rietumiem un Irānas režīmu, Eiropas Savienības ārlietu ministri pirmdien, visticamākais, izlems pārtraukt naftas iepirkumus no Irānas, informē ārvalstu mediji.

Tas var izrādīties pamatīgs trieciens Irānas ekonomikai, jo 25 procenti no kopējā Teherānas naftas eksporta nonāk ES. Briseles amatpersonas šāda soļa nepieciešamību pamato, norādot uz neseno uzbrukumu Britānijas vēstniecībai Teherānā un Irānas režīma draudiem slēgt Ormuzas šaurumu. ES ar bargajām sankcijām cer arī palielināt spiedienu uz irāņiem, lai viņi pēdīgi piekrīt sākt sarunas par Teherānas kodolprogrammu.

Domājams, pilnīgu naftas iepirkuma aizliegumu no Irānas bloks noteiks nākamo trīs līdz astoņu mēnešu laikā, jo Grieķijai, Itālijai un Spānija nepieciešams atrast alternatīvu Irānas naftai, skaidro avīze „The Daily Telegraph”. Šīs valstis kopā ik dienas no Teherānas iepērk 450 tūkstošus barelu naftas. Britu laikraksts „The Financial Times” raksta, ka pagaidām pret šādu liegumu iebilst grieķi. Atēnu amatpersonas norāda, ka jau tā finanšu krīzes nomocītā valsts šādā situācijā būs ārkārtīgi nepasargāta, jo Grieķijas un Irānas līgums paredz pirmajai ļoti izdevīgus noteikumus, kurus ar citiem piegādātājiem tai var neizdoties panākt.

Taču par spīti šīm iebildēm Briseles diplomāti norādījuši, ka pirmdien vērienīgais sankciju plāns tiks apstiprināts. Vienlaikus gan ES amatpersonas neatsakās no sarunām ar Irānu un krīzes atrisināšanu diplomātijas paņēmieniem. Tiesa, lielā iespaida uz tās ekonomiku dēļ Irāna sankcijas, visticamākais, traktēs kā Rietumu provokāciju vai pat kara priekšvēstnesi, secina avīze „The Daily Telegraph”.

LA.lv