×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
21. septembris, 2012
Drukāt

Gaismas pils būs gatava līdz 4. maijam


Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Lasītājiem Gaismas pils būs atvērta jau no 2014. gada sākuma – vakar apliecināja Kultūras ministrija un Nacionālā būvkompāniju apvienība, iepazīstinot ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecības norisi. Pašlaik bibliotēkas jaunajā ēkā darbi rit pilnā sparā un iekštelpās valda liela rosība, ieklājot grīdas, apdarinot sienas un izbūvējot bibliotēkas interjera dekoratīvos elementus.


 

Lai arī pats Nacionālās bibliotēkas būvlaukums joprojām vienos dubļos un pilnībā pabeigta ir tikai no Vecrīgas puses skatāmā fasādes daļa, atsevišķos bibliotēkas stāvos sācies celtniecības darbu pēdējais etaps. Tā, piemēram, topošajai lasītāju zālei mezonīna stāvā jau ielikti skaņu absorbējoši griesti, ierīkoti gaismas ķermeņi, turpinās sienu apdare ar koka saplāksni, jau ieklāts grīdas segums. Pagaidām šis ir vienīgais tik pilnīgi iekārtotais jaunceltnes stāvs. Nacionālās būvkompānijas apvienības padomes priekšsēdētājs Māris Saukāns akcentē, ka lielākā daļa no ēkas būvniecības darbiem ir pabeigti. Plānots, ka arī uz priekšu viss ritēs iecerētajā tempā un Latvijas valsts svētkos – 18. novembrī – Gaismas pils celtniecība būs paveikta par 80%. Bet nākamā gada 4. maijā bibliotēka būs pilnībā pabeigta.

Pirms durvju vēršanas apmeklētājiem telpas vēl jānodrošina ar mēbelēm, aprīkojumu, tehniskajām iekārtām. Galu galā uz Gaismas pili jāaizved viss Nacionālās bibliotēkas krājums, kas pašlaik izkaisīts pa septiņām dažādām ēkām atšķirīgās vietās.
LNB2_VS_07

Jautājums, kas prasa efektīvu risināšanu, ir bibliotēkai nepieciešamās infrastruktūras izbūve. Tostarp pieslēgšanās ūdensvadam, kanalizācijas tīklam un siltumtrasei. Jāgādā, lai cilvēkiem būtu iespēja fiziski piekļūt jaunajai ēkai, kas nozīmē gājēju celiņu ierīkošanu, ielu pārbūvi tā, lai ir iespējas piebraukt Nacionālās bibliotēkas ēkai. Tāpat LNB projekta īstenošanas darbu sarakstā noteikta arī atbilstoša satiksmes regulēšana no centra uz Pārdaugavu un otrādi, pieturu un autostāvvietu izbūve. Šobrīd infrastruktūras jautājums ir viens no projekta vājākajiem ķēdes posmiem, jo tā risināšana ekonomiskās krīzes dēļ ir aizkavējusies. Joprojām nav skaidrs, kurš īstenos infrastruktūras būvdarbus. Šajā ziņā jāņem vērā arī fakts, ka jaunajā bibliotēkas ēkā 2015. gada pirmajā pusē būs Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē birojs.

Gaismas pils vienlaikus ir arī plašāks projekts, lai LNB krājumu padarītu pieejamu ikvienam iedzīvotājam jebkurā valsts nostūrī. Tādēļ jau kopš 2006. gada sākts vērienīgais krājuma digitalizēšanas projekts ar nosaukumu “Gaismas tīkls”. LNB direktors Andris Vilks informēja, ka no pavisam četriem miljoniem vienību milzīgā LNB krājuma pašlaik ir digitalizēti aptuveni pieci procenti, kas ir aptuveni četri miljoni lappušu.

 

 

 

UZZIŅA:

Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta kopējās izmaksas ir 183, 78 miljoni latu

Ēkas būvniecība izmaksā 114,6 miljonus latu

Līdz 2012. gadam LNB projektā izlietoti 104,85 miljoni latu

Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbiem ikviens var sekot tiešraidē www.lnb.lv.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+