×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
10. novembris, 2016
Drukāt

Gribu atpakaļ Staburagu! Atkal ceļ trauksmi par zūdošām vērtībām (13)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Gribu atpakaļ Staburagu – nesen tviterī ierakstīja Pasaules dabas fonda (PDF) vadītājs Uģis Rotbergs. Skaisto šūnakmens klinti ar ūdenskritumu 18 metru augstumā 1965. gadā upurēja Pļaviņu hidroelektrostacijas būvniecībai, un Staburags pazuda zem ūdens. Pēc divdesmit viena gada līdzīgs liktenis būtu piemeklējis Daugavas lokus, ja ne Daiņa Īvāna un Artūra Snipa publikācijas laikrakstā “Literatūra un Māksla”, kas saviļņoja sabiedrību nostāties pret Daugavpils hidroelektrostacijas būvniecību un gleznaino ainavu applūdināšanu. Senleju izdevās nosargāt.

Pagājuši 30 gadi, un dabas draugi atkal ceļ trauksmi par vērtībām, kas tiek apdraudētas nu jau mūsu pašu paviršās attieksmes un neprasmīgās vai bezatbildīgās saimniekošanas dēļ. PDF rosina diskusiju par Latvijas dabas kanona veidošanu – prātos, rakstos un darbos.

“Zaļā Latvija” uz sarunu aicina kanona idejas iniciatorus un atbalstītājus, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), Latvijas valsts simtgades biroja (LVSB) un Latvijas Dabas fonda (LDF) pārstāvjus. Pirms sākt diskusiju, katram jāatbild uz jautājumu par trīs dabas kanonam piederīgām vērtībām.

Foto – Ilze Pētersone

– Kāds varētu būt Latvijas dabas kanons sarunas dalībnieku izpratnē? Tīmeklī atradu, ka dāņiem, piemēram, tas ir vairāk nekā divu simtu dabas vērtību saraksts.

Uģis Rotbergs, PDF valdes priekšsēdētājs: – Kanona būtība ir vienoties par to, kas mums Latvijā ir svarīgs. Kas tevi pievelk šai zemei dabas kontekstā, kas ir tās dabas kapitāls, kuru mums vajadzētu sargāt un glabāt uz priekšu.

Dainis Īvāns uzsāka apkarot Daugavas HES pirms 30 gadiem, bet tagad mēs paši skaistāko upi Gauju esam ar desmit hesiem aizbūvējuši. Daba Latvijā nolikta pabērna lomā. Jāatzīst, ka Brisele mums to liek vairāk sargāt, nekā mēs kā nācija gribam.

Alda Ozola, VARAM valsts sekretāra vietniece vides aizsardzības jautājumos: – Valsts kancelejas veiktajā pētījumā hibrīdkara kontekstā par to, kas uzrunā tautiešus un arī aizbraucējus, kā viens no ļoti būtiskiem jautājumiem parādījās zaļās Latvijas tēls. Lai gan stāsts par Latviju kā zaļāko valsti pasaulē nav gluži precīzs, tomēr tas iesakņojies apziņā – tie ir meži, jūra, piekraste, ainavas.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Diskusija ir nepieciešama, pat tad, ja tā ir novēlota…
  Tomēr precizitātei piebildīšu – vairums Latvijas UPES ir kanalizētas un nevarēs saukties par dabiskām. Jau divus gadu simtus notiek taisnošana “labklājības” vārdā. Un TURPINĀS – arī 2016.g., arī nākamajā ir ieplānots par pāris miljoniem IZRAKT, paši to dēvē “ūdensnoteku tīrīšana”. LR dokumentos jēdziena “UPE” sen vairs nava!!…

 2. Lasu un brīnos, Rotberga kungs grib atpakaļ Staburagu un runā par dabas vērtībām! Ko šis kungs reāli ir izdarījis četrus gadus sēdēdams Rīgas domes deputāta krēslā – Vecmīlgrāvis un Sarkandaugava nepārtraukti smird no naftas produktu pārkraušanām, iedzīvotāji mocās gadiem, bet te viens deputātelis, kam tas būtu jānovērš , izpaužas savās gribēšanās!

 3. Mani raksts nokaitināja (atvainojiet, uz vecumu kļūstu neiecietīgs :D) Kopš tā laika, kad pirms gadiem 10 humanitāro izglītību ieguvušās dāmītes noraka (tiesa gan, krīze palīdzēja) modernas akmens vates ražotnes projektu netālu no Ogres, man vārdi “dabas sargs” izsauc nelabumu. Sargāsim tos dažus gliemežus, neko nekur nebūvēsim, neko neražosim, dzīvosim nabadzībā, bērnus sūtīsim uz ārzemēm strādāt un t.t. Cienu Daini Īvānu, viņš savulaik daudz laba izdarīja. Taču tagad hidroelektrostacija Latvijai ai kā noderētu! Tobrīd gan vēl bija citi laiki un par neatkarību vēl retais domāja. Tas Staburags droši vien bija interesants veidojums, taču tik milzīgas raudas pēc tā man nav saprotamas. Un Daugava – liela un plata – manuprāt, ir daudz skaistāka nekā pirms HES. Kad redzu šo upi piem. Jēkabpilī, vienmēr ir tāda kā vilšanās sajūta – vai tiešām tā ir tā pati upe, kas plūst Jaunjelgavā, Aizkrauklē, Pļaviņās! Neaicinu bendēt dabu – to vajag sargāt, taču visās lietās jāpieiet ar prātu! Tā pati pieminētā Rail Baltika dzelzceļa līnija ir milzīga vērtība Latvijai (ne velti Krievija un tās pakalpiņi Latvijā nevēlējās tās būvniecību) un tie “dažu gliemežu sargātāji” ir gluži vnk eksaltēti stulbeņi un kaitnieki.

 4. Jāpiekrīt D.Īvānam, ka nav jānopļauj viss, kas ir zaļš tieši tā, kā to prasa hektāru līdzmaksājumi.
  Jau šodien šie rapšu lauki un vairākkārt nopļautās pļavas daudzkārt ir novedušas pie tā, ka daudzās vietās jāierobežo biškopības pasākumi, jāsamazina dravu lielums, jo bitēm vairs nav ganību. Tiklīdz rapsis beidzas – tā viss, nopļauta pļava, vai tās vispār vairs nav – ziedu nav. Un otrkārt, pļaujot zālājus tā, kā mums to valdība, ZM, un pašvaldības liek, nopļautajās teritorijās mainās zālāja sugu sastāvs, daudzas no tām izzūd, jo sēklu tad nav, tās nevar rasties, jo līdz ziediem suga netiek.
  Ja valstī sāks beidzot valdīt saprāts – daudzus šobrīd spēkā esošos noteikumus nāksies atcelt, ja tas tomēr nenotiks, iešausim ļoti sāpīgi paši sev kājā, ko jau ne vienreiz vien esam jau izdarījuši. Tāpēc jau tā arī dzīvojam, kā dzīvojam.

 5. Vietvārdi gan nav gluži daba taču nesaraujami vienoti. Kas apturēs paslepeno ,īpaši, seno latgaļu vietvārdu iznīcināšanu ?

 6. Nu vai nav apnicis iluzorās iedomas malt jau kuro reizi ? Tad tie , kas to pieprasa, lai arī bez elektrības iztiek !

 7. NAIVUMS KAS ROBEŽOJAS AR MUĻĶĪBU.
  mežonīgais kapitalisms nepieļauj par ko rūpēties,
  Vai tie kas kliedz par solidaritātes nodokli rūpēsies par dabu????

 8. Var padomāt,ka tas Staburags bija nez kāds dabas brīnums.Uztaisīja ka simbolu un daudzi dzīvo nostaļģiskās atmiņās.Tad iznāk,ka HES mums nevajadzēja,elektroenerģiju nevajadzēja.

 9. Atbilde virsrakstam Atbildēt

  Ko vēl negribēsi?! Prātīgi ir gribēšanu samērot ar varēšanu,citādi tukša gaisa tricināšana vien sanāk.

  • a uzcelsim atomstaciju! nevajadzēs mums tad hes tec un citus brinumus! pat auto varēsim pielikt vadus un ar elektrību sildīt ezerus un ceļus nu kā islandē !

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +15
Alūksne +14.9
Daugavpils +13.3
Saldus +16
Liepāja +14.0
Jelgava +15
Ventspils +13.0
Limbaži +14
Madona +14
Rēzekne +15
Draugiem Facebook Twitter Google+