×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
15. jūlijs, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Nicas slaktiņš – kas mūs gaida tālāk? (23)

Foto - EPA.Scanpix/LETAFoto - EPA.Scanpix/LETA

“Mēs nebūsim brīvi, līdz pēdējais karalis nebūs nožņaugts ar pēdējā priestera zarnām”. Kā jūs domājat, kurš teicis šos vārdus? Ļeņins, Trockis, Staļins? Nē, tie pieder filozofam Denī Didro (1713- 1784), vienam no galvenajiem Apgaismības laikmeta domātājiem un Lielās Franču revolūcijas iedvesmotājiem.

Brīdī, kad es rakstu šīs rindas, upuru skaits pēc Nicas terora akta jau pieaudzis līdz 84. Ar šo uzbrukumu 14. jūlija vakarā terorists acīmredzot vēlējās īpaši atzīmēt modernās Francijas nacionālos svētkus – Bastīlijas dienu.
Tieši 1789. gada 14. jūlijā pūlis ieņēma karaļa varas simbolu – Bastīlijas cietumu. Sekoja asiņains terors, kurā saskaņā ar dažiem novērtējumiem gāja bojā līdz pat pusmiljonam cilvēku. Francijas pilsētu laukumos giljotīnas (arī revolūcijas izgudrojums) tolaik strādāja bez mitas. Man vienmēr licies dīvaini, ka demokrātiska Eiropas valsts par saviem nacionālajiem svētkiem izraudzījusies šādu dienu. Pat Putina Krievija taču vairs nesvin Oktobra revolūcijas gadadienu.

Apsēstie franču revolucionāri centās eksportēt savas idejas uz atpalikušo, tolaik pa pusei vēl feodālo Eiropu.

Krievijas boļševiki vēlāk bieži uzsvēra, ka iedvesmu esot smēlušies tieši Franču revolūcijā. Tās lozungs – “Brīvība, Vienlīdzība, Brālība”, sākotnēji esot skanējis mazliet citādāk – “Brīvība, Vienlīdzība, Brālība vai Nāve”.

Šodien tikai retais vairs noliedz acīmredzamo faktu, ka viens no bēgļu krīzes un terorisma cēloņiem modernajā pasaulē ir neuzmanīgie eksperimenti ar Rietumu veida demokrātijas eksportu uz Tuvajiem Austrumiem un Ziemeļāfriku. Pārfrāzējot Franču revolūcijas lozungu, Rietumu rīcību Irākā un Lībijā vadīja moto: “vai nu jūs kļūsiet brīvi, vai mirsiet”.

Īpaša izmeklēšanas komisija Lielbritānijā nesen atzina bijušā premjera Tonija Blēra līdzatbildību Irākas kara (ANO nesankcionētā!) izraisīšanā 2003. gadā. Rietumu alianses iebrukuma, sekojošā pilsoņu kara un Islāma valsts terora dēļ šajā valstī jau gājis bojā ap 600 000 cilvēku, to starpā arī 3 Latvijas karavīri. Diemžēl Latvija (un tātad tā laika amatpersonas) bija starp dedzīgākajām šīs avantūras atbalstītājām.

Aizvien vairāk cilvēku Eiropā un arī ASV (Trampa fenomens!) uzdod jautājumu – vai ir vērts eksportēt uz pārējo pasauli savu izpratni par lietu kārtību, ja par to jāmaksā ar nevainīgu cilvēku asinīm un nedrošību pašu mājas? Varbūt diktatora Bašara Asada autoritārā valdīšana tomēr ir labāka nekā sabrukusi, pilsoņu kara plosīta Sīrija, bēgļu ordas Eiropā un teroristi Vidusjūras kūrortos? Varbūt pienācis laiks beigt lāpīt pasauli un beidzot pievērsties pašiem savām problēmām?

Manuprāt, Nicas slaktiņa politiskais, saimnieciskais un psiholoģiskais iespaids būs krietni lielāks nekā Parīzes un Briseles terora aktiem. Sāpīga vēsts tūrisma nozarei ne tikai Francijā, patiesībā visā pasaulē. Politisks trieciens Olandam un Merkelai, atbalsts eiroskeptiķiem un izolacionistiem visās kontinenta malās. Vēl viens papildus arguments tiem, kuri nobalsoja par Lielbritānijas aiziešanu no ES.

Starp citu – tunisietis, kurš sarīkoja asinspirti Nicā, nebija nonācis specdienestu uzmanības lokā kā islāmists un potenciālais terorists. Motīvs, kas visdrīzāk vadīja šo cilvēku, bija primitīvs, akls, dvēseles dziļumos izperināts naids, kura priekšā ir bezspēcīgi pat vislabākie specdienesti. Savu viņš panāca, iesējot cilvēkos nu jau pavisam iracionālas bailes, nedrošības un nenoteiktības sajūtu. Tā mūs turpmāk pavadīs ikdienā, ar to būsim spiesti sadzīvot kā ar ļaunas slimības diagnozi. Un daudzi jau uzdod jautājumu – kas mūs gaida tālāk?

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. kas mūs gaida???????????????kur????????????
  te jau kadirovs indi nevar bērt, pilns ar kailgliemežiem

 2. Franču revolūcija, t.s. “apgaismība” tāpat kā Krievijas 1917 gads ir traģiskas vēstures lappuses. Notikumi, kuros virsroku guvuši sātaniskie spēki. Tagad, un vēl ilgi, plūksim šo “gaismas” bērnu stādīto indīgo koku augļus.

 3. Autors lohs.
  Ar katru dienu acīm redzamāka un drīz arī uz ādas jūtama būs, apzināti uzspiestā un pret baltajiem vērstā, kļūda- ateikšanās no koloniālisma.

 4. tadus cilvekus ka Islamiesus vajadzetu nolidzinat lidz ar zemi..

 5. ‘Te jau tālieta ka Irākas avantūra balstīta uz ASV ”baltiem meliem”,nepieciešamību mainīt pasauli. Latvija atšķirībā no Vācijas izlēca un atbalstija ASV ,nopelnot Latvijas interesēm nepieciešamos punktus. Pasaules lāpītāji domā ka demokrātija ir stādāma pat atpalikušās valstīs ar kardināli atšķirīgām vērtībām. Pārsvarā tās ir islamu praktizējošas arābu un āfrikas ”valstis” -cilšu kopums kurus notur tikai un vienīgi spēcīga,matāla cimdā ietērpta roka. Tām nepieciešams minimums 1000 gadu evalūcijas. Tapeic tādi diktatori kā S.Husseins un M.Kadaffi ir labākā pārvalldes forma.

 6. Par šo noziegumu visā pilnībā jāatbild valsts policijai. Redzot tik rupju likuma pārkāpumu, kā kravas auto atrašanos masu pasākuma vietā un nereaģēt uz to varēja tikai deFiness. Varbūt, ka tādi arī tikai dien franču policijā?

 7. Katram jautājumam ir atbilde:
  =Krievijas Valsts domes Starptautisko lietu komisijas vadītāja vietnieks Romāns Hudjakovs komentējis notikušo teroraktu Nicā – viņš paziņojis, ka terorakts varēja arī nebūt, ja vien Francija būtu sadarbojusies ar Krieviju, vēsta Krievijas medijs «Life Novosti». =
  Ja kādam vel nav skaidrs , lai lasa otro reizi un tad vēl un vel… Lieta vienkārša Francijai ir jāatbalsta Kremlis ,un tad vairs tur nebumbos…

  • Вот Путина и Россию к этому террористическому акту вам не привязать, как бы вы ни старались. Мысль проста: бороться с террором эффективно можно только совместными усилиями всех стран.

   • Ne jau tieši, bet ar ietekmes aģentiem – paši bumbotāji un viņu sīkvadoņi un pat vadoņi to jau nemaz nenojauš. Kā piemērs savulaik pasaule ”miera kustība” – cēli mērķi un pat daļēji darbiba , bet īstais mērķis- kā labā ?
    Gudrais jau sapratīs, par pārējiem ir jāaizludz baznīcā – te nedomāju maksas aģentus…

    • Бездоказательно это. Нужны факты, а у вас только домыслы.

     • papildus pilsonis

      Krievijas Valsts domes Starptautisko lietu komisijas vadītāja vietnieks Romāns Hudjakovs – nav ne sētnieks, ne klētnieks – augsta valsts amatpersona un zin ko saka… lūdzu to ievērot!

     • А в белом доме есть Керри, а у вас в парламенте – Мурниеце, и что из этого? Разве они не проводят политику своих государств?

 8. Lorencs nezina, kas būs tālāk? Lūdzu: “Nervu sabrumu piedzīvojušu idiotu kļūs arvien vairāk, bet attiecīgo dienestu faktiskās iespējas tādus noskaidrot, izsekot un novērst plānotos noziegumus, kļūs arvien mazākas turpmākās “demokrātijas” attistības rezultātā – tāpēc – domājiet paši, lemjat paši …

 9. Izrādās, ka daļu Parīzes terorakta upuru arābi pirms noslepkavošanas spīdzināja – France Suppressed Reports of Gruesome Torture at Bataclan Massacre

 10. Izrādās, ka daļu Parīzes terorakta upuru arābi pirms noslepkavošanas spīdzināja- “France ‘Suppressed Reports of Gruesome Torture’ at Bataclan Massacre”

 11. Arābu primātu importu Eiropā nedrīkst pieļaut nekādā gadījumā.

 12. Welcome to Europe!

 13. Jāgaida nav – karš jau notiek. Un sens scenārijs – vislielāko šausmu laikā nāk Glābēji ….un valda tālāk.

 14. Tā ir 1830.gada Alžīrijas okupācijas atbalss.

 15. Tālāk gaida tas pats, jo tur austrumos terorisms ir pacelts reliģijas līmenī !

 16. Tāda primitīva, akla, dvēseles dziļumos izperināta naida(balstīta uz aprobežotu lumpenu dzīves uzskata: kāpēc tev ir, bet man nav ?) ir pietiekami arī Latvijā !
  Nīdēji ir visos slāņos, sākot ar apkopējām un beidzot ar prežiem.
  Grauž,grauž un grauž. Viņiem laikam negrauzt liedz nepārtraukti ataugošie zobi kā zināmiem dzīvnieciņiem, saviesušamies mūsu zemītē.

  • Parak sekls tavs skatijums-naids un atriebiba ir cilveka daba,tikai nevajag to provocet,kaut kur dziluma musos visos mit sis jutas,tam pamata ir nevis tas,katev ir,bet man nav,bet gan tas,kas posta cilveku dzives,psihi un personibu-aizvainojums,nolemtiba,zaudejums.Piekritu autoram pilniba,nekas no malas nav jaienes,katra tauta pati tiesiga lemt ka dzivot.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+