Foto – Valda Madalāne

Smaržīgo zāļu maisiņi, ko var darināt pats 0

Pašdarināts, ar latvju spēka zīmēm rotāts un ar Latvijas pļavu brīnumzālītēm pildīts lina vai kokvilnas maisiņš vakaros palīdzēs iemigt, mierinās satraukto prātu vai apreibinoši smaržos pēc vasaras.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

Ja drogu krājumi mājās ir gana lieli, tie noder ārīgai izmantošanai, skaistumkopšanai vai kā aromatizatori.

Lina vai kokvilnas maisiņos var bērt viena veida drogas vai gatavot smaržīgu zālīšu maisījumus, piemēram, liekot kopā vīgriezi, vībotni, piparmētru, biškrēsliņu, vērmeli, kumelīti, bērza un lazdas lapas, liepas ziedus, auzu skaras, aveņu lapas, asinszāles lakstus, āboliņa ziedus, apiņus, raudeni, sievmētru, kalmi, papardi, jasmīnu, rozi, majorānu, melisu. Šie augi ir aromātiski un patīkami atsvaidzina nelielu telpu vai skapi, vai automašīnas salonu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Plānos organzas maisiņos pildītās zālītes ērti var mērcēt vannā, lai zāļu izvilkumā atvērtos gan ādas poras, gan elpceļi.

Viens no pazīstamākajiem dabiskajiem aromatizatoriem ir lavanda. Tā palīdz nomierināties un atbrīvoties no galvassāpēm un reiboņiem, mazina depresiju. Labākam miegam maisiņu ar violeto ziedu pildījumu var nolikt zem spilvena vai pakarināt pie gultas. Vannas procedūras ar lavandu jāieplāno pirms gulētiešanas.

Arī citronmelisas specifiskais aromāts nomierina prātu, novērš bezmiegu, depresiju un melanholiju, mazina galvassāpes, spriedzi un uzlabo garastāvokli.

Cīnīties pret stresu un emocionālo spriedzi palīdz piparmētra. Tās aromāts paaugstina koncentrēšanās spējas un novērš nogurumu tālos pārbraucienos. Vannas ūdenim pievienotas piparmētras gan relaksē, gan mazina dažādu dermatītu izpausmes un atvieglo saaukstēšanās simptomus.

Apiņu vannas (šim nolūkam vajag līdz pat 300 g sausas drogas) iesaka pret reimatismu, artrītu, ādas slimībām, hipertonijas vai aterosklerozes gadījumā vai ādas tonizēšanai un atjaunināšanai. Šāda miekšķēšanās īpaši piemērota sausai, sakairinātai un izteikti jutīgai ādai, jo apiņu rogās esošās vielas (galvenokārt fitoestrogēni) palīdz sadziedēt mikroplaisas. Tiesa gan, jaunām meitenēm šīs pašas vielas var paātrināt menstruālo asiņošanu. Ar apiņiem var piepildīt paprāvu spilventiņu, ko likt pagalvī ierastā spilvena vietā. To smarža palīdz atbrīvoties no galvassāpēm, arī miegs ir ciešāks un mierīgāks.

Reklāma
Reklāma

Savukārt sievietes, ejot pirtī, ūdens ķipī, kur izšķīdināta sauja vārāmā sāls, var iemest maisiņu ar biškrēsliņiem. Kad droga ievilkusies, ar mazsālīto biškrēsliņu saudzīgi, bet līdz sārtumam ierīvē ādu ķermeņa problemātiskajās zonās – uz augšstilbiem, gurniem, vēdera – un pakavējas uz lāvas, lai izsvīstu. Vannas ūdenim pievienotais augs palīdz arī reimatisma, podagras un krampju gadījumā.

Miegu veicina un muskuļu sāpes mazina vīgriezes vanna, kalmes sakne novērš neirozes, kumelīte uzlabo ādas stāvokli.

Aromātiskie augi uzmanīgi jāizmanto cilvēkiem, kuriem ir paaugstināta jutība pret kādu komponentu. Nedrīkst pārspīlēt arī pārējie, jo aromātiskās, it īpaši ēteriskās vielas var pārkairināt nervu receptorus.