×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
30. janvāris, 2013
Drukāt

Kā audzēt budlejas (3)

davida_budleja

“Kas ir budleja – puķe vai krūms? Kā to audzēt?”
 V. Rozenberga Ogrē

 

Tie ir vasarzaļi vai mūžzaļi krūmi ar vāju ziemcietību – bargākās ziemās pat Latvijas rietumu rajonos stipri apsalst vai izsalst, tāpēc mūsu dārzos reti sastopami. Ģintī ir vairāk nekā 90 budleju sugu, vairums no tām mūžzaļas, izplatītas Amerikā, Āzijā, Dienvidāfrikā.

Latvijā apstādījumos visbiežāk audzē vasarzaļo Dāvida budleju (Buddleia davidii), tā pie mums ir izturīgākā. Krūms spēcīgi aug, tam ir gari jaunie dzinumi, uz kuriem veidojas ziedpumpuri. Violetie, smaržīgie ziedi sakārtoti garās nokarenās vai stāvās skarās. Zied no jūlija līdz oktobrim.

Latvijas rietumu rajonos aizsargātās vietās var mēģināt audzēt vēl arī dažas citas: baltziedu (Dāvida budlejas šķirne ‘Alba’), šaurvārpu (Buddleia stenostachya) un pamīšlapu budleju (Buddleia alternifolia), kurai ziedi veidojas uz iepriekšējā gada dzinumiem. Ļoti skaista ir lodveida budleja (Buddleia globosa) ar oranždzeltenām, apaļām ziedkopām.

Stādaudzētavas “Sakstagals” saimniece Zaiga Graudiņa stāsta, ka Latgales apstākļos divdesmit gadu laikā izmēģinājusi audzēt visu minēto sugu budlejas, bet palikusi tikai Dāvida bud­leja. Latvijā var stādīt jebkuru Dāvida budlejas šķirni, ja vien parūpējas, lai krūmi normāli pārziemotu. 
lodveida_budleja

Pie mums budlejas audzē kā puskrūmus – tātad rudenī krūms jāapgriež un viegli jāpiesedz. Nedrīkst ļaut tam ziemā izsust zem sniega. – No izsušanas augs baidās vairāk nekā no aukstuma! Ir pieredzēts, ka stādījumos zem 80 cm biezas sniega segas budleja aiziet bojā, turpretī neapkurināmā plēves seguma siltumnīcā konteineros to stādi nav apsaluši, dzīvas visas virszemes daļas. Budleju  sēklaudži ir izturīgāki, tomēr arī tiem nepatīk mitrums zem sniega. Tāpēc rudeņos, sākoties salam un piesedzot sakņu kamolu, jāraugās, lai krūmā nesūktos nokrišņu mitrums, – stāsta Zaiga Graudiņa.

Dārzkopības veikalos var iegādāties budlejas sēklas, ar tām pavairotie augi uzzied otrajā vai trešajā gadā. Dārzā šos krūmus stāda pa vienam vai grupās (1 m attālumā), audzēšanai piemērota saulaina vieta, trūdvielām bagāta smilts vai smilšmāla augsne. Stādaudzētavās iegādātās budlejas pie mums var audzēt kā viengadīgus košumkrūmus, ļoti labi tās izskatās dekoratīvos traukos uz terases vai balkona. Smaržīgie ziedi pievilina tauriņus, ne velti budlejas angliskais nosaukums ir butterfly bush (tauriņu krūms).

 

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Skaists krūms, pati ieaudzēju no sēkliņām. Labi pārziemoja divas ziemas.

  2. Kur var pirkt?

Draugiem Facebook Twitter Google+