Dabā
Laika ziņas

Kādu vasaru pēc karstā maija šogad paredz laika vērotājs5

Foto – LA.lv

Maija pēdējās dienās ar savu redzējumu par laiku šovasar savā blogā nācis klajā laika vērotājs Vilis Bukšs. Viņš paredz, ka “kopumā šogad būs silta, daždien arī karsta, ar pērkona lietusgāzēm jūlijā, augustā bagāta vasara”.

V.Bukšs raksta, ka “ja seko novērotajām pazīmēm dabā, tad šogad būs mēreni silta un ar mēreniem nokrišņiem bagāta vasara. Bērza un alkšņa divcīņa, tāpat arī ozola un oša lapu plaukšana pavasarī liecina par vidēji mērenu vasaru. Šogad pavasaris pagāja bez lieliem paliem un tā ir norāde, ka vasara būs mēreni silta, bet jāņem vērā, ja pavasarī pali izpaliek, tad siena laikā (jūlijā) un labības novākšanas laikā augustā pieaug stipru nokrišņu iespējamība”.

Laika vērotājs arī atgādina, ka “šopavasar pērkons ierūca neaplapotos kokos, bet dienvidu vējā. Tā ir zīme, ka vasarā būs daudz vējainu dienu, bet jūlijā un augustā arī stipri pērkona negaisi. Uz mērenu, bet ne karstu vasaru, norāda maijvaboles, kuru šopavasar salīdzinoši maz un pirmie stārķi, kas atnāca sniegā un ledū. Dzeguzes kūkošana pēc Jurģiem (23. aprīlis) dod cerības, ka vasara tomēr būs jauka”.

V.Bukšs piebilst, ka “jāatgādina, ka sausās un mēreni siltās vasarās naktīs līdz Jāņiem vēl iespējamas nakts salnas. 1992. gada vasarā, kas bija salīdzinoši sausa un lielākoties saulaina, naktis bija vēsas un pat 6. jūlijā salnas dažviet nokoda kartupeļu lakstus. Togad vasaras dienās, lai arī tās bija saulainas, temperatūra pārsvarā nebija augstāka par plus 23, plus 24. Tas bija meža un purvu ugunsgrēku gads. Arī šovasar ugunsbīstamības risks būs liels, jo nokrišņu daudzums varētu būt mazāks nekā parasti”.

Vairāk lasiet šeit:

LA.lv