×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
30. maijs, 2014
Drukāt

Kam elektroniskās cigaretes kaitīgas (14)

Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Nesen elektroniskās cigaretes rekomendēja kā līdzekli smēķēšanas ierobežošanai. Tagad raksta, ka tās esot kaitīgas. Vai tās ir kaitīgākas par parastajām cigaretēm? Varbūt tās ir kaitīgas cigarešu ražotājiem? 
Balode no Mālpils

Veselības ministrijas (VM) likumprojekts, kas paredz aizliegt elektronisko cigarešu un to šķidrumu realizāciju, tika izstrādāts darba grupā, kurā bija pārstāvētas vairākas ministrijas, to pakļautībā esošās institūcijas, kā arī Latvijas Ārstu biedrība. Pašlaik tas nosūtīts saskaņošanai ar Eiropas Komisiju. Pēc saskaņošanas to skatīs Ministru kabineta sēdē un pozitīva lēmuma gadījumā nodos skatīšanai likumdevējam – Saeimai.

Jānis Gailītis, kaislīgs smēķētājs no 14 gadu vecuma, kurš elektroniskās cigaretes smēķē kopš janvāra, uzskata, ka tas ir tabakas ražotāju “pirksts” – e-cigarešu popularitāte sākusi apdraudēt parasto smēķu realizāciju. “Bet es esmu laimīgs, ka pēc 15 pīpēšanas gadiem esmu atklājis e-cigaretes. Pirmkārt, naudas ekonomija. Agrāk es nopīpēju gandrīz 120 latus mēnesī, bet tagad e-cigaretes uzpildīšanai mēnesī vajag tikai 20 eiro. Otrkārt, šīs cigaretes nesmird, neizdala kaitīgus dūmus un varu tās smēķēt telpās un arī savas mazās meitas klātbūtnē. Tas ir tikai tāds kā tvaiciņš, ko izdala arī tase kafijas. Treškārt, ir uzlabojusies mana pašsajūta, jo man nav vairs pīpmaņa klepus un aizdusas. Ceturtkārt, vairāki mani paziņas, pateicoties e- cigaretēm, ir pārtraukuši smēķēt vispār.”

Turpretim ārsts Jānis Caunītis skaidro, ka e-cigarešu nekaitīgums ir stipri maldīgs. Pirmkārt, ir neskaidra šo izstrādājumu ilgtermiņa ietekme uz veselību. Otrkārt, e-cigaretes iegūst arvien lielāku popularitāti tieši jaunu cilvēku vidū. “Viņiem smēķēšana vairs nesaistās ar veco, slikto ieradumu, jo tagad ir eleganta e-pīpe un liela aromātu dažādība. Tikai nikotīns paliek nikotīns – tā ir spēcīga, atkarību izraisoša viela. Kas teicis, ka e-cigarešu smēķētāji ar laiku nepāries uz parastajām cigaretēm? Turklāt e-cigaretēs var pildīt neskaitāmas vielu variācijas un var iznākt tāda pati situācija kā ar spaisu, ko arī sākumā atzina par nekaitīgu.”

J. Caunītis piebilst, ka viena no versijām ir, ka e-cigaretes ir lobējuši tieši tabakas ražotāji, kas ir ieinteresēti, lai šī nodarbe cilvēkiem liktos jauna un nekaitīga.

Arī VM Sabiedrības veselības departamenta starpnozaru sadarbības nodaļas vecākā eksperte atkarību uzraudzības jomā Alise Krūmiņa skaidro, ka elektroniskās cigaretes kā smēķēšanas atmešanas līdzekli rekomendē elektronisko cigarešu industrija. Taču patiesībā cigarešu simulācija var rosināt atsākt smēķēt bijušos smēķētājus.

Eiropas Savienības dalībvalstis vienojušās no 2016. gada ieviest stingrākus tabakas ierobežojumus, piemēram, aizliegt cigaretes un tabakas izstrādājumus ar dažādiem aromātiem. Jaunos noteikumus neapstiprinātu, ja ES dalībvalstis nebūtu panākušas arī stingrāku elektronisko cigarešu tirgus kontroli. Grieķija, Lietuva, Vācija un Norvēģija jau ir aizliegušas elektronisko cigarešu tirdzniecību.

Fakti


Kopumā 20,2% skolēnu (22,0% zēnu un 18,0% meiteņu) 2011. gada aptaujā atzina, ka mēģinājuši smēķēt elektronisko cigareti.

Slimību profilakses un kontroles centra pētījumi

No 2,1% 2010. gadā līdz 10,4% 2012. gadā ir pieaudzis respondentu īpatsvars, kuri pēdējā gada laikā smēķējuši elektroniskās cigaretes.

No Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījuma

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. paslaik vel esmu nesaprasana , it ka letak, bet vai labak…

 2. kaads sakars e-cigaretei ar nikotinu? maldinošs raksts! Protams lētie vienreizējie nezin kādās vielās miksētas, bet ja pērc kārtīgu tvaikotāj cigareti, tad tur lej kaut ūdeni iekšā! Viss atkarīgs no vielas ko liec iekšā! Nikotīna šķidrumi ir pagātne! Tas Caunitis tā runā jo pārstāv tabakas industriju! Tai skaitā visas indīgās nikoretes tabletes, plāksterus un airesolus! Tvaiks un dūmi ir divas dažādas lietas!
  Nopirku MECIG Q5 E Cigarette pagājušo gadu, un šogad jau nepīpēju neko, šad tad ietvaikoju! 😀 domājat loģiski!

 3. Es kadu laiku pipeju paras tas es nevareju norm neko daudz izdariit a tag kad lietoju tikai tadas es gustu panalumus sporta agrak pat 30m nevareju norm noskriet del parasto cigaresu piepesanas bet tagadan ir daudz medelas 100m sprinta un arii garajas skriesanas distances.
  Jaut. Vai kads liek vinas mikset tur sasin ka un vai vispar vinas ir tik kaitigas ja perc skidrumus aptieka vai arii kada licenzeta bieta??

 4. Es kadu laiku pipeju paras tas es nevareju norm neko daudz izdariit a tag kad lietoju tikai tadas es gustu panalumus sporta agrak pat 30m nevareju norm noskriet del parasto cigaresu piepesanas bet tagadan ir daudz medelas 100m sprinta un arii garajas skriesanas distances.
  Jaut. Vai kads liek vinas mikset tur sasin ka un vai vispar vinas ir tik kaitigas ja perc skidrumus aptieka vai arii kada licenzeta bieta??

 5. E cigs izmainija manu dzīvi, es beidzot varu sagaršot ēdienu, sasmaržot lietas ko nevarēju, es varu paelpot, pīpājot cigaretes bija grūtības aizmigt, tagad tā vairs nav, 1 gadus lietoju ecig un jūtos labi, iesaku visiem to pamēğināt!

 6. 10 gadus es pipeju parastas cigaretes 1pacina diena. Pirms nedelas nopirku e cigareti un tagad 1 parasto cigareti uzpipeju tikai no rita .

 7. Kādas muļķības,Vācijā tirgo e-cigaretes,un Norvēģijā pat dakterīši izraksta,ja cilvēks grib atmest smēķēt,pati ar to saskāros.Un jā-man ir e-cigarete pirkta Vācijā 2016.04.

 8. Tikpat labi ir jaaizliedz ari cipsi un un saldie dzērieni jo tie nav baigi neveselīgāki!!! (Bet es ari esu pret e-cigaretem)

 9. Tā arī neviens nav pamatojis kādu 2x lielāku postu nodara e-cigarete veselībai? Vai tomēr valdībai un tabakas izstrādājumu tirgotājiem? Runa nav par to kurš sāks vai atmetīs! Runa iet par ķīmisko savienojumu e-cigarete un tabakas cigaretes. Nerunāsim par lētajiem Ķīnas mēsliem.

 10. no cik tad gadiem var pīpēt elektriskās cigaretes ?

 11. tas tak ir bizness !!! Aizliegs elektroniskās, vairāk pirks parastās

Draugiem Facebook Twitter Google+