×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
22. oktobris, 2014
Drukāt

Kas vēlēs prezidentu? Saeimas jaunpienācēji gatavo likuma grozījumus (14)

Foto no Valsts prezidenta kancelejas arhīvaFoto no Valsts prezidenta kancelejas arhīva

Atjaunotajā Latvijas Republikā deputāti ne reizi vien parlamentā lauzuši šķēpus par to, vai tiesības vēlēt prezidentu jāatstāj Saeimai vai jādod šī iespēja visiem pilsoņiem. Bijušas arī vairākas likumdošanas iniciatīvas, bet tās ātri vien noraidītas. Taču jaunievēlētajā 12. Saeimā teorētisks konstitucionāls vairākums būs tām partijām, kas iepriekš paudušas atbalstu šādām reformām. Vai šajā sasaukumā tās varētu īstenoties?

Visskaļāk priekšvēlēšanu debatēs par tautas vēlētu prezidentu iestājās Ingunas Sudrabas politprojekts “No sirds Latvijai” (“NSL”) un Mārtiņa Bondara vadītā Latvijas Reģionu apvienība (LRA). Abas šīs partijas iekļuvušas Saeimā un, neskatoties uz samērā nelielu pārstāvniecību, ar pilnu sparu ķērušās klāt attiecīga likumprojekta tapināšanai.

“NSL” rindās tautas vēlēta prezidenta likumprojektu gatavo bijušais valsts galvenais notārs un tiesību zinātņu doktors Ringolds Balodis. Viņš gan pagaidām atturējās no sīkākiem komentāriem par topošo likumu, bet apstiprināja, ka to paredzēts iesniegt Saeimā līdz Latvijas Republikas proklamēšanas dienai 18. novembrī. Pēc neoficiālas informācijas, grozījumus plānots virzīt pēc iespējas agrāk, lai tie varētu stāties spēkā jau nākamgad, kad beigsies pašreizējā prezidenta Andra Bērziņa pilnvaru termiņš.

Bet LRA uzreiz pēc vēlēšanām tikās ar visām pārējām Saeimā ievēlētajām partijām un viens no sarunu tematiem bija arī prezidenta ievēlēšanas kārtības maiņa. Apvienības pārstāvis Dainis Liepiņš apkopojis arī citu partiju līdzšinējās iniciatīvas. “Te vēl būtu nepieciešama profesionāļu diskusija par pilnvaru paplašināšanu, bet, mūsuprāt, Satversmes grozījumus par prezidenta ievēlēšanas kārtības maiņu var sākt gatavot jau tagad,” ar partijas viedokli dalījās Liepiņš.

Pagaidām “NSL” un LRA gatavo katrs savus grozījumus, savu rīcību savstarpēji nesaskaņojot. Taču Satversmes grozījumu pieņemšanai nepieciešams divu trešdaļu deputātu atbalsts, bet šīm partijām kopā parlamentā ir tikai 15 mandāti (“NSL” – septiņi, LRA – astoņi), tādēļ uz saviem spēkiem tās paļauties nevar. Taču abu partiju pārstāvji ir pārliecināti, ka citu partiju vidū sabiedrotos atrast izdosies bez lielām grūtībām. “Sarunās ar Zemnieku savienību, Reģionu apvienību un “Saskaņu” pārliecinājāmies, ka tautas vēlētai prezidenta institūcijai potenciāli ir atbalsts parlamentā,” teica Sudraba. Arī Liepiņš noskaņots optimistiski: “Te nevajadzētu rasties problēmām, jo no piecām Saeimas partijām četras mūs šajā jautājumā atbalsta.”

No pārējām parlamentā ievēlētajām partijām viskvēlāk savu atbalstu pārejai uz tautas vēlētu prezidentu paudusi “Saskaņa”. (Kā nekā šīs partijas “seja” Nils Ušakovs joprojām gozējas politiķu popularitātes aptauju augšgalos.) Iepriekšējā sasaukuma laikā saskaņieši paši mēģinājuši virzīt šādus Satversmes grozījumus, bet tie neguva parlamenta vairākuma atbalstu. Partijas pārstāvis Valērijs Agešins apstiprināja, ka “Saskaņa” būtu gatava atbalstīt LRA un “NSL” piedāvājumu, jo pēc tādiem grozījumiem esot pieprasījums arī vēlētāju vidū.

Prezidenta ievēlēšanas kārtība ir viens no tiem jautājumiem, kur Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) veidojošo partiju viedokļi atšķiras. Pirms diviem gadiem, kad Saeimā tika skatīts līdzīgs “SC” priekšlikums, to atbalstīja tikai daži Zemnieku savienības un reģionālo partiju pārstāvji, bet Latvijas Zaļās partijas deputāti kopā ar Saeimas vairākumu balsoja pret. Noskaņojums biedru vidū īpaši neesot mainījies, un arī tagad iniciatīvas autori varētu rēķināties tikai ar daļēju ZZS atbalstu (apmēram 15 balsīm no 21 iespējamām).

Arī Nacionālajā apvienībā nav vienota viedokļa par prezidenta ievēlēšanas kārtības maiņu. Bijušie tēvzemieši tradicionāli vairāk atbalsta parlamentāro ceļu, bet “Visu Latvijai” biedru vairākums vēlētos tautas vēlētu prezidentu. “Kopējais noskaņojums ir par labu tautas vēlētam prezidentam, bet tas šobrīd nav pats būtiskākais jautājums valstī. Esam gatavi diskutēt, bet šādos jautājumos nedrīkst steigties ar pieņemšanu. Vienlaikus ar ievēlēšanas kārtības maiņu jāpārskata ne vien funkcijas, bet arī jāievieš mehānismi, lai mazinātu naudas ietekmi uz vēlēšanu rezultātiem un iespējas, ka valsts galvas amatā varētu nonākt populisti ar apšaubāmu reputāciju. Šis ir tas gadījums, kad vajadzētu septiņreiz nomērīt, pirms nogriezt,” uzskata NA līderis Raivis Dzintars. Tāpat NA piesardzīgus dara politiski iemesli – fakts, ka sabiedriskajās aptaujās populārākie politiķi ir Nils Ušakovs un Aivars Lembergs.

Partija ” Vienotība” konsekventi ir bijusi pret prezidenta ievēlēšanas maiņu un šo viedokli joprojām nav mainījusi. Līdz ar to grozījumu iniciatoru izredzes savākt konstitucionālo vairākumu ir apšaubāmas. Labākajā gadījumā LRA un “NSL” 15 deputātus varētu atbalstīt 24 saskaņieši un ap 15 ZZS pārstāvju (bez zaļajiem) – tātad kopā 54 deputāti. Lai mainītu Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību, jāgroza Satversme, un grozījumam jāsaņem ne mazāk kā divu trešdaļu klātesošo deputātu balsu vairākums (turklāt Saeimas sēdē jāpiedalās vismaz divām trešdaļām Saeimas locekļu).

VIEDOKĻI

Vai Latvijai nepieciešams tautas vēlēts prezidents? Kāpēc?

PAR

Inguna Sudraba (“NSL”): “Partija “No sirds Latvijai” iestājas par tautas vēlētu valsts prezidentu ar lielākām pilnvarām, jo, mūsuprāt, ir svarīgi, ka prezidenta amats nav politiskā tirgus objekts. Tautas vēlēts prezidents būs atbildīgs par savu rīcību tautas, nevis atsevišķu partiju priekšā. Tautas vēlēts prezidents, ieceļot Ministru prezidentu, iegūs tiesības un pienākumu arī prasīt no izpildvaras konkrētus darba rezultātus.”

Mārtiņš Bondars: (LRA): “Tautas balsojums dos Valsts prezidentam daudz spēcīgāku mandātu un lielāku uzticamību nekā pašreizējā kārtībā ieceltam prezidentam. Kā redzam, pašlaik valsts prezidentu ievēl Saeimas iekšējo intrigu un politiskā tirgus rezultātā, kas noteikti neveicina viņa autoritāti sabiedrībā. Mēs arī nemaldinām sabiedrību ar apgalvojumiem, ka šādā ceļā iespējams atrast kādu “saulvedi”, kurš atrisinās visas problēmas. Mūsu piedāvājums ir – tautas prezidents, kurš atbilst noteiktiem kritērijiem, izgājis pilnu izvērtēšanas ciklu, sākot no priekšvēlēšanu debatēm līdz pārbaudījumam vēlēšanās.”

PRET

Lolita Čigāne (“Vienotība”): “”Latvijas parlamentārisms, ko mantojām no pirmskaru perioda, ir mūsu veiksme. Protams tam ir savi trūkumi un nepilnības, bet tieši pateicoties parlamentārismam, mēs vēl esam neatkarīga un demokrātiska republika, Eiropas Savienības dalībvalsts. Partiju koķetēšana, solot tautas vēlētu prezidentu, ir populistiska, bezatbildīga un liekulīga, jo šādi cilvēkos tiek uzturētas mānīgas ilūzijas, ka atnāks kāds, kurš viens pats visu sakārtos un izvedīs Latviju saulītē. Diemžēl tā notiek tikai pasakās!”

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. No Saemas ieliktais prezidents nav tautas parstavis , bet diemzel Latvijas Saemas vairakuma parstavis un tamdel katru reiz adbalstis savu saemu ne Latvijas tautu vispar . Tas rada draudus Latvijas demokratijaj !

 2. Valstī nav saimnieka,kas domātu par valsti par tautu par Latviju ! Valsts prezidentam nav teikšanas (pilnvaru ) , kā tas bija Kārlim Ulmanim ! Nevienai no partjām nevar uzticēties ! Valsti pārvalda partiju “kolhozs” , ar pašu labumu meklētājiem ,kas ir tikuši pie valsts siles un no tās viņus neatrausi! ! ! Valdību sastāda politiskās partijas ,kur ministru krēslos ,attiecīgi iegūtām balsīm, iesēdinās partiju ielikteņius- gadījuma cilvekus ,kas nav profisionāli savā nozarē ! Valdībā nebūs inženieru, tehnisku cilvēku, nebū saimniecisku vadītāju,bet būs atkal sasēdināti “sēdētāji” kam nav nekādas sajēgas kā reorganizēt , atjaunot vecās ražotnes , radīt jaunu ražošanu, jaunas darba vietas , atjaunot ekonomiku! Lai cilvekiem būtu iztika ,lai latviešiem nav jāmeklē darbs ārzemēs ! Ekonomikas atjaunoana,tas ir pirmreizejs jautjums,bez tās atjaunošanas Latvijai nav nākotnes ! ! Pašreizējās partijas ar visu ir apmierinātas un netiecas uz pārmaiņām un neko netaisās un negrib mainīt un jau izskatija sev piemērotu prezidentu ! Cilvēkiem nav drošības par nākotni , cilvēki bēg no Latvijas , valstī valda korupcija , bardaks gan ekonomikā , gan politikā! ! Kas deva pilnvaras Latviju Eiropas savienībā pārstavēt nīdošai un lamājošai Latviju Ždanokai !?? Kapēc arvien tiek turpināta mežu izciršana, Latvijas zemes izpārdošana, krievu iecelosana Latvija !?? Arvien tiek turpinātas vēl palikušo ražošanu ,banku iznīcināšana un izpārdošana ,tagad “Citadele pārdošana” , gāzes krātuves pārdošanas… !?? Beidzot Dombrovskis prom ! ! Bet “Vienotība” pieprasa ,lai esošā -valdošo partiju sistēma tiktu saglabata un paliktu nemainīga ,lai ministru krēslos atkal sēdētu politiķi – partiju ielikteņi ,kurus partijas varētu vadīt ! ! Neviens nenes atbildību par to, kas notiek Latvijā !? Un nav jau kam un no kā prasīt ! ! ! Jau esam nonākuši tik tālu , ka Latvijas galvaspilsētas priekšsēdētājam, “nelatvietim” Ušakovam ,atklāti atļauj propagandēt un slavināt Putinu: “Ka tas ir labākais ,kas mums var būt ! ! !?” Bet “Saskaņas centrs” turpina sadarboties un pārstāvēt mums naidīgo Krievijas-Putina partiju “Jedinaja Rossija “. Pašlaik “Saskaņas centrs” ar latvijas krievu un Krievijas atbalstu turpinās rauties pie varas . Un ja mes to pielausim , mēs zaudēsim neatkarību , Latviju gaida Ukrainas liktenis ! ! Ušakovs Maskavā jau ir saskaņojis tuvākos ( un tālākos ) plānus un ar Kremļa Svētību , “bruģē” tam ceļu ! ! Ušakovs Kobzonam Maskavā apsolija,ka pēc vēlēšanām Latvijā viss mainīsies !?? Kas mainīsies …??? Neļaujiet sevi piemuļķot , esiet nomodā , Ušakovs ir bīstams ! ! Valdošās partijas ,valdība, drošības iestādes ,domā tikai par sevi un nav meiginājušas viņu apturēt ! ! ?? Nevienu no šiem jautājumiem neļaus atrisināt valdošo partiju mākslīgi radītā varas sistēma ! ! Mēs veļamies bezdibenī ! Lai mūs galīgi neiznīcinātu ir radikāli , jāmaina valsts valdīšanas sistēma ! Ir tikai viena izeja ,vienigais cels: nepieciešams referendums ar valsts maiņu no parlamentāri prezintālās valsts ,uz prezidentāli- parlamentāro republiku un ne ar partiju ielikteniem valdībā , bet ar profisionāliem ministriem savā nozarē ! Un ne ar partiju izraudzītu prezidentu , kuram nav nekādu pilnvaru ,bet ar pilsoņu izraudzītu , visu valsts pilsoņu vēlētu prezidentu-ar visām pieškirtām pilnvarām ! ! Lai Valsts prezidentam būtu iespējas vadīt valsti, bet ministru prezidentam būtu iespējas un tiesības , bez partiju diktāta ,neatkarīgi no partijam , risināt valsts saimnieciskos jautājumus , nest atbildību par ministru darbu , risinat valsts attīstību , kā tas bija K. Ulmaņa laikā ! ! ! Lai beidzot Latvijā varētu nodibināt kārtību ,lai izbeigtos šī bezatbildība ,šī Latvijas izzagšana , iznīcināšana , šī nenoteiktība, liekulība ,šis ieilgušais ekonomiskais un politiskais haoss! ! Vienīgi tā, var glābt Latviju ! ! !

 3. Vajag tikai labu reklāmu un par prezidentu var kļūt pat kaimiņš, ja kādam politiskajam spēkam tas būs izdevīgi.

 4. Vai Čigānei nevajadzētu kādu gadu pilnīgi paklusēt. No viņas vārdiem nāk spēcīga negatīvisma dvaša.

 5. Tautas balsojums dos Valsts prezidentam daudz spēcīgāku mandātu un lielāku uzticamību nekā pašreizējā kārtībā ieceltam prezidentam.
  Kas notika Ukrainā???, šīs lielās prezidenta pilnvaras noveda pie kara, iznīcības, mums Latvijā ir visas izredzes kremļa partijām tik pie prezidenta mandāta, un ņemot vērā stiprās pilnvaras Latvijā tiek ievests labprātīgi krievijas karaspēks, jo tauta to vēlēsies. Vai to vēlas Latvija ???, to vēlas kremļa pakļautie kalpi….mīlīši, putins jau klauvē pie durvīm, un tās atvērs putina sabiedrotie.

 6. Tad jautājums – vai tauta (sabiedrība) savā daudzveidībā ir vienprātīgāka par Saeimu lai vienotos par savu vadoni? Kas šo vienprātību veido? Mediji?

 7. Edvards Virza pēc 1934.g.18.maija pavērsiena ,,vecmodīgi,,tautu valstī salīdzināja ar lielu vienotu ģimeni,kuru vada,par kuru atbild ģimenes galva.Modernā demokrātija mums devusi homoseksuālistu,,nepilnās,riska,trūcīgās,alkoholiķu un citus,, ģimeņu ,, veidus kur uz īsu brīdi indivīdi saiet kopā,lai atkal šķirtos kā to dara mūsu t.s. partijas.

 8. Par prezidenta vēlēšanām –
  Tautas vēlēts prezidents – pie labas reklāmas var ievēlēt pat pamperu. Skaties tik reklāmu rullīšus.
  Saeimas vēlēts prezidents – īsta naudas bedre ar tirgošanos te zoodārzos, te koferīši Saeimas tualetēs…
  Trešais ceļs un visstingrākais – Saeimas, pilsētu un novadu deputātu sapulces vēlēts prezidents. Deputātu kopskaits ir pietiekami liels, lai veiktu kādu tirgošanos un jau vēlētiem deputātiem jau ir noturība pret reklāmas kampaņām , jo deputāta darbs prasa atbildību. Es savā novadā, pilsētā varu prasīt saviem deputātiem – par ko balsosiet un kā balsojāt…Kam Saeimā prasīšu? Deputāti tik uz bildēm, tāpat kā prezidentu kandidāti vispārējās vēlēšanās. Tas arī ir vienkārši un salīdzinoši lēti – visiem pulcēties Rīgā uz vienu dienu, vai atkārtoti. Jā bet saeimas deputātiem izpaliks vēlēšanu veikali…

 9. ir par to, neparsteidz – bet, ka Bondars, tas gan. Kurs butu domajis, ka vins gribetu tadus ka Lembergu vai Usakovu ka prezidentu?

 10. Kas vēlēs Latvījas Valsts prezidentu.? tie paši kas vēlē Rīgas Domi.? Rīga jau Latvījai zudusi.! KAS BŪS TĀLĀK.!!!?

 11. Pārejot uz mažoritārajām vēlēšanām,partijām vairs nebūtu nepatikšanu ar krustiņiem un mīnusiem!

 12. Kapēc drosmīgā Lolita Čigāne (“Vienotība”) nerosina samazināt ministriju skaitu,tās apvienojot,ne arī ieviest Latvijā mažoritāro vēlēšanu un progresīvo nodokļu sistēmu? Tas ļautu palielināt līdz iztikas minimumam,gan neapliekamo minimumu,gan algas ne tikai ministriem vien!

 13. Tautas vēlēts prezidents,bet vienas un tās pašas partijas? Un tikai nozarēm samainīti,vieni un tie paši ministri? Mums beidzot jāatsakās no partiju monopola deputātu kandidātu izvirzīšanā un jāievieš mažoritārā vēlēšanu sistēma kā Francijā,Itālijā,Slovēnijā,Spānijā,ASV,Kanādā,Indijā,Indonēzijā,Dienvidāfrikā,Ganā un pat 12 Karību jūras baseina republikās!Deputātiem beidzot ir jāatbild par paveikto savu vēlētāju priekšā arī starpvēlēšanu periodā un jābūt priekšlaikus atsaucamiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+