×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
25. maijs, 2018
Drukāt

Bušmanis: Vispirms nolauza rādāmkociņu, tad – Kušneru (12)

Foto - Ieva Leiniša/LETAFoto - Ieva Leiniša/LETA

Edvards Kušners

Kaut arī par Edvarda Kušnera pārapstiprināšanu uz vēl vienu pilnvaru termiņu Latvijas Bankas padomes locekļa amatā vakar Saeimā bija divreiz vairāk balsu “par” nekā “pret”, tomēr atturējušos dēļ pietrūka vairākuma. Kušneram nelabvēlīgi nobalsoja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un “Saskaņas” deputāti, kuriem piebalsoja atsevišķi Nacionālās apvienības un partijisko piederību nomainījušie deputāti.

Tas, kurš un kādus jautājumus uzdeva Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā, kā arī priekšspēle šo jautājumu sagatavošanai, norāda uz jau iepriekšēju nodomu izslēgt vienu no redzamākajiem un kompetentākajiem Latvijas Bankas līderiem. Protams, arī apsūdzība LB prezidentam Ilmāram Rimšēvičam radīja nelabvēlīgu fonu neinformētāko deputātu piebalsošanai – sak, visi viņi tur tādi aizdomīgi!

Tomēr ne visi. Latvijas Banka ir kļuvusi par faktisko valsts ekonomikas centrālo domnīcu. Tajā ir trīsreiz vairāk ekonomistu nekā Ekonomikas ministrijā, kur nu vēl LZA Ekonomikas institūtā… Savā analīzē ekonomisti ir atzinuši, ka valsts straujāka izaugsme ir iespējama, tikai kardināli reformējot izglītības sistēmu. Viņi neatrod šeit nekādu “veiksmes stāstu”. Nu nepatīk ne Veselības, ne Izglītības ministrijai, ka banka rīko konferences un iesaka atšķirīgu politiku no viņu piekoptās. ZZS vadīto Finanšu ministriju arī noteikti kaitināja Latvijas Bankas priekšlikumi nodokļu reformai, pirms vēl ministrija nāca klajā ar saviem. Šis varbūt izskaidro atbalsta trūkumu Saeimā (“tēlo te gudrāku par mums!”). Bet kurš ir iniciators?

Iemesli ir vairāki, bet redzamākais ir saķeršanās vēl Laimdotas Straujumas valdībā, kad, dalot šā finanšu perioda ES fonda līdzekļus, koalīcija uzņēmās virssaistības (tas ir, tērēt tos līdzekļus, ko citi neapgūs) un iedalīja ZZS un “Vienotības” pārvaldītajām lielpilsētām papildus 56 miljonus eiro. Latvijas Bankas vārdā Edvards Kušners toreiz valdībā norādīja, ka šādam finansējumam nav seguma ne budžetā, ne ES fondos. Reaģējot uz to, Ventspils mērs Aivars Lembergs savā kārtējā preses konferencē nosodīja viņu un dusmās salauza rādāmkociņu. Tikpat atšķirīgi viedokļi Saeimā bija par banku ofšorizāciju.

Uzbrukums personīgi Edvardam Kušneram sākās ar neadekvāti izvērstu un vāji argumentētu rakstu sēriju “NRA” par viņa dalību ārzonas uzņēmumā pirms 12 gadiem. (Iepriekšējo reizi šis fakts netraucēja viņu apstiprināt.) Kad no juridiskā viedokļa nekādu pārkāpumu neizdevās atrast, tad turpinājumā intensīvi tika radītas šaubas par reputāciju. Kad pienāca laiks Saeimā vērtēt Kušnera darbu, nevērtēja vairs to, bet šo vienas avīzes radīto reputāciju.

Līdzīgi arī Ungārijā 2010. gadā sākās uzbrukumi Centrālās bankas vadītājam Andrašam Simoram. Toreiz ES institūcijas panāca, ka Ungārijas parlaments mainīja Centrālās bankas likumu, kas paredzēja tās apvienošanu ar Ungārijas Finanšu uzraudzības pārvaldi un valdības locekļa dalību Centrālās bankas procentu likmju noteikšanā. Šķita, bankas neatkarību izdevās nosargāt. Tomēr 2013. gada martā Simoram beidzās termiņš, viņš saņēma apvainojumus par darījumiem ar ārzonām, un viņa vietā uzreiz ievēlēja citu. Līdzīgs scenārijs! Arī pats Kušners savas kandidatūras noraidīšanu saista ar vēlmi ietekmēt Latvijas Bankas neatkarību. Iespējams, mērķis ir “ātri pārņemt ietekmi Latvijas Bankā”, viņš norādīja vakar. Vai šī tendence turpināsies, tas atkarīgs no tā, kas būs bankas prezidents un padomes locekļi. Un vai politiķi padomes papildināšanu padarīs atkarīgu tikai no jaunā bankas prezidenta, lai “viņš varētu izvēlēties savu komandu”. Latvijas Bankas politiskā neatkarība ir jānosargā!

Latvijas Bankas padomē no 1. jūnija paliks minimālais darbspējīgais daudzums – četri locekļi no sešiem nepieciešamajiem: prezidenta vietniece Zoja Razmusa, Vita Pilsuma, Arvils Sautiņš un Aivars Skopiņš. Kušners zaudējuma rūgtumā gan baida ar kvoruma trūkumu, ka ikviena padomes locekļa prombūtne pašlaik būtiski apdraud centrālās bankas lemtspēju. Ar to, manuprāt, viņš pārspīlēja, jo četriem cilvēkiem nevarētu būt grūti sarunāt laiku, kad sanākt. Arī Latvijas Banka oficiālā paziņojumā mierina: “Latvijas Bankas padome ir un būs lemtspējīga – pēc 31. maija padomes darbā piedalīsies četri padomes locekļi. Tuvākajā laikā tiks virzīts kandidāts vakantajam Latvijas Bankas padomes locekļa amatam.”

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.”

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. Kad bija banku izpūstai burbulis, kur bija Latvijas banka? Priecājās, kā apčakarē tautiešus? Laikam tā. Un nevis brīdināja, ka tas burbulis un sprāgs… Vai iestājās, ka valsts, pašvaldību nauda jāglabā valsts bankā – nu nē. Tāpēc jau tā Parex afēra izdevās un varbūt pat pašiem kaut kas atleca, kāds citrons…

  • Muļķības! Rimšēvičs bija vienīgais, kurš analītiskos raidījumos skaidroja burbuļa riskus. Tak tautai jau vairāk seriāli jāskatās, nekā analītiskie raidījumi, un tur nu LB nav vainojama.

 3. “Kas notiek Latvijā???” Stulbi eksperimenti uz dullo, savtīgums, alkatība, nesodāmība un meli. Taisnība H. Danusevičam – laime ir šņabī. Ļoti daudziem. Piektā daļa prom, trešdaļa zem nabadzības sliekšņa? Normāli… Kas ir politiķis? Vai Seržants ir?
  Paldies Bušmanim!

 4. Šitie neaizstājamie nogulēja veselu rindu banku krahus. Vai aiz muļķības vai speciāli, kāda starpība. Normālā valstī tādi jau sen nebūtu banku tuvumā.

  • Krīzes nenāk brēkdamas. Bija M.Gaiļi, I.Godmaņi. Un bija jau vesela rinda, kas sauca pēc devalvācijas. Bija tādas ministres, kas cīnījās pret EUR, bet tas netraucēja doties uz Briseli un startēt ļoti augstā banku sfēras amatā. Vai tad A.Lembergs bija par EUR? Bet tagad Eiropas naudu kampj vairāk par visiem. Ļoti daudz kas bijis.

 5. Šī Saeima grib panākt, ka Latvija kā valsts ir darboties nespējīga. Absolūts idiotisms!!! Izskatās, ka Kučinskim jāatkāpjas, jo neviens problēmjautājums nav atrisināts, tieši otrādi.

 6. Vot, kādi velni !

 7. Lembergs rullē! Rimševiča seifa zagļi sāk “izgaismoties”.

 8. Tiešām bīstami Atbildēt

  Brīdis, kad NRA un A.Lembergs uzņēmušies iniciatīvu, bet pārējie guļ. Vai K.Seržants apjēdza savu “misiju”, vai patiesi viņa domubiedrs ir R.Mežeckis Saeimā.
  Uztrauc politiķu vienaldzība, kādā Latvijas Bankas neatkarība tiek upurēta.
  Paldies I.Bušmanim par viedokli.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai pretnoklausīšanās ierīces jums ir?

Mediju vidē sākušās baumas, ka drīzumā varētu nākt atklātībā tā sauktās “pirts sarunas”, kurās esot piedalījušās vairākas nozīmīgas valsts amatpersonas, politiķi un uzņēmēji, viņu vidū arī atstādinātais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, pret kuru sākta kriminālvajāšana, un uzņēmējs Māris Martinsons. Pierīgā pie Božu ezera esošajā atpūtas kompleksā “Taureņi” runāto pirms vairākiem gadiem esot ierakstījis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Ļoti iespējams, šie audioieraksti no biroja kaut kad noplūduši un pirms Saeimas vēlēšanām tiek gatavoti publicēšanai.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+