×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.6°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
5. janvāris, 2018
Drukāt

Ķersies pie padomekļiem (67)

Foto - Dainis LocisFoto - Dainis Locis

Bolderājā pie Latvijas Jūras spēku štāba atrodas noplucis piemineklis, kas, spriežot pēc uzrakstiem krievu valodā, godina padomju zemūdeņu varoņus. Rīgas domes deputāts Dainis Locis (NA) uzskata, ka šādam objektam Latvijas galvaspilsētā nav vietas.

Aizvadītā gada nogalē Latvijas Politiski represēto apvienība (LPRA) vērsās pie visām Saeimas frakcijām ar aicinājumu izvietot informatīvas plāksnes pie padomju režīmu slavinošajiem pieminekļiem, kuru skaits Latvijā joprojām mērāms simtos. Pagaidām uz šo aicinājumu reaģējusi vienīgi Nacionālā apvienība (NA), kas sola šim jautājumam pievērsties uzreiz pēc Saeimas jaunās sesijas sākuma.

“Lai gan kopš Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas 1990. gadā ir pagājuši gandrīz 28 gadi, Latvijā un Rīgā ir saglabājušies daudzi bijušā okupācijas režīma – Padomju Savienības – ideoloģiskie pieminekļi. Daudziem Latvijas iedzīvotājiem šie pieminekļi ir padomju okupācijas simboli. Papildus tie ar saviem vēstījumiem un ar Latvijā šobrīd ar likumu aizliegtās padomju simbolikas lietojumu kavē padomju vēstures mantojuma problēmu risināšanu, vienotas atmiņas veidošanos un šķeļ sabiedrību,” teikts LPRA vēstulē deputātiem. Represētie arī vērš politiķu uzmanību, ka šādi pieminekļi bez paskaidrojoša konteksta rada maldīgus iespaidus arī mūsu valsts viesiem. Tādēļ LPRA aicina parlamentu risināt šo jautājumu, izvietojot pie šiem objektiem informatīvās plāksnes, kurās tiktu paskaidrota konkrētā pieminekļa nozīme, ideoloģiskais vēstījums un tā (ne)atbilstība vēsturiskajai patiesībai.

Pēc šā aicinājuma NA Saeimas frakcija aktualizēja koalīcijas padomes dienaskārtībā jautājumu par padomju pieminekļu apzināšanu un aprīkošanu ar informatīvajām zīmēm. “Saņēmām no pozīcijas kolēģiem konceptuālu atbalstu šā jautājuma tālākai virzīšanai,” pēc koalīcijas sēdes skaidroja deputāts Rihards Kols (NA). Pēc viņa teiktā, “tālāka virzīšana”, visticamāk, izpaudīsies kā deputātu vēstule Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) ar aicinājumu uzdot atbildīgajām ministrijām apkopot un izvērtēt informāciju par pieminekļiem un aprēķināt, cik izmaksātu šādu informatīvo plāksnīšu uzstādīšana. “Saprotot, ka nacionālā līmenī šā jautājuma virzība var ieilgt, mēs apzināsim arī savus partijas biedrus pašvaldībās un aicināsim iespēju robežās sākt jau pašu spēkiem īstenot šādus projektus,” informēja Kols.

Par nepieciešamību aprīkot padomju pieminekļus ar vēsturiski skaidrojošu informāciju nacionāļi runājuši jau pirms represēto atgādinājuma. Piemēram, NA Rīgas domes (RD) frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Dainis Locis pērn rosināja galvaspilsētas 2018. gada budžetā atvēlēt 12 000 eiro informatīvo plākšņu uzstādīšanai pie aptuveni 40 padomju pieminekļiem Rīgā. Domes vairākums gan šo priekšlikumu noraidīja. Tomēr deputāts Locis uzskata, ka dažus galvaspilsētā atrodamos padomju objektus, kas nenes ne māksliniecisko, ne vēsturisko vērtību, vajadzētu nevis ielikt informatīvā kontekstā, bet vispār novākt. “Pat esošā Rīgas domes vara, ja nedaudz padomātu, piekristu, ka šādi objekti mūsu pilsētai nekādu godu nedara. Piemēram, Bolderājā, Birzes ielā 4, pie mūsu Jūras spēku štāba atrodas nolaists un, visticamāk, pašu vietējo iedzīvotāju apskādēts objekts kaut kādiem padomju zemūdeņu varoņiem. Nu kādu jēgu tas nes? Vai tiešām mūsu karavīriem jāskatās, kā pie tā 9. maijā notiek vietējo aktīvistu orģijas?” retoriski jautāja Locis. Viņš gatavojas vērsties Aizsardzības ministrijā, lai noskaidrotu, vai šis objekts atrodas uz valstij piederošas zemes un kādas būtu iespējas to novākt.

Deputāta Kola bažas par to, ka nacionālā līmenī šis jautājums varētu iesprūst, nav bez pamata. Ik reizi, kad kāds mēģina kaut pirkstu piedurt padomju pieminekļiem, mūsu Ārlietu ministrija satraukta atgādina par Latvijas un Krievijas 1994. gada vienošanos. Šis līgums gan runā tikai par memoriālajām būvēm un karavīru apbedījumu vietām, nevis visiem pieminekļiem. Tieši balstoties uz ĀM un RD viedokļiem, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija 2016. gadā noraidīja vairāk nekā 12 000 cilvēku parakstīto iesniegumu par tā sauktā Uzvaras pieminekļa novākšanu Rīgā. Toreiz komisijas vadītājs Vitālijs Orlovs (“Saskaņa”) solīja izskatīt iespēju aprīkot šo pieminekli ar informatīviem stendiem, bet arī šī iniciatīva noklusa.

Tikmēr pašvaldības un nacionālistu organizācijas pēdējos gados bez lielas brēkas novākuši ne vienu vien PSRS slavinošo vēstures atlieku – nav vairs ne “trīsgalvainā atbrīvotāju pūķa” Jelgavā, ne “dzelzsbetona kuģa” Limbažos, ne daudzu citu līdzīgu veidojumu. Tomēr, pēc neoficiāliem aprēķiniem, Latvijā joprojām atlikuši vismaz 610 padomju režīmu slavinošie pieminekļi.

Rīgas Pieminekļu aģentūras direktors Guntis Gailītis ieceri izvietot skaidrojošas plāksnes pie padomju pieminekļiem vērtē atzinīgi. “Tas ir vajadzīgs un pareizi. Plāksnēs būtu jānorāda gan pieminekļa autors un izveides gads, gan vēsturiskā situācija, kad tas tika uzstādīts, kādiem mērķiem un kā tas sasaucas ar šodienas vēstures izpratni. Diskusijas par šo lietu speciālistu un politiķu vidū Latvijā notiek jau ilgstoši, un vēl būs nepieciešams, lai vienotos par korektu tekstu, jo pieminekļi tomēr ir ļoti jūtīgs jautājums. Mēs kā aģentūra būtu gatavi to īstenot, tiklīdz būs vienošanās par tekstu, noformējumu un finansējumu. Taču tas noteikti nebūs lēts prieks,” sprieda Pieminekļu aģentūras direktors.

Gailītis arī zināja teikt, ka Austrija savulaik pie padomju “atbrīvotājiem” veltītajiem pieminekļiem uzstādījusi informatīvas zīmes un nekāds skandāls no tā nav cēlies. Tomēr mūsu dienvidu kaimiņiem pieredze bija cita. Pērn Lietuvas Biržu rajona pašvaldība pie savā teritorijā izvietotajiem padomju pieminekļiem sāka uzstādīt zīmes ar skaidrojumiem, ka šie “atbrīvotāju” objekti neatbilst vēsturiskajai patiesībai. Krievijas vēstniecība uz to reaģēja asi, nodēvējot šādu rīcību par zemisku. Pēc šiem pārmetumiem Biržu rajona mērs Valdemārs Valkuns aizliedza turpināt zīmju uzstādīšanu un taisnojās, ka notikušais esot viņa vietnieces Irutas Verzenes pašdarbība.

Pievienot komentāru

Komentāri (67)

 1. okupantu pieminekliem Latvijā nav vietas,tāpat kā okupantiem un viņu atvasēm!!!!!!

 2. krievijā visi latviešu pieminekļi izdemolēti

 3. Vēlēšanas nāk! Ar cīņu pret pieminekļiem potenciālie kandidāti grib demonstrēt savu nacionālo mugurkaulu. Pieminekļi jau nevar pretoties. Grūtāk ir kādam ārvalstu investoram piespiest ievērot Valsts valodas likumu. Kā savulaik Latvijas pilsonim par īpašiem nopelniem Karginam. Vai sabiedrībā zināmām personām lūgt nokārtot nodokļu parādus.

 4. LA - фашисткая газетёнка! Atbildēt

  Udalatj kommenti nehorosho!

 5. viens būkšķis tumšā naktī atrisina visas problēmas.

 6. Vai Rīgas domes deputāts Dainis Locis (NA) saskaņoja savu iniciatīvu ar saviem šefiem no “štāba” un sadarbības partneriem no Saskaņas un tās šefiem Maskavā ? Tomēr tak trīspusēja savienība. Bet, ja jau raksta un “inicē”, tad jau viss štokos – saskaņoja gan.

  • Vai nejauc ar Ķirsi, kurš kopā ar pārējiem ZRP mērgļiem jau pabija zem SC sedziņas, jeb varbūt ar Latvijas ceļa izauklēto Bordānu, krievu militārista meitu, Potapovu, vai bargās krievenes vīreli, Jurašu?

 7. Padomekļi, tagadekļi – maģijā to sauc vienkāršāk – par Nekromantisko maģiju jeb maģiju, kur mirušos izmanto. Spēcīgas maģiskās tehnoloģijas. Un nav starpības vai tas piemineklis ir no padomijas vai uzlikts, piemēram, savas Veiksmes stāsta autoram Kāmim.

 8. par terorisma atbalstishanu,par JEBKADIEM sakariem ar krieviju pienakas navessods,automatiski lode piere?ddd

 9. krieviem civilizeti ir jaizvacas,noziegums pret LV un latvieshu tautu nedrikst turpinaties?krievijas kompensacija latvieshu tautai,par krievijas psrs perioda zveeeribaam, ir meeramaa trilijonos euro..?

 10. lopiskaa krievija joprojam nav izvakusi savas brutalo kolonistu ordas no LV,bet 4.maija pseidoLatvijas,maskeetais krievijas teroristu rezhims turpina lealizeet noziegumu pret cilveci-Latvijas kolonizaciju!!!!!??teroristu krievijai tiek uzdots izvakt savus lopus no LV rekordtempos.

 11. Jāsāk ar pamatjautājumu noskaidrošanu, t.i., ko var un ko nevar saukt par pieminekli. Parastā izpratnē piemileklim piemīt kādu estētisku īpašību kopums un arī kvalitāte. Ar objekta sociālo nozīmīgumu (parasti, kādai sociālajai grupai) ir par maz, lai objektu ierindotu pieminekļa kategorijā. Līdz ar to, šos jautājumus nevar atstāt vietējās varas kompetencē un obligāti jāiesaista eksperti – zinātnieki, arhitekti, mākslinieki. Konkrētais darinājums Bolderājā nekvalificējas pieminekļa statusam, jo tam nepiemīt īpašu māksliniecisku vai kultūrvēsturisku vērtību pazīmes – vien parasts (šķiet 60-to gadu), turklāt visai nemākulīgi veidots objekts. Neizlēmīga rosīšanās ap šādiem ‘pieminekļiem’ tikai apliecina valsts varas nespēju izlemt relatīvi vienkāršus jautājumus un kultūras aprindu pārstāvju nespēju atšķirt kultūras objektu kvalitāti no to sociālajām blakusnozīmēm.

 12. Okupantu slavinosos piemuneklus vajag nojaukt vai pielikt veesturisku informaaciju !!!

 13. …nu,…nu..vai tad tā vajaga..?

 14. …nu, nu…vai tad tā vajaga..?

 15. Viens otrs locītājs arī 1946.g. mēģināja ko līdzīgu pierādīt arī par Brīvības pieminekli. Toreiz grāvējiem-bāleliņiem neizdevās iecerētais, bet viņu pēctečiem baigā škrobe palikusi.

 16. latvijai gan uz pasaules nav vietas

 17. VAI BIRZUU MERS SAPROT ,KO RUNAA .. ?!UZVELT VIETNIECEI… BEERNU DAARZAA TAADU MEERU

 18. Tas nav normāli! Nē, nu protams, ja ņem vērā, ka mēs neesam normāla valsts, tad . . .
  Kurā Eiropas valstī vēl ir tā, ka tur joprojām dzīvo un dzīvo zaļi bijušie okupanti, protams sapratīsim vāciešus, lai piedod, kam tas nepatīk, bet lietas jāsauc vārdos! Tātad dzīvo okupanti un viņu pēcteči,
  un pieprasa sev visādas un dažādas tiesības, pilsonību, un valodu skolās, un vēl un vēl, nu kurā!?
  Maijā ņirgājas par valsti un tautu, kuru savulaik okupēja un represēja, nu kurā!?
  Protams, tikai Latvijā, nu labi, Baltijas valstīs!
  Tad pie kāda velna te vēl ir pieminekļi kas slavina mūsu slepkavas!? Mosties latviešu nācija!!!

 19. Cik dažāda attieksme.
  Šodienas Le républicain Lorrain (Francija) numurā ziņa par to, kā tiek demontēta neliela piemiņas plāksne SS Panzergrenadier Division, kas atrodas pļavā, turklāt privātā teritorijā.
  Cilvēki pauž savu sašutumu, ka šāda plāksne bijusi iespējama.
  Mums padomju okupantus slavinošas plāksnes vēl saglabājušās ļoti daudz, nemaz nerunājot par lielo pieminekli okupantiem, kura pakājē ik gadus pulcējas okupantu pēcnācēji, plivinot okupantu karogus, un ne čiku, ne grabu.

 20. Esmu redzējis to Daugavgrīvas pieminekli. Atrodas ļoti nolaistā vietā.

 21. Ja tautai būtu kāda ietekme, tad pusi vismaz atdāvinātu atpakaļ Krievijai. Nevis spraudīsim katram klāt plāksnītes kas 610 pieminekļiem izmaksās 183 000… Jo mums Latvijā patīk mētāties ar naudu nevajadzīgām lietām.

 22. Loci ej tu nah uj!

 23. Un galvenais jau to, ka starp šiem padomju laiku kritušajiem, kurus mēs saucam par okupantiem bija ar latvieši, protams, mēs ietiepīgi noklusējam. Ja valstiskā līmenī tiek apgalvots, ka attieksme pret abās pusēs karojušajiem ir vienāda, tad attieksmei pret abu pušu pieminekļiem jābūt vienādiem. Un paskaidrojošajiem tekstiem jābūt gan tur gan tur.

  • Daudz mums to pieminekļu nacistu “atbrīvotājiem”?

   • Nacisti pārtrauca vienu no visdrausmīgākiem krievu fašistisko lopu sarīkotiem etnocīdiem cilvēces vēsturē, “Baigo gadu”. Ja vācu atbrīvotāji nebūtu iebrukuši 1941. gada 22. jūnijā, krievu nezvēri visus latviešus būtu paguvuši nobendēt, vai padarīt pēc saviem atbaidošiem zvēru purniem un līdzības.

 24. Kam vēlēšanās karot ar miroņiem un priekšmetiem , jāgriežas pie psihiatra.

 25. Gribat pasniegt negaidītu priekšvēlēšanu dāvanu tiem, kuri profitē uz krievvalodīgo emocijām?

 26. Mīļie nav ko cepties.Ar lielu joni katra pašvaldība zin savus pieminekļus un pavisam vienkārši uztaisām talku sabiedriskā kārtā un jaucam visu lieko nost.Betona gabalus uz ceļiem vismaz ceļus paremontēsim ja jau tiem naudas nepietiek,kur nu algas vajag ierēdņiem tā jau par maz par neko nedarīšanu.Parādiet man vienu privāto sektoru kur algas mēras tūkstošos.

  • tavu priekšlikumu sauc par vandālismu un dod reālus cietumsodus

   • 21. gadsimta Eiropā nav vietas fašismam un civiliedzīvotāju masu slepkavu, sadistu, marodieru un izvarotāju istukaniem. Ir jāpiedāvā fašistu Krievijai tos izpirkt, vai tie visi ir jālikvidē.

 27. Okupanti baigie osvoboditeļi !?!?!?

 28. “padomju simbolikas lietojumu kavē padomju vēstures mantojuma problēmu risināšanu, vienotas atmiņas veidošanos un šķeļ sabiedrību”
  Kā var būt vienota atminā, ja viena puse nepārprotami piespiež viedokli par to, ka okupācija esot bijusi

 29. Piemērs Tukums. Pašā pilsētas centrā brāļu kapi PSRS karavīriem. Tajā pašā laikā Kalnu kapos brīnišķīgs Brāļu kapu ansamblis,kur vietas pietiktu vēl daudziem PSRS karavīriem.
  Kāpēc šos kritušos kareivjus ar pienācīgu cieņu un militāru godu nevarētu pārnest uz diženāku vietu. Pie tam daļu atpazīto kritušo kareivju pīšļus varētu nodot piederīgajiem Krievijā.

  • Tādēļ kā tur tāpat neko nedrīkstēs būvēt, jo ir bijusī kāpavieta. Kāpēc tērēt nodokļu maksātāju naudu?

  • Mirušo kaulus gan varētu likt mierā. Tukumā tāpat pietiek darāmā.

   • Fašistisko lopu Krievija satraukusies par savu žmuriku kauliem Eiropā, kamēr pie pašiem Staļina kara kurtuvē samesto kauli miljoniem mētājas mežos, uz laukiem un grāvjos. Ir jāveic krievu fašistisko iebrucēju apbēdīšanas vietu ekshumācija, to kauli jāsalādē ogļu vagonos un jāizved uz Krieviju.

 30. tikai demagoģija>tā tāda divkosība Atbildēt

  Fašisma un fīrera vietā jāslavē komunisms un fīrera draugs un sabiedrotais Polijas atbrīvošanā-Staļins?

  • tieši tavs koments ir demagoģija Atbildēt

   jo tu uzreiz centies pagriezt kā komumisma slavešanu, kas noteikti nekādi nav manā komentā sačamdāma:) bet kur nu NA nacistu trollim tādi sīkumi vai ne?

 31. tā tāda divkosiba Atbildēt

  jo reāli piemineklis ir ne jau okupācijai, bet gan cīnitājiem pret fašismu. ari “dievu zemē “amerikā ir pieminekļi veltiti 2 pasaules karā kritušajiem . tātad ja mes jaucam nost pieminekļus cinitājiem pret fašismu, tad principā mēs slavinām fašismu un fīreru. mēs gribam sevi pozicionet pasulē kā fašisma pieludzeji?

 32. Augšējo uzrakstu vajadzētu atstāt – tikai lāpas vietā jāieliek vodkas pudele!

 33. vot tadus ka tu spragonas norakt un bez kadie akmeniem tu esi lielakais dirsa lidejs sitiem zarazam

 34. Nav labi, ka nesaprot vienu vienkāršu lietu – dabā lācis iezīmē mežā savu teritoriju, plēšot koku mizu un ar savām čupiņām – tas ir mans….- Kremļa lācis Latviju arī ir iezīmējis šoreiz ar saviem akmeņiem – tas bija un būs mans. No tā vajadzētu atteikties – tikai tie Kremļa fani ….
  p.sk. runa nav par kapu akmeņiem kapsētās.

 35. Kam traucē tie kap akmeņi. Oligarhi grib būvēties nav vairs akmeņu ņem no kapiem un liks pamatos. Man vienalga kas notiek bet politika dara savu. Un tos novāks par nodokļu maksātāju naudu.

 36. Nu ja,mums jau valstī viss ir ideāli,atlicis tik vēl miljonus iedalīt plākšņu novākšanai (jaunu uzlikšanai)…ko gan citu tautai-nelaiķei vajag,kā vien uzkrāsot lūpas?

 37. Kad nav ko darīt Bobītim,tad viņš apkopj savus debesu zvanus !

 38. Diemžēl daļa totalitārismā augušie nesaprot, ka demokrātiskā iekārtā nav jāaizskar citu tiesības dzīvot brīvi. Ja viņi paši nesaprot, tad ir jāpalīdz. Šodien cepās par žurnalista izraidīšanu no Latvijas. Cik neatkarīgs ir žurnalists, kurš raksta melus (puspatiesības) un ar savu izraidīšanu vēl turpina to darīt.

 39. Darbs vienkāršs – Latvijas Ārlietu ministrija jāatbrīvo no Kremļa faniem un tad var rīkoties un novākt okupāciju slavinošos ”falus” – šeit nav runa par kapsētām un kapsētu akmeņiem…
  Sākums ir pašu galvās – ministrijās…

Draugiem Facebook Twitter Google+