Pasaulē

Kremļa kritiķis aicina apturēt Krievijas dalību Interpolā 0

Foto: AP/Scanpix/LETA

Britu investīciju fonda “Hermitage Capital” vadītājs un aktīvais Kremļa kritiķis Viljams Brauders aicinājis apturēt Krievijas dalību Interpolā par ļaunprātīgu starptautiskās policijas organizācijas izmantošanu.

Krievijas tiesa piektdien Brauderu atzina par vainīgu apzinātā bankrotā un aizmuguriski piesprieda deviņu gadu cietumsodu.

“Krievija vēršas pie Interpola sesto reizi, pieprasot manu arestu, pēc tam, kad iepriekšējie pieci lūgumi tika noraidīti kā nelikumīgi un politiski. Ir laiks Interpolam apturēt Krievijas dalību par Interpola sistēmas rupju ļaunprātīgu izmantošanu,” tviterī raksta Brauders.

Oktobrī Krievija Interpola bāzē jau iekļāva lūgumu par Braudera aizturēšanu, pēc kā viņam tika anulēta ASV vīza. Taču pēc apstākļu noskaidrošanas Interpols lūgumu dzēsa un ASV atjaunoja vīzu.

ASV dzimušais Lielbritānijas pilsonis Brauders kļuvis pazīstams ar kampaņu sava bijušā darbinieka Sergeja Magņitska piemiņas saglabāšanai un lielā mērā pateicoties viņa aktīvajai darbībai virknē valstu pieņemti tā dēvētie “Magņitska likumi”, kas galvenokārt vērsti pret korumpētām Krievijas amatpersonām un cilvēktiesību pārkāpējiem.

Magņitskis nomira 2009.gada novembrī pēc 358 pirmstiesas aizturēšanas izolatorā pavadītām dienām. Viņu arestēja pēc tam, kad advokāts bija apsūdzējis vairākas Krievijas amatpersonas liela mēroga korupcijā un Krievijas budžeta izlaupīšanā. Magņitskim tika liegta pienācīga medicīniskā aprūpe, un viņš nomira astoņas dienas pirms termiņa, kad viņš būtu bijis jāatbrīvo vai jātiesā.

Magņitskis savulaik atklāja, ka tiesībsargājošo iestāžu darbinieki piesavinājušies valsts budžeta līdzekļus 5,4 miljardu rubļu apmērā. Tiek uzskatīts, ka šīs personas atriebjoties organizējušas jurista kriminālvajāšanu, par šīs naudas izsaimniekošanu apsūdzot pašu Magņitski.

Jau 2013.gadā Krievijas tiesa Brauderam aizmuguriski piesprieda deviņu gadu cietumsodu par izvairīšanos no nodokļiem.

Par izvairīšanos no nodokļiem Krievijas tiesa 2013.gadā notiesāja arī Magņitski, lai gan viņš jau četrus gadus bija miris.

LA.lv