Pasaulē

Krievija brīdina ASV Sīrijas dēļ 1


ASV atbalstītie kurdu kaujinieki netālu no Rakas Sīrijā. Kurdus par saviem ienaidniekiem uzskata kā “Islāma valsts”, tā Bašara al Asada režīms.
ASV atbalstītie kurdu kaujinieki netālu no Rakas Sīrijā. Kurdus par saviem ienaidniekiem uzskata kā “Islāma valsts”, tā Bašara al Asada režīms.
Foto – REUTERS/LETA

Pēc svētdien notikušās Sīrijas valdības spēku lidmašīnas “Su – 22” notriekšanas uz dienvidiem no Tabkas pilsētas Krievijas Aizsardzības ministrija paziņojusi, ka pārtrauc sadarbību ar ASV, kuru paredzēja memorands par incidentu novēršanu un aviācijas lidojumu drošību operāciju gaitā Sīrijā.

Turklāt Maskava pasludinājusi, ka turpmāk pārtvers un pavadīs katru ASV vadītās koalīcijas lidaparātu, kas ielidos gaisa telpā uz Rietumiem no Eifratas upes, un uzskatīs tos par iespējamiem mērķiem. ASV pēc šī paziņojuma nolēmusi mainīt savas kara aviācijas dislokācijas vietas Sīrijā, bet Austrālija, kas arī piedalās uzlidojumos “Islāma valsts” radikāļu pozīcijām Irākā un Sīrijā, informēja, ka uzlidojumus uz laiku pārtrauc.

Situācija starp ASV un tās sabiedrotajiem no vienas un Krieviju līdz ar tās sabiedroto Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu no otras puses saasinājās pēc tam, kad ASV iznīcinātājs notrieca Asada režīma militāro lidmašīnu, kas bombardēja Vašingtonas vadītās starptautiskās koalīcijas atbalstītās kurdu un arābu alianses “Sīrijas demokrātiskie spēki” (SDF) kaujiniekus, kuri cīnās pret teroristu grupējumu “Islāma valsts”, bet reizē ir naidīgi Asadam. Krievijas parlamenta augšpalāta Federācijas padome savā paziņojumā incidentu ar sīriešu lidmašīnas notriekšanu nosaukusi par “nepieļaujamu” un tādu, kas var izprovocēt “lielu konfliktu”. Pentagona pārstāvis Džefs Deiviss Krievijas brīdinājumu komentējis ar vārdiem, ka “mēs nekavēsimies aizstāvēt sevi vai mūsu partnerus, ja tie būs apdraudēti”. Savukārt ASV armijas pārstāvis Bagdādē Raians Dilons informēja presi, ka amerikāņu aviācijas lidojumi turpināsies, taču lidmašīnas tiks pārdislocētas, “ņemot vērā zināmos draudus apkalpēm kaujas telpā”. Austrālija, kuras gaisa spēki cīņā pret “Islāma valsts” kaujiniekiem nav lieli, tomēr novērtēti kā ļoti efektīvi, nolēmusi uzlidojumos ievērot “pauzi”. “Aiz piesardzības apsvērumiem Austrālijas Aizsardzības spēku (AFD) bombardēšanas operācijas Sīrijā tiek uz laiku apturētas. AFD pārstāvji uzmanīgi vēro situāciju Sīrijas gaisa telpā, un lēmums par AFD operāciju atsākšanu Sīrijā tiks pieņemts atbilstošā brīdī,” teikts Austrālijas Aizsardzības ministrijas izplatītajā paziņojumā, piebilstot, ka operācijas Irākā turpināsies.

Krievija šogad jau reiz uz nedēļu apturēja vienošanos par lidojumu drošības garantēšanu virs Sīrijas, tā reaģējot uz ASV īstenoto Sīrijas aviobāzes apšaudīšanu ar spārnotajām raķetēm “Tomahawk”.

LA.lv