Medības
Pieredze

Medniekstāsts. Kur radušās raibās mežacūkas?0

Foto no Mārtiņa Putniņa personiskā arhīva.

Mednieku un makšķernieku kluba “Variņi” mednieki savās medību platībās ievērojuši raibas mežacūkas. Turklāt šādi dzīvnieki novēroti vairākas reizes. Raibu mežacūku fiksējuši arī mednieku kluba “Palsmane” mednieki. Abi klubi ir kaimiņos.

Mednieku kluba Variņi mednieks Mārtiņš stāsta, ka raibā mežacūka redzēta vairākas reizes. Divas no tām pat aplūkotas optikā. “Optiskajā tēmēklī skaidri varēja saskatīt, ka cūka zīda sivēnus, un šādā situācijā dzīvnieku nomedīt nav ētiski. Sivēni bija mazi.

Barā bija divas sivēnmātes un desmit sivēni. Bija arī viens pērnais sivēns, nedaudz lielāks, taču arī ar mežacūkai neierastu krāsojumu, ne īsti raibs, ne brūns. Šis dzīvnieks gan tika nomedīts. Savukārt no desmit sivēniem raibs nebija neviens, lai gan, visticamāk, pieci sivēni bija vienai sivēnmātei un pieci otrai,” teic mednieks.

“Pirms trim gadiem pats redzēju lielā cūku barā divus vai trīs raibus sivēntiņus. Kad sivēni jau bija apvēlušies, vienu no viņiem mūsu mednieks nomedīja. Tad kādu laiku raibos vairs nemanīja. Nu parādījušies atkal.

Mūsu kaimiņos, mednieku kluba Palsmane platībās, šoziem barotavā izdevās nofotografēt pērnulīti ar tieši tādu rakstu kā tai sivēnmātei, ko nofotografējām mēs. Gaisa līnijā abas fotografēšanas vietas šķir 10–13 kilometri. Interesanti, kā šādas neparasta krāsojuma mežacūkas rodas?”

Situāciju skaidro CIC trofeju eksperts Jānis Baumanis:

“Raibas mežacūkas dzimst pēc tam, kad ir notikusi krustošanās starp meža un mājas cūkām. Šāds krāsojums pirmajā paaudzē var neparādīties, bet izpaužas kādās no nākamajām. Visticamāk, kādā saimniecībā savulaik mājas cūkas izbēgušas un notikusi krustošanās. Tāpat ir jaunie mičurinieši, kuri cenšas turēt mežacūku sivēnus mājās un nodarbojas ar krustošanu.

Pēc tam arī viņiem kāds izmūk. Gadījumi var būt dažādi. Raibas mežacūkas novērotas ne tikai Latvijā, bet arī citās pasaules valstīs, piemēram, Zviedrijā, citās Eiropas valstīs. Mežacūku populācijai tas problēmas nerada. Galu galā, tā pati mājas cūka no mežacūkas savulaik vien ir cēlusies. Mājas cūkai gan tas ir solis atpakaļ.”

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.lv
IB
Indulis Burka
Medības
Kad mežs sirdī kopš bērnības
5 dienas
ME
Medības
Medības
Interesanti fakti! Pīlēm ir lieliska redze
5 dienas
LD
Linda Dombrovska
Medības
Cimdi darbam ar medījumu – gan drošāk, gan ērtāk
5 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Latvijā
“Latvija veidojas kā nopietns reģionālais digitālo tehnoloģiju centrs.” INTERVIJA ar “LVRTC” vadītāju Edmundu Beļski 1
Intervija 3 stundas
LE
LETA
Sports
Gulbim turpinās lejupslīde ATP pasaules rangā
5 stundas
UG
Uldis Graudiņš

Dabā
Stikla rūpnīcas Latvijā vairs nav, nevienam tā vākšana īpaši izdevīga nav…
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Sitiens bija riktīgs…” Ķeguma pusē avarē mikroautobuss un vieglais auto
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Šoferus šonedēļ sāks kontrolēt ar kameru aprīkota netrafarēta policijas automašīna
5 stundas