×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
10. aprīlis, 2014
Drukāt

Latgales vēstniecībā “Gors” – ērģeļu atklāšanas koncerts


Publicitātes fotoPublicitātes foto

15. aprīlī Latgales vēstniecībā “Gors” īpašs digitālo ērģeļu “Johannus Ecclesia” ieskandināšanas koncerts kopā ar pasaulslaveno ērģelnieci, novadnieci Ivetu Apkalnu un kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”.

Koncertā mākslinieki klausītājiem spēlēs Johana Sebastiāna Baha, Franča Lista, Frānsisa Pulenka, Džordža Talbena Bola, Tjerī Eskeša skaņdarbus, kā arī divu latviešu – Ērika Ešenvalda dziesmu korim un Aivara Kalēja tokātu par korāli “Gods lai ir Dievam augstībā”.

“Mūsdienās vairs nav nevienas koncertzāles jaunbūves, kur netiktu domāts par ērģeļu būvniecību, jo ērģeles ir ļoti nozīmīga skatuves un koncerta sastāvdaļa,” atzīst I. Apkalna. Ērģelniece atzīmē, ka digitālās ērģeles nenozīmē neīstas ērģeles, bet gan to, ka neredzama ir ierasti skaistā ērģeļu stabuļu daļa. “Skaņa tiek radīta digitāli – ērģeļu stabuļu skanējums ir ierakstīts elektroniskajā formātā pašās ērģelēs, kas reizē paredz skaņu kvalitātes nemainīšanos. Tāpat nemainīga paliek arī paša ērģelnieka pieskāriena sajūta, turklāt publikai ir iespēja redzēt, no kā sastāv ērģeles,” jauno ērģeļu skanējuma noslēpumu atklāj I. Apkalna. Publika varēs redzēt mākslinieku un piedzīvot tuvumā ērģelnieka emocionālo atklāsmi pret instrumentu, spēles tehniku, kustību – visu to, kas līdz šim, spēlējot ērģeles baznīcās, bija liegts. “Jaunieguvums nozīmē arī iespēju krāt koncertu pieredzi, uzstājoties uz skatuves, kas ir ļoti sarežģīts process, jo ērģelnieki pieraduši būt nevienam neredzami, taču tad izpaliek vizuālais kontakts ar publiku, kas ir neatņemama koncertērģelnieku uzstāšanās sastāvdaļa,” atzīst I. Apkalna.

Ērģelniece I. Apkalna neslēpj, ka viņai jaunā instrumenta ieskandināšana ir liels pagodinājums un saviļņojošs notikums, jo ērģeļu esamība “Gors” arī patriotiski nozīmē ļoti daudz. “Ceru, ka šim notikumam sekos vēl daudzi koncerti gan ar jaunu, gan vidējās, gan vecākās paaudzes ērģelnieku piedalīšanos. Ļoti iespējams, ka šis ir pirmais solis kāda lielāka ērģelnieku konkursa norisei Latvijā, varbūt līdz ar īpašā instrumenta ieskandināšanu “Gors” ievirzīs arī jaunu ērģelnieku kustību. Iespējas un motivācija ērģelniekiem, ko sniegs jaunais instruments, man pašai ir viena no lielākajām un svarīgākajām misijām, redzot koncertzāli un šo skatuvi ar ērģelēm,” saka I. Apkalna.

Koncerts tiks translēts Latvijas Radio 3 programmā “Klasika”.

UZZIŅA


15. IV 19.00 Latgales vēstniecība “Gors”.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 5 – 10.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+