×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
28. oktobris, 2013
Drukāt

Latvijas dizaineru grupas izstāde Talsos

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No 8. novembra Talsu novada muzejā apskatāma plaša Latvijas dizaineru grupas izstāde, kuras autoru sastāvs ir mainīgs, bet tradīcija nemainīga – Latvijā labākais mākslas dizains apkopots kārtējā epizodē no izstāžu seriāla Zemūdeņu karš; šī ir jau astotā epizode ar nosaukumu 18 gadi.

Kopš valsts neatkarības atjaunošanas dizains Latvijā vienmēr atradies specifiskā situācijā – 90. gadu sākumā sabrūkot Vissavienības mērogu uzturētajai industriālajai ražošanai, dizains zaudēja savu utilitāro (un diezgan garlaicīgo) funkcionalitāti, kas nepieciešama produkcijas masveida tiražēšanai, taču Latvijas Mākslas akadēmija turpināja izglītot talantīgus dizainerus un viņi savu talantu realizēšanai atrada jaunu nišu, kas pasaulē pazīstama ar nosaukumu art design. Šāda mākslas dizaina galvenie raksturlielumi ir neiegrožots iztēles lidojums apvienojumā ar augsta līmeņa amatnieka prasmi, tie visbiežāk ir vienā eksemplārā veidoti trīsdimensionāli mākslas darbi, kas pārsteidz ar negaidītiem pavērsieniem šķietami pazīstamu priekšmetu dzīvē, ar ironiski kontrastējošām materiālu, detaļu un faktūru kombinācijām, piešķirot jaunu jēgu ikdienišķajai lietu pasaulei.

90. gadu vidū mākslas dizains jau bija kļuvis par spēcīgu un nozīmīgu parādību Latvijas mākslas dzīvē, un 1995. gadā divi Latvijas Mākslas akadēmijas dizaina nodaļas absolventi Valters Kiršteins un Egils Mednis aizsāka jaunu tradīciju, sarīkojot pirmo izstādi ar nosaukumu Zemūdeņu karš. Izniršana. Ar katru nākamo izstādi autoru loks paplašinājās, sākumā balstoties tikai uz LMA Dizaina un metālmākslas nodaļas talantiem, taču pamazām savu iederību mākslas dizaina konceptuālajā laukā pierādīja arī tēlnieki, keramiķi, grafiķi un citu žanru mākslinieki. Paplašinājās arī izstāžu ģeogrāfija – Zemūdeņu karu epizodes risinājušās gan Spānijas galvaspilsētā Madridē, gan Eiropas Savienības centrā Briselē, arī pasaules dizaina Mekā – Francijas pilsētā Sentetjēnā, kur Latvijas ekspozīcija jau vairākkārt piesaistījusi pasaules profesionāļu uzmanību.

2013. gadā Zemūdeņu karu seriāls sasniedz pilngadību, un astotajā izstādē pēc 18 gadiem pulcējas līdz šim plašākais autoru loks – gandrīz trīsdesmit mākslinieku. Viņu vidū ir gan tradīcijas dibinātāji un savulaik arī kursabiedri Valters Kiršteins, Egils Mednis, Arnis Stasaitis, Gints Zilbalodis, Uģis Traumanis, Māris M. Gailis gan citi dizaineri un dizaineru domubiedri; šoreiz īpaši pieaudzis gleznotāju īpatsvars – Anna Heinrihsone, Madara Gulbis, Kristīne Keire, Edmunds Lūcis un citi; izstādē piedalās arī grafiķi Aivars Vilipsōns un Harijs Brants, keramiķes Inguna Skuja un Melissa Braden, un pat viens fotogrāfs – Didzis Grodzs.

Izstāde ” Zemūdeņu karš – epizode8 – 18 gadi”apskatāma no 8. novembra līdz 8. decembrim Talsu novada muzejā -Talsos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+