Sports
Futbols

Latvijas Futbola federācija rasisma lietā tiek sveikā vien ar izbīli2


Latvijas futbola aktīvākie līdzjutēji jeb ultras spēlē pret Izraēlu.
Latvijas futbola aktīvākie līdzjutēji jeb ultras spēlē pret Izraēlu.
Foto: Ansis Ventiņš

Latvijas Futbola federācija (LFF) nav saņēmusi nekādu sodu par iespējamām līdzjutēju rasisma izpausmēm 7. jūnijā Rīgā notikušajā 2020.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlē pret Izraēlu.

Kā sākotnēji tika ziņots, tad UEFA sāka izmeklēšanu par to, ka Latvijas līdzjutēji spēles laikā rādījuši nacistu žestu. Tomēr beigās izrādās, ka izmeklēšana notikusi par kādu mūsu līdzjutēju skandētu dziesmu.

Pēc 7. jūnija spēles LFF pieprasīja informāciju tālākai izvērtēšanai, kā arī pārrunāja notikušo ar incidentā iesaistītajiem faniem. Viņi uzstāja uz to, ka skandējuši starptautisku fanu dziesmu, kas bieži ir dzirdama stadionos. Spēli uzraugošais personāls bija gatavs reaģēt, taču šī dziesma nav iekļauta aizliegto sarakstos, tādēļ arī nesekoja nekādas darbības. Pēc iepazīšanās ar LFF sagatavoto argumentāciju UEFA pārkāpumus nesaskatīja.

Latvijas Futbola federācijai, ja līdzjutēju pārkāpums tiktu pierādīts, draudēja nopietnas sankcijas – naudas sods vai valstsvienības mājas spēle aiz slēgtām durvīm. Tomēr UEFA nekādu sodu nav piemērojusi.

“Vispirms – pilnīgi nepārprotami, LFF tieši tāpat kā starptautiskā futbola sabiedrība neatbalsta nekādas rasistiskas izpausmes nevienā spēlē. Tas nav pieņemami nekādā veidā un nekādās izpausmēs.

Varu apsolīt, ka arī turpmāk uzmanīgi sekosim līdzi izlases mājas spēlēs un nacionālajās sacensībās notiekošajam no līdzjutēju uzvedības viedokļa, jo Latvijas stadioniem ir jābūt visiem draudzīgai vietai.

Tāpat kā organizācija ļoti augstu vērtējam starptautisko normu ievērošanu un cieņas izrādīšanu,” saka LFF prezidents Kaspars Gorkšs.

Federācijai ir ne tikai jāuzrauga stadionos notiekošais un jāreaģē uz jebkādām rasistiskām vai diskriminējošām izpausmēm, bet arī jāizglīto līdzjutēji un paši spēlētāji. LFF prezidents uzsver, ka plāno tam pievērst pastiprinātu uzmanību.

“Futbols ir sporta veids visai ģimenei, kas bieži vien spēles apmeklē kopā. Tieši tādēļ mēs vēlamies, lai Latvijas stadionos komfortabli jūtas ikviens šīs spēles cienītājs,” piebilst Gorkšs.

Rasisms ir liela problēma mūsdienu futbolā, parasti ciešot melnādainajiem futbolistiem. Vēl pavasarī sodu saņēma Melnkalnes futbola federācija, kuras līdzjutēji veltīja rasistiskus saukļus Anglijas izlases futbolistiem Rahīmam Stērlingam. UEFA lēma, ka Melnkalnei nākamā mājas spēle jāaizvada aiz slēgtām durvīm. Tāpat melnkalniešiem bija jāsamaksā 20 000 eiro liela soda nauda.

Tikmēr vairāki treneri Anglijā, Itālijā un citviet aicinājuši radīt likumu, kas apturētu mačus, ja tajos bijuši rasistiski aizvainojumi.

LA.lv