×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
28. marts, 2013
Drukāt

Ļaut lietām dzīvot
, ziedojot labdarībai

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Visā Latvijā darbojas dažādas bezpeļņas, sabiedriskā labuma un labdarības organizācijas – tilts starp tiem, kam iet grūti, un tiem, kas palīdz. Latvijas mazturīgo atbalsta biedrībā (LMAB) “Dace” šogad pēc materiālas palīdzības vērsušās 705 ģimenes, tāpat atbalstu saņem bāreņi, pensionāri, invalīdi, bezdarbnieki, cilvēki, kas iznākuši no ieslodzījuma, un ikviens, kas nonācis grūtā situācijā.

 

Biedrības priekšsēde Dace Dimitrijeva stāsta, ka visvairāk ziedo tieši apģērbu, taču cilvēki daudz taujā arī pēc pārtikas, saimniecības, higiēnas, sadzīves un tehniskām lietām. Viņa aicina ziedot arī pārtikas preces, kas palikušas pāri no banketiem, konferencēm, semināriem vai degustācijām, kurām drīz beigsies termiņš vai kas ir saražotas kā brāķis un atdotas atpakaļ. Dace nešaubās – būs cilvēki, kas to novērtēs.

“Dace” 15 gadu laikā izveidojusi labu sadarbību arī ar Latvijas pašvaldībām un sociālajiem dienestiem. “Ar savu transportu pārstāvji pat no visattālākajiem Latvijas novadiem atbrauc pie mums uz Rīgu pēc cilvēku saziedotajiem apģērbiem, apaviem, traukiem,” teic D. Dimitrijeva.

Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” (“LSK”) ģenerālsekretārs Uldis Līkops stāsta, ka vidējais palīdzības saņēmējs kļūstot aizvien jaunāks un inteliģentāks un ir bezdarbnieks. Daudz mantu nonākot patversmēs, dienas centros un citās sociāli mazturīgu cilvēku pulcēšanās vietās. “LSK” materiālu atbalstu sniedz arī psihiatriskajām slimnīcām, pansionātiem, cietumiem, tāpat saņem individuālus lūgumus pēc palīdzības, tostarp no ārzemju patvēruma meklētājiem.

“LSK” Humānās palīdzības programmas vadītājs Jānis Ostrovskis teic, ka cilvēki jautā pēc visdažādākajām lietām – no higiēnas precēm, rakstāmlietām līdz mēbelēm un sadzīves tehnikai. Nezūdoša esot arī vajadzība pēc apģērba un apaviem atbilstoši gadalaikam. Vislielākā interese esot par virsdrēbēm – jakām, treniņtērpiem, džemperiem, siltām biksēm, zeķēm un vīriešu apaviem, kā arī par gultasveļu un dvieļiem, bet visvairāk ziedo sieviešu un bērnu apģērbu. “LSK” iespējams ziedot arī citus sadzīves priekšmetus. To, vai kāda konkrēta sadzīves tehnikas ierīce vai mēbele kādam nepieciešama, J. Ostrovskis iesaka iepriekš noskaidrot, sazinoties ar “LSK”. Šādos gadījumos “LSK” palīdz un ar to sadarbojas arī pašvaldību sociālie dienesti, kuri vislabāk pārzina situāciju savā pilsētā vai novadā.

Latvijas Pestīšanas armijas (PA) reģionālo vadītāju asistente Iveta Rasa skaidro – lai arī PA visbiežāk ziedotās mantas ir visa veida apģērbi un mēbeles, pieprasījums pēc tām nemazinoties. Vēl cilvēki bieži jautājot pēc apaviem, sadzīves tehnikas un palīgiekārtām cilvēkiem ar īpašām vajadzībām (ratiņkrēsliem, rollatoriem, staiguļiem, kruķiem, spieķiem), ko PA labprāt sagaida no ziedotājiem.

Arī fonda “Ziedot” pārstāve Ilze Ošāne nešaubīgi apgalvo, ka Latvijas sabiedrība ir ļoti atsaucīga, sevišķi gadījumos, kad pēc palīdzības īpaši lūdz, piemēram, ģimenes, kuras zaudējušas mājokli un iedzīvi ugunsgrēkos. I. Ošāne stāsta, ka tagad, kad apkures rēķini tik augsti, neskaitāmas ģimenes pašas vairs netiek galā. Jaundzimušo mazuļu vecāki lūdzot pēc palīdzības autiņbiksīšu, piena maisījumu un higiēnas preču iegādei. Daudzi priecājas arī par mājlietām un sadzīves priekšmetiem. “Mēs ļoti labprāt pieņemam arī mēbeļu ziedojumus, diemžēl mums nav telpu, kur tās uzglabāt, un transporta, tāpēc aicinām uzņēmumus vai iedzīvotājus, kas vēlas ziedot mēbeles, palīdzēt tās arī nogādāt ģimenēm,” saka I. Ošāne. “Ziedot.lv” saņemot pat antikvāras lietas – drēbes, aksesuārus, mūzikas instrumentus. Tās gan organizācija nododot vēstures muzejiem, lai saglabājas liecība nākamajām paaudzēm.

“Ziedot.lv” ir pateicīgi un gandarīti arī par sadarbību ar pašvaldību sociālajiem dienestiem, kas informēti par apstākļiem ģimenēs un apliecina, vai lūgums pēc palīdzības ir pamatots un vai to jau nesniedz pašvaldība.

 

Fakti

Mantas var ziedot

LMAB “Dace” Burtnieku ielā 26 – privātmājā, darba laiks plkst. 9 – 21 katru dienu.

“LSK” Humānās palīdzības pieņemšanas punktos Rīgā, Slokas ielā 161, Aptiekas ielā 8, Aglonas ielā 35/3, Gaiziņa ielā 7, un citās Latvijas pilsētās, iepriekš sazinoties ar attiecīgo “LSK” komiteju.

Visos PA korpusos Latvijā – Liepājā, Saldū, Sedā, Liepā, Skangaļos, Bauskā, Daugavpilī, Drustos, Iecavā, Rīgā (PA Sociālais centrs Rīgā, Avotu ielā 41, darba laiks: trešdienās, ceturtdienās plkst. 9.30 – 14.00).

“Ziedot.lv” labdarības mājā katru darba dienu plkst. 9 – 18 un t/c “Spice”, pie A ieejas, 1. stāva foajē speciālā stendā “Palīdzības siena” jebkuru nedēļas dienu veikala darba laikā.

Par plašākām ziedošanas iespējām var interesēties pašvaldību sociālajos dienestos un internetā.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+