Pasaulē
Baltija

Lietuvas pedagogi sāk beztermiņa streiku 1

Foto – LETA

Lietuvā daļa pedagogu pirmdien sāka beztermiņa streiku, pieprasot algas palielinājumu, un sākotnējie dati liecina, ka streikā piedalās vairāk nekā 200 skolu.

Savukārt valdības pārstāvji pauda cerību, ka ātri izdosies vienoties ar arodbiedrībām.

Skolotāji pieprasa, lai no septembra Lietuvā sāktu īstenot pedagogu algas paaugstināšanas programmu, kā arī tiktu likvidētas tā dēvētās algu koeficientu šķēres, kuras ieviesa finanšu krīzes laikā, un kuras, kā apgalvo arodbiedrības, izglītības sistēmas darbiniekiem ļauj par vienu un to pašu darbu saņemt atšķirīgu atalgojumu.

Lietuvas izglītības un zinātnes viceministre Genoveita Krasauskiene teica, ka ministrija meklēs iespējas rast finansējumu daļas arodbiedrību prasību izpildei. Tas nozīmē atrast apmēram piecus miljonus eiro, kas ļautu no septembra skolotāju algas paaugstināt vidēji par 1,5%. Viņa atzina, ka arodbiedrības prasību par “koeficientu šķēru” atcelšanu nav iespējams izpildīt bez budžeta grozījumu izskatīšanas parlamentā.

Skolotāju algas Lietuvā ir nedaudz paaugstinātas kopš šā gada 1.janvāra. Turklāt Izglītības un zinātnes ministrija ir piedāvājusi skolotāju algu paaugstināšanas programmu, kura izstrādāta pieciem gadiem.

Lietuvas Statistikas departamenta dati liecina, ka vidējā skolotāju alga Lietuvā pirms nodokļu nomaksas ir 823,4 eiro mēnesī. Vienlaikus trešdaļa skolotāju nestrādā pilnu slodzi, bet apmēram desmitajai daļai skolotāju slodze ir mazāka par deviņām stundām.

Decembrī Lietuvas izglītības darbinieki jau rīkoja divu stundu brīdinājuma streikus, bet 15.februārī Viļņā notika skolotāju protesta gājiens un mītiņš.

LA.lv