Kultūra
Teātris un kino

Līķi un solījumi: Nacionālajā teātrī tapis gandrīz trilleris “Apsolu” 16

Kristapa Kalna foto

12. janvārī Aktieru zālē pirmizrāde Latvijas Nacionālā teātra lugu konkursa laureāta, jaunā dramaturga Andra Ūdra lugai “Apsolu”, kuru iestudē Daiga Kažociņa, LA.lv uzzināja teātrī.

Cik viegli ir pateikt – apsolu? Šo vārdu mēs dāsni lietojam ikdienā, taču Andra Ūdra lugas stāsts par apsolījumiem sākas kādā naktī, kad trīs rīdzinieki satiekas pilsētas nomalē, lai apraktu līķi. Šī tikšanās pilnībā izmaina viņu dzīvi. Kamēr draugi rok bedri, atklājas notikumi, kuri apglabāti viņu sirdsapziņās.

Daiga Kažociņa: “Apzinos, ka no manas puses ir stipri ambiciozi šo izrādi nosaukt par trilleri. Trilleris Latvijas teātros ir ļoti reti sastopams žanrs, arī es pati šajā žanrā nekad neesmu spēlējusi. Taču lugas struktūra sevī ietver trillera elementus, un tādēļ mēģināju to īstenot.”

“Apsolu” ir jaunā dramaturga Andra Ūdra debija profesionālā teātrī – luga, kas Nacionālā teātra simtgades lugu konkursā ieguva 3. vietu.

“Domāju, ka pieaudzis cilvēks varētu būt tāds, kurš atbild par saviem vārdiem – neatkarīgi no situācijas. Viņš kaut ko dara nevis dēļ kaut kādas apmātības vai fanātisma, bet viņš spēj izteikt loģiski pamatotas savas atziņas, kaut ko apsolīt uz tā pamata, un to arī īstenot. Manuprāt, tā varētu būt pieauguša cilvēka galvenā pazīme. Kamēr cilvēks nespēj pildīt to, ko saka, viņš ir bērns,” – par cilvēka personības pieaugšanu un spēju uzņemties atbildību par saviem solījumiem skaidro lugas autors.

Galerijas nosaukums

LA.lv