×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
27. janvāris, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: Mērķtiecīgs uzbrukums civiliedzīvotājiem nav karš, bet terorisms (9)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Kremļa atbalstīto teroristu raidītie šāviņi Ukrainas pilsētā Mariupolē trāpīja 53 daudzstāvu namiem, 14 privātmājām, četrām skolām un trim bērnudārziem. Uzbrukumos tika izpostītas arī pilsētas ielās esošas automašīnas.

Ja izvēlas politkorektus apzīmējumus (“kaujinieki”, “separātisti” u. tml.), tad uzbrukumu līdz šim aktīvā karadarbībā neiesaistītai Ukrainas piejūras pilsētai Mariupolei ir grūti saprast. Bez brīdinājuma apšaudīt ar smago artilēriju pilsētas dzīvojamos rajonus – tas vairs nav nekāds karš, bet pieteikums apsūdzētā statusam Hāgas kara tribunālā. Ja lieto atbilstošu apzīmējumu “teroristi”, tad nekā pārsteidzoša diemžēl nav. Teroristi nešķiro, vai uzbrukums veikts militāriem objektiem vai civilpersonām. Vēl vairāk – ja motīvs ir iebiedēšana un haoss, tieši neaizsargāti iedzīvotāji ir pateicīgs uzbrukuma mērķis.

Protams, ar faktu atzīšanu vien Ukrainā mierīgāk nekļūs, taču tā vien šķiet, ka arī par šo jautājumu vēl tiks salauzts ne viens vien šķēps. Pēc uzbrukuma Mariupolei sākās aktīva rosīšanās Eiropas Savienības diplomātiskajā “virtuvē”, atkal no maisa izspiedās atšķirīgo interešu īleni. Kā zināms, iepriekš pa Briseles gaiteņiem jau klejoja plāni par sankciju atcelšanu pret Krieviju, it kā tā būtu atteikusies no Austrumukrainas teroristu morālas un materiālas atbalstīšanas. Šīs vēsmas bija ietekmējušas arī “prezidējošās” Latvijas amatpersonu paziņojumus. Brīžiem tie kļuva mulsinoši, it īpaši, kad vajadzēja pieņemt lēmumu, vai Valsts prezidentam vajadzētu braukt uz Maskavu 9. maijā. Tagad atbilde tā kā būtu skaidra, un attiecību uzlabošanas plānus kādu laiku vajadzēs noglabāt atvilktnē. Tas gan nenozīmē, ka intereses pazudīs, vienkārši šobrīd diskusijas acīmredzot nebūs par to, vai sankcijas atcelt, bet vai vajadzētu ieviest kādas jaunas. Dažas Eiropas amatpersonas savos izteikumos bijušas diezgan asas. Tā, piemēram, Eiropadomes prezidents, polis Donalds Tusks paziņojis: “Kārtējo reizi izpatikšana iedrošina agresoru uz lielāku vardarbību. Pienācis laiks pastiprināt mūsu politiku, balstoties uz aukstiem faktiem, nevis ilūzijām. (..) Mūsu politika nav efektīva mērķu sasniegšanai, t. i., mierīgam, politiskam risinājumam. Šī eskalācija arī citā gaismā parāda pēdējo nedēļu debates par iespējamu attiecību uzlabošanu ar Krieviju. Šī eskalācija parāda nepieciešamību pārskatīt ES politiku pret Krieviju.”

Tomēr mēģinājums reaģēt ātri nav izdevies, un ES ārlietu ministru ārkārtas sanāksme sasaukta nevis pirmdien, kā tika rosināts, bet tikai ceturtdien. Aizkulišu informācija liecina, ka par vilcināšanos lielā mērā atbildīga esot Francija. Protams, Francijai ir savas intereses attiecībās ar Krieviju, kuras simboliski iemieso labi zināmais “Mistral”. Taču kā lai neatceras, ka vēl pirms divām nedēļām visa Eiropa sadevās rokās, solidarizējoties ar Parīzi un protestējot pret teroristu uzbrukumu šīs valsts pilsoņiem. Teroristu uzbrukums Mariupolei nav mazāk svarīgs iemesls.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Если автор хочет быть политкорректным, то пусть отбросит двойные стандарты и не назначает виновных сам, по своему усмотрению и желанию. Ситуация такая же как с боингом, расследование ещё не окончено, а виновного уже назначили. И ещё. Когда нацгвардия обстреливала из градов Славянск, Луганск, Донецк, другие города и при этом гибли мирные люди, то это было нормально?!

 2. kad žīdi 2 nedeļās nogalināja 2000 palestiniešu civiliedzivotāju? dubultstandarti pret ” saimniekiem” un tiem kas nepatīk?

 3. Ar savu ārpolitisko ( un arī iekšpolitisko !) kursu un praksi Krievijas valsts “galva” ir pilnīgi izgāzis savu valsti no pasaules civilizēto valstu kopienas. Ja nu šai valstij mūsdienu pasaulē meklēt ko līdzīgu, tad tā vienīgi varētu būt Ziemeļkoreja.

 4. Vienviet komentāros jau bija teicami pateikts – kad Berlīnē atkal iebruks krievu tanki – Eiropa varbūt atjēgsies. Gadsimtiem ilgā pieredze ar Krieviju, Eiropai itin neko nav iemācījusi. Nauda un nauda. Bet no tās pēc nāves – ne kādas jēgas. Diplomātijai būtu jēga sarunās ar kādu civilizētu valsti – tikai ne Krieviju. Tiek aizmirsta tūkstošiem gadu veca patiesība – primitīvs spēks saprot tikai primitīvu spēku. Aizbildinājumi ar demokrātiskām vērtībām palīdz kā sunim piektā kāja.

 5. Šorīt, Laimdota Straujuma rīta ziņās pateica, ka tas, kas notiek Ukrainā, ir karš. Terorisms ir tas, kas notika Francijā – dažu cilvēku sarīkots uzbrukums. Krievijas agresija Ukrainā ar mērķi atšķelt tās dienvidu teritorijas, ir karš. Civilizētai pasaulei naidīgas valsts uzbrukums savam kaimiņam. Vēlreiz atkārtošos – lai sagrābtu tās teritoriju un pievienotu. jau laikus atbildot uz antiamerikānisko tīkla troļlu gaudošanu – redz, amerikāņi arī iebrūk citās valstīs. ASV nepievieno šo valstu teritorijas sev, ASV neveido sev padevīgas satelītvalstis citu valstu teritorijās. Tā ir radikāla atšķirība. Tas, ko dara Krievija tagad, absolūti ne ar ko neatšķiras no tā, ko darīja hitleriskā Vācija pirms 2. pasaules kara. Ja Krieviju neapturēs tagad, tad Eiropai nāksies karot savā teritorijā!

  • karš tas ir viennozimigi Atbildēt

   bet pilsoņu karš. jā vienu pusi atbalsta amiši ar es, otru kremlis, bet galu galā karo 2 oligarhu grupejumi neviss 2 valstis. kijeva pati kategoriski un atkārtoti atsakās izsludināt karastāvokli ar krieviju

  • Asv neveido sev padevigas satelitvalstis citu valstu teritorijas ? Panama, Afrika ,Egipte …….Geografija loti interesanta.

 6. Tanīs vietās, kur iznīcina civiliedzīvotājus jau ir tikai krievi. Vai tad tas nav pareizi?

Draugiem Facebook Twitter Google+