“Vecāku ietekme ir ļoti liela.” Jauna meitene saņem pirms vēža diagnozi, jo mamma neļāva vakcinēties 53

“Vecāku ietekme ir ļoti liela” TV24 raidījumā “Dr.Apinis” uzsver ginekoloģe, dzemdību speciāliste Karlīna Elksne. 

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Daži jūtas kā no ķēdes norāvušies, citi otru reizi uz tā paša grābekļa neuzkāps. Es… nekad nevēlos tur atgriezties” – Līnas stāsts par tikšanu prom no krīzes centra 14
Kokteilis
VIDEO. Iemīļotais aktieris Andris Keišs benzīntankā piedzīvojis smieklīgu “tikšanos” pats ar savu balsi 8
10 produkti, kas “svilina taukus” un paātrina vielmaiņu
Lasīt citas ziņas

Lai arī pēc 14 gadu vecuma sasniegšanas pusaudzis drīkst apmeklēt ārstu viens pats, daktere Elksne skaidro, ka viņas praksē meitenes tomēr nāk uz vizīti kopā ar mammu. Komentējot to, cik liela ir vecāku ietekme, Karlīna Elksne stāsta par gadījumu, kad vecāki nebija atļāvuši vakcinēties pret HPV vīrusu.

Meitene ieradusies uz vīzīti, kad vēl nebija skrīninga vecums: “Bet tur bija lielas sūdzības. Arī dzemdes kakls vizuāli neizskatījās labi un mēs paņēmām analīzi un tur tiešām atnāca viens no priekšvēža stāvokļiem. Tātad jau ļoti nopietnas izmaiņas, kas prasīs invazīvu iejaukšanos.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz ārstes izbrīnu, ka meitene ir tādā vecumā, kad teorētiski būtu jābūt saņēmušai šo vakcināciju. Jaunā meitene atbildējusi, ka mamma neļāva.

“Mamma teica, ka tas ir slikti, kas tas ir nepārbaudīts.” Bērnu un pusaudžu ginekoloģe Vija Veisa komentē, ka:

“Šai meitenei ir priekšlaicīgu dzemdību risks. Pēc šīs ārstēšanas, jo mamma neļāva vakcinēties. Viņas bērniņš var nākt pasaulē ar svaru 1,200g.”

Ginekoloģe Karlīna Elksne min vēl kādu piemēru, kur vecāku ietekmei ir tik būtiska nozīme: “Meitene no manas prakses. Arī jauna, 16 gadi. Bet viņai ir stabilas attiecības. Viņa ar puisi ir kopā jau divus gadus. Pēc gada ir uzsākuši dzimumdzīvi un tagad meklē labu un efektīvu kontracepcijas metodi. Viņa arī atnāk kopā ar mammu, mamma ir informēta par šo stāstu, bet viņa atbalsta diezgan nedrošas un ne tik efektīvas metodes- prezervatīvus, pārtraukto dzimumaktu. Jo no orālās kontracepcijas paliek resns un spirāli var likt tikai dzemdējušām sievietēm. Tā uzskata meitenes māte.”

“Atkal! Viens mīts pēc otra. Tā ir mammas ietekme. Pusaudze pati būtu atvērta ginekologa ieteikumiem.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.