Viesuļvētra “Ida” Ņujorkā
Viesuļvētra “Ida” Ņujorkā
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Var būt katastrofālas sekas: šogad gaidāma “ārkārtīgi aktīva” vētru sezona 31

Katru gadu no jūnija līdz novembrim Atlantijas okeānā sākas viesuļvētru sezona, kad plosās spēcīgas tropiskās vētras. Saskaņā ar sinoptiķu jaunākajām prognozēm šī sezona solās būt “ārkārtīgi aktīva”, raksta IFLScience.

Reklāma
Reklāma
Pirmās pazīmes jau ir: Bijušais NATO komandieris brīdina par Kremļa iespējamiem uzbrukuma plāniem saistībā ar NATO mācībām Baltijas jūrā 125
Krievi nāk virsū kā melna nakts.. Ukraiņi nosauc laiku, kad vairs nevarēs noturēt fronti – ne ieroču, ne spēka nav
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 70
Lasīt citas ziņas

Šosezon kopumā tiek prognozētas 23 vētras, no kurām 11 būs viesuļvētras. Piecas no tām varētu sasniegt milzīgu 3. vai pat augstāku kategoriju. Daļa no tām varētu sasniegt arī sauszemi ASV piekrastē.

Tas ir lielākais viesuļvētru skaits pēdējo 41 gada laikā, kopš sāktas veikt šādas prognozes. Zinātnieki arī konstatējuši, ka šosezon vētru aktivitāte būs 170 % no vidējā rādītāja. Salīdzinājumam, pagājušajā gadā viesuļvētru aktivitāte bija 120%

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētījumā zinātnieki izmantoja statistisko modeli un viesuļvētru datorsimulācijas, kurās ņemti vērā vairāki rādītāji, tostarp vēja slīpums, jūras virsmas temperatūra un mitruma līmenis.

Jaunajā prognozē izmantots arī jauns rādītāju, ko sauc par ciklonu akumulēto enerģiju, kurā ņemti vērā tādi faktori kā vētru biežums, intensitāte un ilgums.

Pētnieki uzskata, ka viens no šā gada viesuļvētru aktivitātes iemesliem ir El Ninjo, kas pašlaik dominē Klusajā okeānā un ietekmē laikapstākļus visā pasaulē.

Tāpat kā pārējā planētas daļā, arī okeānā ir vērojama ūdens virsmas temperatūras paaugstināšanās.
Jūras virsmas temperatūra Atlantijas okeāna austrumu un centrālajā daļā ir sasniegusi rekordaugstu līmeni, un zinātnieki uzskata, ka gaidāmajā viesuļvētru sezonā tā saglabāsies krietni virs vidējā.
Siltāks Atlantijas okeāns savukārt nodrošina labvēlīgāku dinamisko un termodinamisko vidi viesuļvētrām veidoties. Tas, savukārt, palielina to intensitāti.

Tajā pašā laikā zinātnieki uzsver, ka prognoze ir jāuztver piesardzīgi, jo līdz viesuļvētru sezonas sākumam vēl var daudz kas mainīties gan Zemes atmosfērā, gan okeānā. Vienlaikus viņi norāda, ka viņi aprēķinājuši arī augstāku nekā parasti rezultātu ticamības līmeni.

Tomēr neatkarīgi no tā, cik pareiza ir zinātnieku prognoze un cik aktīvi šosezon būs viesuļvētras, piekrastes iedzīvotājiem iesaka sagatavoties.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.