Krāšņās rudens puķes gladiolas

FOTO. Tuvojas vislabākais laiks gladiolu stādīšanai. Kā to pareizi izdarīt? 1

Ilona Klovāne, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Koka čūskas gads tuvojas. Ko tas nesīs katrai zodiaka zīmei 2025. gadā
Kokteilis
“Tā nav patiesība!” Guntars Račs noliedz, ka Laura Grēviņa ir viņa meita
Veselam
Gan garšīgi, gan veselīgi: uztura speciālists nosauc labāko alternatīvu biezpienam
Lasīt citas ziņas

“Kā sagatavot dobes gladiolu stādīšanai?” – jautā Valda Mārupes novadā.

Dobē vai vagā?

Kolekcionārs Raimonds Puriņš iesaka piemājas dārzā gladiolas audzēt dobēs vai kartupeļu vagās, lai var ērti no abām pusēm ravēt. Ierīkojot dobes, augsni vispirms – parasti aprīļa beigās – safrēzē, tad izvelk divas vadziņas 20 cm atstatu citu no citas. Attālums starp bumbuļsīpoliem rindā 10 cm, stādīšanas dziļums ap 15 cm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otrs variants: izdzen kartupeļu vagas, bumbuļsīpolus stāda padziļinājumā, nevis vagu skaustos, vietas taupīšanas nolūkos tos izvieto divās rindās, pamīšus (8–10 cm citu no cita). Ar kapli aizrauš vagu ar tādu aprēķinu, lai sīpolus nosedz 15–20 cm augsnes. Tad gladiolas, īpaši lielziedu šķirnes, augot neizgāzīsies.

Stādot vadziņā arī iekaisa granulētos liellopu mēslus un Yaramila minerālmēslus ar NPK attiecību 12-11-18.

Kad stādīt

Foto: Vh-Studio/SHUTTERSTOCK

Gladiolas stāda aprīļa beigās vai maija sākumā, kad augsne iesilusi. Nevajadzētu sīpolus guldīt aukstā un slapjā zemē, jo tad aizkavējas to attīstība. Stādīšanai ieteicams izmantot apaļīgus, gludus, nelielus bumbuļsīpolus, jo tie ir veselīgi un dod labas kvalitātes ziedus. Ideālais izmērs – 1,5 cm diametrā. Lielāki un vecāki gladiolu sīpoli vairāk slimo, turklāt veido maz vairsīpoliņu.

Ik pavasari vēlams sēt vairsīpoliņus, lai atjaunotu stādmateriālu. Izmanto vismaz 5 mm vairsīpoliņus, tos stāda 5 cm dziļi un 0,5 cm attālumā citu no cita. Lai ātrāk sadīgtu, tos aptuveni diennakti izmērcē remdenā ūdenī, kam pievienots nedaudz kālija permanganāta.

Kā mēslot

Papildmēslojumu dod īsi pirms ziedēšanas. Izmanto kālija sulfātu vai kālija nitrātu. Mēslojumu kaisa pirms lietus vai lietus laikā, pēc tam sekli ierušina. Ilgstoši turpinoties sausam laikam, sīpolpuķes laista, darot to reti un pamatīgi. Veģetācijas periodā gladiolu sīpoli kāpj uz augšu, tāpēc ravējot tiem nedaudz pierauš augsni, lai augi ir izturīgāki, stabilāki.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.