Pasaulē

Mazliet ķerts uz rezidencēm. Medvedevs – ne kaut kāds Dimons, bet nopietns korumpants5

Foto – navalny.com/

Ko atklājis Navaļnija fonds?

Premjerministrs Dmitrijs Medvedevs ir radījis tāda ierēdņa tēlu, kuru neviens neuztver nopietni. Viņa visodiozākie izteikumi sabiedrībā izraisa vairāk smieklu, nekā dusmu. Pret viņu izturas iecietīgi, galu galā viņš taču neizskatās pēc atklāta briesmoņa – tā sākas Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija Korupcijas apkarošanas fonda (KAF) pētījums par koruptīvajām shēmām, kuras izveidojis viens no uzticamākajiem Krievijas prezidenta Vladimira Putina līdzgaitniekiem – tagadējais premjers un bijušais prezidents Medvedevs.

Šis ir Navaļnija fonda politiski vissvarīgākais pētījums, jo tas atklāj sabiedrībai slēptas lietas par otro cilvēku valstī.

Viņš nav nekāds Dimons, bet nopietns korumpants. Lai jūs nemaldina gulēšana sapulcēs, badmintons vai aizraušanās ar sīkrīkiem. Viņš ir viltīgs un alkatīgs cilvēks, kurš, visticamāk, ir mazliet ķerts ar rezidencēm un elitāru nekustamo īpašumu un šim nolūkam ir izveidojis vienu no vislielākajām un izsmalcinātākajām koruptīvajām shēmām pasaulē.

Shēma ir šāda: tiek izveidota labdarības organizācija ar uzticamu cilvēku tās vadībā. Tad to var droši uzpildīt ar naudu un pirkt īpašumus, nebaidoties, ka kāds iebāzīs sejā papīriņu, kur ailē “īpašnieks” ir ierakstīts tavs uzvārds.


Izrādās, pastāv sarežģīts un sazarots Medvedeva uzticības personu un radinieku organizētu labdarības un nekomerciālo fondu tīkls. Tie saņem oligarhu un valsts banku “ziedojumus” jebšu, vienkāršāk sakot, kukuļus. Palīdzības saņēmēji ir Medvedevs un viņa ģimene. Šie līdzekļi tiek tērēti piļu, jahtu un vīnogulāju pirkšanai Krievijā un aiz tās robežām.

KAF atrada un nofilmēja visas rezidences Krievijā un aiz robežām, atrada visas nenotveramās jahtas un skrupulozi pēc ģeoiezīmēm, fotogrāfijām “Instagram” profilos un arhīvu ierakstiem noskaidroja, kad un kas tās izmantojis. Tika patērētas simtiem stundas, analizējot sociālos tīklus un meklējot foto. Šķirstīti ārzonu dokumenti, pētīti domēnvārdi. Apskatīta ikviena fotogrāfija, lai atrastu vajadzīgos apavus un kreklus. Toskānā filmēti vīna dārzi, bet Kursā – govis.

Taču ir kāda problēma: uzticamu cilvēku nav daudz. Ja ir daži cilvēki, kuri nodarbojas ar labdarības fondu organizēšanu, finansēšanu un pārvadīšanu, ja šo fondu galvenā pazīme ir Medvedeva īpašumu pārvaldīšana, tad ir skaidrs, ka tā ir korupcija.

KAF uzskata, ka Medvedeva fondi ir saņēmuši vismaz 70 miljardus rubļu (1,1 miljardu eiro) naudā un īpašumos. Tie ir:
* kukuļi no Krievijas oligarhiem Ališera Usmanova un Leonīda Mihelsona;
* finansējums no “Gazprombank”, kas jau iepriekš vairākkārt ir manīta darbojoties kā “maciņš”, no kura tiek segti augstu ierēdņu tēriņi;
* pārskaitījumu no citām kompānijām, tostarp “Bašneft” meitas uzņēmuma.

Par šo naudu ir uzcelti, iegādāti un uzturēti vairāki miljoniem vērti īpašumi

Dzimtas īpašums Mansurovā

Medvedeva dzimtas īpašums un lauksaimniecības komplekss Mansurovā; vietā, kur dzīvoja tagadējā premjera vectēvs un tēvs. Mansurovā ir uzbūvēts īpašums, kurā ietilpst māja aptuveni 1500 kvadrātmetru platībā, viesu māja, divi helikopteru nolaišanās laukumi, mākslīgais dīķis. Īpašuma kopējā platība ir 240 000 kvadrātmetru. Medvedeva vectēva mājas vietā ir uzcelta kapela, pie kuras ir rakstīts: “Uzcelta ar Dmitrija Medvedeva atbalstu un līdzdalību viņa senču ēkas vietā”. Kapelu iesvētīja Medvedeva 45. dzimšanas dienā 2010.gadā.

Kalnu rezidence Sočos

Kalnu rezidence “Psehako” Sočos, līdzās Krasnajai Poļanai. Īpašuma platība – 4000 kvadrātmetru. Tas atrodas aizsargājamās dabas teritorijās. Medvedeva “Instagram” profilā ir publicētas rezidences fotogrāfijas. Tās cena ir 2,6 miljardi rubļu, liecina nevalstiskā Olimpisko sporta veidu atbalsta fonda atskaite.

Vīna dārzi Anapā un Toskānā

Anapā vīna dārzu platība sasniedz simts hektāru, te ir tik skaistas ainavas kā Toskānā. Savukārt Toskānas īpašumā ir ne tikai vīna dārzi simts hektāru platībā, olīvkoku stādījumi un meži, bet arī XVII gs. villa, kurai ir 30 istabu. Šī īpašuma vērtība ir 10 miljoni dolāru. Tiesa, nav zināms, vai Medvedevs pats ir apmeklējis 2010.gadā iegādātos vīna dārzus, taču viņa kā premjerministra interese par vīna darīšanas nozari ir ļoti liela. Starp citu, Krievijā kopš 2013.gada vīns ir nevis alkohols, bet gan lauksaimniecības produkts. Vietējo vīnu drīkst reklamēt televīzijā, kā arī tiek regulēta tā minimālā cena.

Milovka – rezidence Pļosā, Ivanovas apgabalā. Tie ir 80 hektāri Volgas krastā, kur atrodas vairākas mājas, viesnīca, privāta piestātne, trīs helikopteru laukumi, slēpošanas kalns. Formāli Milovka nepieder nevienai fiziskai personai, bet gan labdarības organizācijai – fondam “Gradislava”. Tātad nav patiesā labuma guvēju, jo nekomerciālas organizācijas īpašums pieder tikai pašai organizācijai. Taču visi saprot – vasarnīca patiesībā pieder Medvedevam. To apsargā federālais drošības dienests, virs tās ir noteikta oficiāla bezlidojumu zona.


Māju kompleksi Rubļevkā

Kompleksā Znamenskoje ciemā, kura teritorija ir 4,3 hektāri, atrodas 3000 kvadrātmetru plaša ēka, viesu māja (750 kvadrātmetri), kā arī pirts. Fonda darbinieki kāda celtnieka “Instagram” profilā atrada fotogrāfiju, kur ēka tiek dēvēta par “Medvedeva rezidenci”. Tas ir viens no dārgākajiem objektiem Piemaskavā, kura cena ir aptuveni pieci miljardi rubļu. Formāli pieder fondam “Socgosprojekt”, kas ir pilnīgi identisks fondam “Dar” – Milovkas īpašniekam. Gan zemi, gan ēkas fondam tā vienkārši uzdāvināja Ališers Usmanovs, viens no Krievijas visbagātākajiem oligarhiem, kura īpašumi tiek lēst 12,5 miljardu dolāru vērtībā.

Grāfa Kušeļeva–Bezborodko Villa Sanktpēterburgā, Kutuzova krastmalā. Villa celta XVIII gs. un tagad ir pārveidota par dzīvojamo ēku ar 29 dzīvokļiem. Vienā no tiem ir auto lifts, proti, ar mašīnu var iebraukt tieši viesistabā. Daļu dzīvokļu var nopirkt.

KAF publiskojis arī gandrīz 50 minūtes garu filmu par Medvedeva bagātību, kas iegūta, kā norāda fonds, no oligarhu kukuļiem un valsts banku kredītiem. Video publicēts Navaļnija kanālā vietnē “YouTube”. Publikācijas teksta versija atrodama krievu un angļu valodā.

LA.lv