Latvijā
Sabiedrība

Valdis Krastiņš: Melu blāķis. Šoreiz gan Kremļa zēni iekrituši6


Valdis Krastiņš
Valdis Krastiņš
Foto: Valdis Ilzēns

Par to, ka krieviski rakstošie interneta kanāli bieži izplata melīgas ziņas, īpaši nav jābrīnās. Šoreiz gan Kremļa zēni iekrituši: BBC atsūtījis uz Rīgu savu korespondentu, lai tas noskaidrotu, kādēļ latviešu vidū Hitlers ir populārāks par Hariju Poteru – tā raksta ne viens vien Krievijas un krievu masu saziņas līdzeklis.

Kādi ir rezultāti? Jāņa Rozes grāmatnīcā BBC korespondentam paskaidrots, ka veikalos nav pārdots neviens “Mein Kampf” eksemplārs, vēl vairāk – šīs grāmatas vispār nav veikalu plauktos. Latvijā ir lietotu grāmatu pārdošanas interneta vietne.

Šīs vietnes īpašniece atzīst, ka saņemti pieprasījumi pēc Hitlera opusa, bet tie bijuši anonīmi, turpretī klientu vairākums savas vēlmes izsaka personīgi. Līdz ar to Hitlera grāmatas pieprasījumi var būt un droši vien ir “troļļu” darbs.

Korespondents interesējies arī bibliotēkā. Pēdējo trīs gadu laikā Hitlera grāmata pieprasīta 139 reizes, bet Harija Potera grāmatu pieprasījums pārsniedzis 25 tūkstošus. Maskavā, kur ir melīgā “Baltnews” saknes, korespondentam paskaidrots, ka publicēt šo patiesību neesot “politiski aktuāli”.

Labi, ka mūsu līdz šim vārgajā cīņā pret Maskavas meliem radies iespaidīgs palīgs. Tomēr rociņas berzēt ir pāragri. Strauji tuvojas Berlīnes mūra krišanas trīsdesmitā gadskārta un sagaidāms, ka melu straume, ar ko aizsegt Kremlim nepatīkamos faktus, pastiprināsies.

Diemžēl dzīvojam laikmetā, kurā blakus faktiem eksistē t. s. alternatīvie fakti. Šo nosaukumu meliem izdomājusi Trampa līdzgaitniece Kellianna Konveja, lai nomaskētu sava šefa pirmos mēģinājumus runāt nepatiesību. Melo Putins, melo Boriss Džonsons bez mazākiem sirdsapziņas pārmetumiem, bet nabaga masu mediju patērētājiem jāizšķiras – ticēt vai neticēt.

Saistītie raksti

Atceros žurnālistu stāstu par nacistu valdīšanas pirmajiem gadiem. No Berlīnes kanāla izvilkts Meijera preču nama īpašnieka līķis. Žurnālisti drāzušies pie Gebelsa, lai uzzinātu, kā un ko teikt. Gebelss paziņojis – tāda Meijera preču nama Berlīnē nemaz nav!

Apmulsušie klātesošie minstinājušies, bet Gebelss paskaidrojis – ja kaut ko atkārto pietiekami bieži, tad beigu beigās tam sāk ticēt. Acīmredzot mūsu austrumu kaimiņš šo sava kādreizējā sabiedrotā padomu nav aizmirsis. Kremlim šķiet svarīgi, lai ļaudis noticētu – Latvijā Hitlers ir ļoti populāra persona. Ak vai!

Noskaties BBC sižetu šeit!

LA.lv