Ekonomika
Bizness

Mikrokredīts bez ķīlas – palīgs uzņēmējiem 2


“Tīnes” piedāvājumā vienmēr ir tikai svaigi griezti ziedi, ledusskapjos tos nekad neglabājam,” saka Eva Mince, veikala īpašnieces meita.
“Tīnes” piedāvājumā vienmēr ir tikai svaigi griezti ziedi, ledusskapjos tos nekad neglabājam,” saka Eva Mince, veikala īpašnieces meita.
Foto: Valdis Semjonovs

Publikācija tapusi sadarībā ar banku “Citadele”

“Pagājušā gada rudenī Smiltenē man piederoša ziedu veikala ēkai pēkšņi sāka tecēt jumts,” stāsta Vizbulīte Kuzmane. “Lai veikals nebūtu jāslēdz, kas man neizbēgami radītu zaudējumus, ēkai steigšus bija jāuzklāj jauns jumta segums. Tā kā ziedu veikala apgrozījums ir neliels un visa brīvā nauda tiek ieguldīta iepirkumos, jumta seguma nomaiņai meklēju kreditoru. Internetā citās bankās tādu piedāvājumu neatradu. Bet atradu, ka banka “Citadele” piešķir arī neliela apjoma kredītus. ”

Īpašums nav jāieķīlā

Kā stāsta V. Kuzmane, kaut arī “Citadeles” kredītam ar viena gada maksājuma termiņu bijuši mazliet lielāki procenti, šādu kredītu nodrošinājumam šajā bankā neprasa ieķīlāt nekustamu īpašumu, līdz ar to nav nepieciešams īpašuma novērtējums, kas kredīta saņemšanai prasītu vairāk laika. Banka “Citadele” viņu patīkami pārsteigusi – jau pirmajam tālruņa zvanam laipni atsaucies šīs bankas Valmieras filiāles pārvaldnieks, un jau pēc nedēļas bijis gatavs lēmums par kredīta piešķiršanu. Arī dokumentu kārtošanas procedūra bijusi vienkārša un ātra. Jumta seguma nomaiņai nepieciešamais kredīts ticis piešķirts dažu nedēļu laikā. Un jau līdz ziemai veikala ēkai bija uzlikts jauns jumta segums.

Galerijas nosaukums

Vizbulītes Kuzmanes ziedu veikals “Tīne” Smiltenē atvērts jau teju piecpadsmit gadus. To iecienījuši gan smiltenieši, gan tuvējās apkārtnes ļaudis. Augustā apmeklējot veikalu, redzams, ka krāšņi ziedi te ir klāstā – no Smiltenes puķkopju audzētajiem puķuzirnīšiem un asterēm sākot un ar Izraēlā, Nīderlandē, Ekvadorā augušajām rozēm beidzot. Bet tikpat košas ir arī pašu mājās audzētās rozes, kuras veikalam piegādā puķkopji no Cēsīm un Tukuma novada Sēmes pagasta. Veikala otrajā stāvā tāpat var iegādāties arī dažnedažādus mājamatniecības izstrādājumus, suvenīrus ar Smiltenes attēliem. Kopā ar meitu Evu ikdienā strādājot veikalā, abas novērojušas, ka gados jaunāki pircēji visbiežāk pērk rozes, toties vecāka gadagājuma ļaudīm vairāk patīk neļķes, asteres, arī puķuzirnīši.

“Protams, esmu gandarīta, ka manu ziedu veikalu pazīst. Iespējams, tas tāpēc, ka ēka atrodas tirdzniecībai izdevīgā vietā – Smiltenes pašā centrā. Tik un tā pircēju atzinība ir jānopelna, to nevar iegūt dažos mēnešos. Tā atnāk tikai ar gadiem un ar sūru darbu. Un kaut vai manu vecāku dotā vārda pēc man jācenšas noturēt marku,” smaidot teic Vizbulīte.

Smiltenē pavisam ir atvērti pieci ziedu veikali, tāpēc, kā viņa atzīst, esot jāiztur sīva konkurence. Ziedu tirdzniecība vienmēr saistīta ar samērā lielu risku, jo nekad nevarot pilnīgi precīzi noteikt, cik daudz ziedu vienā dienā izdosies pārdot. Tomēr palīdz tas, ka latvieši ziedus mīl un pēc tiem ir pieprasījums.

Liela nozīme šajā uzņēmējdarbībā ir arī tam, ka Smiltene ir maza pilsēta, tās iedzīvotāji cits citu ļoti labi pazīst. Ja kāds uzņēmējs kaut vai vienreiz mēģinājis iesmērēt sliktu preci, tad par viņu ātri vien izplatās slikta slava.

“Ja vienreiz pircēju piemānīsi, otrreiz viņš pie tevis vairs nenāks. Tāpēc “Tīnes” piedāvājumā vienmēr ir tikai svaigi griezti ziedi, ledusskapjos tos nekad neglabājam,” piebilst Eva Mince, veikala īpašnieces meita.

 

Atbalsts arī “Ūdensputniem”

Arī Liepājas uzņēmuma “Ūdensputni” valdes loceklis Jānis Gulbis atzīst, ka pagājušā gada rudenī bankā “Citadele” saņemtais neliela apjoma kredīts esot nācis pašā laikā. Uzņēmumam piešķirtais aizdevums 19 500 eiro apmērā ar piecu gadu maksājumu ticis izmantots jaunas automašīnas iegādei.

“Pērn negaidīti salūza vecā automašīna. Bet no pagājušā gada novembra līdz šī gada jūlijam, kas uzņēmumam parasti ir pats karstākais darba laiks, bez tās nevarējām palikt,” stāsta Jānis Gulbis.

Pirms tam par iespējām saņemt šādu kredītu vairākkārt esot jautājuši arī citās bankās, bet “Citadele” bijusi pirmā, kas atsaukusies pieprasījumam. Arī Jānis atzīst, ka iepriecinājusi “Citadeles” Liepājas filiāles darbinieku atsaucība. “Ar viņiem viegli un ātri varējām pārrunāt ar kredītu saistīto procedūru, tāpēc nebija nekādu aizķeršanos. Kredītu saņēmām pāris nedēļu laikā,” saka uzņēmējs.

Ar pasākumu rīkošanu liepājnieki nodarbojas jau sešpadsmit gadus, tostarp deviņus ar SIA “Ūdensputni” nosaukumu. Piedāvājumā ir visplašākā spektra pasākumu rīkošana – no idejas kopīgas izstrādes līdz pat pasākuma atskaņām attēlos vai video. Sporta spēles, balles, korporatīvos pasākumus “Ūdensputni” rīko gan uzņēmumiem un privātpersonām, gan mācību un kultūras iestādēm, turklāt neatkarīgi no dalībnieku skaita, vecuma, tautības vai nodarbošanās un jebkurā gadalaikā. Kaut arī jebkādu pasākumu rīkošana uzņēmumam ir ne tikai intelektuāls, bet arī finansiāls ieguldījums, pēc tiem ir pietiekami liels pieprasījums. Jānis Gulbis gan atzīst, ka bez finansiālā ieguvuma no šīs uzņēmējdarbības reizē tā ir arī uzņēmuma darbinieku aizraušanās.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Jautāts, cik laika vajag, lai kādā pilsētā vai lauku novadā sarīkotu, piemēram, sporta spēles vai pasākumu bērniem, uzņēmējs atbild, ka rūpīgi pārdomāta un ar saturu piepildīta pasākuma sarīkošanai vajadzīgas divas nedēļas. “Pasākuma sagatavošanai vajadzīgais laiks parasti atkarīgs arī no plānotā apmeklētāju skaita un apjoma,” viņš piebilst. “Tie klienti, kuri par to domā laikus, parasti pasūtījumu piesaka un noslēdz līgumu mēnesi vai pat piecus iepriekš. Paši reizēm brīnāmies, ka Liepājas pusē mums darba pat ir mazāk, aizvadītajos gados visvairāk mūs pieprasa Rīgas apkārtnē un Vidzemē.”

AS “Rīgas dzirnavnieks” personāla vadītāja Ingrīda Nei­mane saka, ka viņas pārstāvētā uzņēmuma darbinieki SIA “Ūdensputni” rīkotajās sporta spēlēs piedalās kopā ar savām ģimenēm. Pēc pasākuma visi jūtas apmierināti, jo esot padomāts par visu – ar afišām, dalībnieku sagaidīšanu un izvietošanu sākot un ar spēļu atraktivitāti un drošību beidzot.

“Jebkurš šī uzņēmuma sarīkotais pasākums mums bijis interesanti pavadīts laiks un laba atpūta vienlaikus,” piebalso arī Liepājas SIA “AE Partner” pārstāve Jolanta Pavītola. “”Ūdensputni” lieliski spēj piemeklēt viesmāksliniekus, kā arī gādāt par drošību pasākumā. Vienmēr esam pārliecināti, ka jebkurš mūsu pasūtītais pasākums būs pārdomāts un tiks sarīkots profesionāli.”

 

Atbalsti mazajiem un vidējiem uzņēmējiem

Lorem ipsum
FOTO: Leta

“Citadele” ir viena no retajām bankām, kas maziem un vidējiem uzņēmumiem izsniedz mikrokredītus jeb atbalsta kredītus bez ķīlas. Uzņēmēji šāda veida aizņēmumus visbiežāk izmanto izejvielu iepirkšanai, apgrozāmiem līdzekļiem un lielākiem attīstības mērķiem. “Citadele” atbalsta kredītam ir samazinājusi procentu likmi līdz 12% gadā, bet pieejamā atbalsta kredīta summa saglabāta līdzšinējā apmērā – līdz 20 000 eiro.

“Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošana un kreditēšana ir viena no bankas prioritātēm, tāpēc ejam tirgū ar inovatīviem risinājumiem, piedāvājot iespēju noformēt mikrokredītus ātri, ērti un bez ķīlas,” saka bankas “Citadele” valdes locekle Santa Purgaile.

Kreditēšanas procesa automatizēšana ir tas, kāpēc uzņēmumu kreditēšanu bankā “Citadele” var saukt par inovatīvu. Pirms kāda laika atbalsta kredīta izskatīšanai vajadzēja piecas dienas, toties tagad kredīta pieteikuma izskatīšana notiek trīs dienās. Plānots, ka šis laiks tiks samazināts līdz vienai darba dienai.

“Atbalsta kredīts, ko var saņemt bez ķīlas, iemantojis klientu uzticību. Ceturkšņa laikā “Citadele” mikrokredītos izsniedz 1,5 miljonus eiro. Vidējā uzņēmējiem piešķirtā mikrokredīta summa ir 10 000 eiro,” informē Santa Purgaile.

 

Katram uzņēmējam savs atbalsta kredīts

“Citadele” piedāvā dažādus atbalsta kredītus, kas speciāli pielāgoti dažādu nozaru uzņēmumiem. Piemēram, mikrokredīts ir piemērots tirdz­niecības un pakalpojumu sniedzēju mazajiem uzņēmumiem, kur klienti var norēķināties ar maksājumu kartēm.

“Zemnieka kredīts” ieviests sadarbībā ar Lauku atbalsta dienestu. Šis kredīts tiek izsniegts ar vienkāršotiem nosacījumiem, vadoties pēc saimniecības saņemtā subsīdiju apjoma pēdējos divos gados.

Savukārt “Uzņēmēja kredīts” pieejams jebkura veida uzņēmējam. To izsniedzot, galvenais kritērijs, pēc kura banka vadās, ir PVN deklarācijas vai bankas kontu izrak­sti. “Uzņēmēja kredīts” pie­ejams ikvienam uzņēmējam – arī tam, kurš savā saimnieciskajā darbībā neizmanto karšu norēķinu termināļus.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

 

Kredīta pieteikumam nepieciešami vien divi dokumenti

Atbalsta kredītam var pieteikties, bankā iesniedzot vien divus dokumentus – kredīta pieteikumu un PVN deklarāciju par sešiem mēnešiem vai konta apgrozījumu par sešiem mēnešiem, ja tas nav PVN maksātājs. Līdz ar to laiks, kas uzņēmējam jāvelta dokumentu sagatavošanai, ievērojami samazinās. Būtiski, ka pieteikties atbalsta kredītam var arī uzņēmumi, kas nav bankas “Citadele” klienti.

 

Atbalsta kredīta izskatīšanas ātrums kāpj, procentu likme – krīt

“Lai finansējums uzņēmējiem būtu pieejamāks, izvērtējam katru pieteikumu individuāli un pielāgojam procentu likmi, vērtējot uzņēmēja pēdējo gadu kredītvēsturi. Uzņēmumi ar ļoti labu kredītvēsturi pretendē uz aizdevumu bez ķīlas ar zemāko procentu likmi – 12% gadā. Nākamie sliekšņi ir 16% un 20% gadā. Esam paredzējuši arī piedāvājumu uzņēmumiem ar ne tik labu kredītvēsturi, taču lielākoties uzņēmumi, kas piesakās atbalsta kredītam, kvalificējas pirmo divu grupu parametriem,” stāsta Santa Purgaile.

Banka “Citadele” piedāvā noformēt mikrokredītu kā drošības spilvenu. Ja nauda netiek izmantota, nekādi procenti nav jāmaksā, toties nauda ir pieejama jebkurā laikā, jo tā ir piešķirta kā kredītlīnija. Procenti jāmaksā tikai par izlietoto kredīta summu.

 

Uzziņa 

* Mikrokredīts tiek piešķirts bez ķīlas. Summa – līdz 20 000 eiro. Izsniegšanas laiks – līdz trim dienām. Procentu likme – no 12%.

* Iesniedzamie dokumenti – kredīta pieteikums un PVN deklarācija par sešiem mēnešiem vai konta apgrozījums par sešiem mēnešiem, ja tas nav PVN maksātājs.

* Atbalsta kredīts ir pieejams arī uzņēmumiem, kas nav bankas “Citadele” līdzšinējie klienti.

* Nauda uzņēmumiem pieejama kontā, un tā ir brīvi izmantojama.

* Ja kredīts netiek izmantots, procenti nav jāmaksā.
 

Publikācija tapusi sadarībā ar banku “Citadele”
 
citadele_logo_2016

 

LA.lv