×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
15. aprīlis, 2016
Drukāt

Nepilngadīgais sarunā trakas lietas. Vai tas jārāda TV? (15)

ltv2

Drošības policijas interese, uzskatu un fotoportreta tiražēšana portālos, indīgi komentāri internetā – ar tādām sekām nācies saskarties nepilngadīgajam puisim Linardam, kurš pagadījās ceļā raidījuma “TE!” autoriem. Kā bija redzams raidījumā LTV 7. aprīlī, puisis žurnālistiem izstāsta par saviem plāniem pēc diviem gadiem doties uz Sīriju, “lai apgūtu citu mācīšanās stilu”, un tur “puse no mācīšanās ir Dievs jeb reliģija, bet otra ir fiziskā sagatavošana un izturība”. Pēc raidījuma vadītāja replikas: “Es ceru, ka mēs nerunājam ar topošo teroristu!” autobusā satiktais jaunietis nedaudz samulsa un atbildēja: “Kā varētu pateikt par teroristiem… Es par teroristiem diez ko daudz neinteresējos, bet par armiju gan es tā bišķiņ interesējos.” Pēc raidījuma Drošības policija (DP) paziņoja, ka sākusi pārbaudi, bet 14. aprīlī DP pavēstīja, ka nav konstatējusi pārkāpumus, jo “krimināltiesiskais regulējums paredz kriminālatbildību par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā, nevis par ieceri to darīt”.

Vairums sižeta skatītāju un ziņu lasītāju šausminājās par jaunieša nodomiem. Taču mediju eksperti un bērnu tiesību aizsardzības speciālisti vērš uzmanību uz mediju atbildību. Kādu ietekmi uz nenobriedušo prātu atstāja pēc sižeta sekojošā sabiedrības reakcija un ziņas par DP sākto pārbaudi (jāpiebilst, ka portālos pie ziņu materiāliem tika publicēts nepilngadīgā puiša fotoattēls)?

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) vēstulē Latvijas televīzijai atgādinājusi par nepieciešamību žurnālistiem un raidījumu veidotājiem rūpīgi izvērtēt kad un kā atspoguļot informāciju par bērniem, kā arī aicina intervijas ar nepilngadīgajiem saskaņot ar viņu vecākiem.

“Mēs neapgalvojam, ka žurnālisti būtu pārkāpuši likumu, jo Bērnu tiesību aizsardzības likumā nav precīzi definēts, kādas prasības jāievēro šādos gadījumos. Taču no ētiskā viedokļa būtu pareizāk, ja intervijas ar nepilngadīgiem tiktu saskaņotas ar viņu vecākiem vai oficiāliem aizbildņiem. Jāsaprot, ka šis ir tāds vecums, kad bērni var sarunāt dažādas lietas, neapzinoties iespējamās sekas,” teica VBTAI priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa.

Raidījuma “TE!” producents Uldis Cekulis atzīst, ka pirms minētā sižeta iekļaušanas raidījumā žurnālistiem, veidotājiem bijušas diskusijas un konsultācijas ar ekspertiem. “Galu galā izlēmām, ka tas ir mūsu pilsonisks un profesionāls pienākums – parādīt, ka arī šādas domas klejo mūsu jauniešu galvās. Mēs netaisāmies nevienu tiesāt, sodīt vai moralizēt, bet ceram, ka redzētais kalpos kā brīdinājuma signāls sabiedrībai un varbūt liks aizdomāties citiem. Turklāt “TE!” ir Latvijas jaunatklāšanas raidījums un arī tādi cilvēki kā Linards ar savām netipiskājām un iespējams šokējošām domām ir daļa no mūsdienu Latvijas!” teica producents. Raidījuma veidotājiem pēc sižeta nav bijusi iespēja sazināties ar puisi vai viņa vecākiem. “Taču mēs runājām ar viņa skolu un nodevām ziņu – ja gadījumā Linards pats vai kopā ar saviem vecākiem vai kādu citu pieaugušo vēlas precīzāk paskaidrot savu domu, novērst kādus pārpratumus, tad mēs esam gatavi to nofilmēt un izplatīt. Pagaidām gan nekādu atbildi neesam saņēmuši,” teica U. Cekulis.

Bērnu tiesību aizsardzības likuma 71. panta 4. daļā atrodams aizliegums intervēt bērnu un izplatīt presē un citos plašsaziņas līdzekļos informāciju par bērnu, kurš kļuvis par prettiesiskas darbības upuri, liecinieku vai izdarījis likumpārkāpumu, bet nekas nav teikts par bērnu, kurš fantazē par pretlikumīgu rīcību nākotnē. Savukārt šā likuma 71. panta 2. daļā teikts: “Aizliegts izplatīt [..] arī tādu informāciju, kura bērnam varētu kaitēt tūlīt vai tālākā nākotnē.”

Latvijas žurnālistu asociācija kopā ar Tiesībsarga biroju savulaik sagatavojusi vadlīnijas mediju profesionāļiem par tēmu, kā plašsaziņas līdzekļos runāt par un ar bērniem. Vadlīnijās atrodams arī šāds ieteikums: “Vienmēr izvērtēt bērna sniegtās informācijas (tās formas un satura) saistību ar konkrētā bērna interesēm. Izvairīties no situācijām, kad bērna sniegtā informācija var nodarīt kaitējumu pašam bērnam un apdraudēt viņa intereses un tiesības gan uzreiz pēc publicēšanas, gan ilgākā laikā. Neizmantot bērnu uzticēšanos, nezināšanu, pieredzes trūkumu un aizrautību vai citas emocijas un unikālos apstākļus, lai iegūtu tādu informāciju no bērna, kas viņam varētu kaitēt uzreiz pēc publikācijas vai ilgākā laikā.” Tāpat vadlīnijās minēts: “Vienmēr, kad vien tas iespējams, lūgt atļauju bērna vecākiem vai aizbildņiem bērna sniegtās informācijas un attēla izmantošanai mediju saturā.”

Viena no vadlīniju autorēm, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Komunikācijas studiju katedras vadītāja Anda Rožukalne pēc raidījuma noskatīšanās atzīst, ka tajā vērojama neatrisināta žurnālistikas ētikas dilemma: “Lielākā problēma, ka sižeta publikācija nav izvērtēta no intervētā jaunieša interešu viedokļa. Nepilngadīgs un nenobriedis cilvēks var aiz satraukuma vai prieka par sev pievērstu uzmanību sarunāt dažādas lietas, mēģināt radīt interesi par sevi, nepadomājot, ka vēlāk tas viņam radīs nepatīkamus brīžus. Iespējams, problēma būtu mazāka, ja raidījuma turpinājumā būtu dziļāk izvērtēti šī jaunieša patiesie nodomi, motīvi un intereses.”

“LA” jau agrāk rakstījusi (), ka ik pa laikam sabiedrībā rodas jautājumi par bērnu fotografēšanu, filmēšanu vai intervēšanu. Datu valsts inspekcija, kura ir saņēmusi vecāku sūdzības, vērš uzmanību, ka pirms tam nepieciešams saņemt vecāku piekrišanu. Arī Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa “LA” jau iepriekš teikusi: “Tiesībsargs uzskata, ka medijiem pirms bērna filmēšanas, fotografēšanas vai intervēšanas ir jālūdz vecāku piekrišana. Obligāta šī prasība ir attiecībā uz bērna filmēšanu, fotografēšanu vai intervēšanu situācijās, kas attiecas uz privāto dzīvi. Savukārt situācijās, kurās bērns tiek filmēts, fotografēts vai intervēts publiskā pasākumā un nav iespējams lūgt vecāku vai viņu likumīgo pārstāvju piekrišanu, obligāti ir jāievēro bērna tiesības un princips “bērna vislabākās intereses” (tā pamatā ir uzskats, ka personai, kura vēl nav sasniegusi fizisku un psiholoģisku briedumu, vajag vairāk aizsardzības nekā citām personām).”

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Raidiijums TE tiikoja peec skandalozas reklaaminjas. Saprotiet, ka terrors naak arii no zjurnaalistiem. Terrors ir TV bez cenzuuras, taa sauktaa vaarda briiviiba – visaatljautiiba. Taa teikt, terrorristi pret terroristiem!

 2. Sīrijā jau tādus nenobriedušus bērniņus tieši ar gaidītu gan,ja tik tiktu..,lai ar reliģijas mācībām izskalotu veselā saprāta atliekas un tad automātu,dunci rokā un uz priekšu ”fas”.

 3. Gribētu zināt, ko viņa vecāki par šo saka… Varbūt vecāki var iesūdzēt LTV tiesā – par personas datu aizsardzības pārkāpumu – rāda bērnu bez vecāku piekrišanas.

  • Padomā ,ko raksti…personas datu aizsardzība….
   Nevajag būt tik aprobežotai ,bet saprast ,ka jaunieša domas ir uz bīstamas līnijas.
   Par tādiem ,,bēniem” ir jāzina visai sabiedrībai.
   Kur ir garantija,ka šis pats bērns pēc Sīrijas ,,skolas” neatnāk pie Tevis ciemos un nenoņem Tavu galvu suvenīram.

 4. Nost ar vecu kraķu stulbumu! Atbildēt

  Pēc raidījuma vadītāja replikas: Pēc raidījuma vadītāja replikas: “Es ceru, ka mēs nerunājam ar topošo teroristu!” autobusā satiktais jaunietis nedaudz samulsa un atbildēja: “Kā varētu pateikt par teroristiem… Es par teroristiem diez ko daudz neinteresējos, bet par armiju gan es tā bišķiņ interesējos.” utobusā satiktais jaunietis nedaudz samulsa un atbildēja: “Kā varētu pateikt par teroristiem… Es par teroristiem diez ko daudz neinteresējos, bet par armiju gan es tā bišķiņ interesējos.”
  ………………………………….
  VECIE kraķi ko vemjat pret jaunajiem, ja paši esat …DEBĪLI …
  Tikai IDIOTAM ar mīkstajiem pautiem varēja ienākt prātā jaunajam uzlukt birku : “Es ceru, ka mēs nerunājam ar topošo …teroristu!” autobusā satiktais jaunietis nedaudz samulsa un atbildēja:

  Jaunietis izrādās ir GUDRĀKS par …MĪKSTO pautu, kurš ir par IMPOTENTU, lai pielektu, ka jauniešiem VARĒTU interesēt MLILITĀRĀS lietas… Vai tad ne tāpēc Latvijā ir JAUNSARDZE, kur darbojas jaunieši līdz 18 gadu vecumam. Viņi ir nākamā maiņa …Zemessargiem …

  Tas VECO kraķu …STULBUMS vnk tracina!

 5. Būtu vērtīgi turpināt Atbildēt

  Būtu vērtīgi, ja LA žurnālists un TV raidījuma TE veidotāji turpinātu šo ‘ieskatīšanos’ jauniešu galvās. Par bērniem saukt viņus diezin vai var. Viņi ir pašā labākajā savervēšanas vecumā un Latvijā nenotiek prevencijas darbības, lai šādus ‘domātājus’ atrastu caur soc tīkliem utt. laicīgi!!! runātu ar viņu vecākiem. Vai skolās notiek regulāras lekcijas par savervēšanas problemātiku? Vai notiek darbs ar vecākiem? pārrunas ar VISIEM vecākiem par metodēm, kas tiek pielietotas ne tikai zēnu,bet arī meiteņu savervēšanai. Ir mānīga drošības sajūta, ka LV ir tālu no Sīrijas, no lielās Eiropas, ka te nekas nedraud. Ir laiks skatīties uz Latvijas situāciju lielākā kontekstā. Un bērnu tiesībsargājošajām iestādēm vajadzētu sevi apmācīt, sekojot līdzi aktualitātēm pasaulē, Eiropā. Te bija jāpasaka PALDIES medijam, raidījuma veidotājiem par aktuālas, nežēlīgi aktuālas problēmas analīzi un piemēru raidījumā TE un uzsākt ar nekavēšanos jaunu aktivitāšu virzienu – prevencijas darbu ar bērniem, jauniešiem un vecākiem IV savervēšanas problemātikas seku iespējamā apzināšanā jau šajā stadijā Latvijā. Tas puisis absolūti nav viens! tādu ir daudz. Prasīsiet – kur ņemt naudu? ES nauda tieši šādiem nolūkiem līdz LV nāk pietiekošā daudzumā. Vai tā tiek apgūta? Nē! Jo arī visi šie dienesti, kad ar viņu pārstāvhjiem parunā par problēmu – brīnās. Brīnās, jo dzīvo pilnīgi savā orbītā un neseko tam, kas notiek Eiropā, Eiropas skolās, kopienās, neseko, ko raksta dažādu valstu medijos (nevis lasa LV mediju interpretācijas, bet lasa tieši konkrētus Eiropas lielos/ne tik lielos mediju izdevumus). UN visbeidzot – kādas bērnu cilvēktiesības? Bērns šodien – tas ir ļoti interpretējams jēdziens. Ja bērns ir gatavs pievienoties karojošajam islamam, ja viņam kaut vai domas rodas prātā par agresiju, bruņošanos, nedod Dievs – nogalināšanu, došanos projām no dzimtenes, no ģimenes, no savējiem, citu ideologu/propogandistu savervētam, aktīvi darbojas soc tīklos, izplatot savus uzskatus savējo draugu vidū, pārpublicējot (shērojot) attiecīgu informāciju facebook,utt.utt. – kāds bērns tas ir? Tas nav vairs bērns. Diemžēl. Un ir jāpārdomā, ko darīt ar vieglprātīgo, bezatbildīgo vecāku attieksmi, ar skolas inertumu attiecībā pret globālām problēmām un Latvijas tā saucamo bērnu tiesībsargājošajām organizācijām – kas ir globālā pasaule? kādi ir reālie draudi? vai tu zini, kas tava kaimiņpuikam galvā? kas galvā bērnam, kurš prasa naudu savām izklaidēm no saviem vecākiem, kas strādā 3 darbos, nav atstājuši Latviju, bet maksā te nodokļus… kas galvā tam ‘bērnam’, kas jau ‘filosofē’ par iespēju nogalināt nevainīgus cilvēkus bez iemesla ????

  • Notiek ļoti aktīva bērnu un jauniešu vervēšana krievu valsts agresīvajiem nolūkiem šeit un citviet pasaulē.Tas ir daudz aktīvāk, daudz masveidīgāk ,daudz tuvāk un bīstamāk. Kā jūtas vietējie bērni,ja visapkārt jādzird šī agresīvā propoganda. Tas ir apdraudējums, pagaidām vairāk morāls. Kā jūtas mūsu bērni savā zemē ?

 6. Putniņi galvā. Brauks uz Sīriju, tikai nezin, kur tāda ir un kā tur notikt. Tad vienkāršāk ir sadabūt internetā padomus, kur ņemt šaujamo, vai kā no kunstsmēsliem uztaisīt spridzekli un pārmācīt noraidošas skuķes un piekasīgus skolotājus. Neizjautājiet, nespiegojiet, netraumējiet bērnu, tās ir viņa tiesības, kamēr nav līķu un ir tad …

 7. elemetāri Vatson, puika apjauš, kādā vidē ir nonācis un domā kā izdzīvot..

 8. un kas tad būs, kad pārbaudīs?

 9. Tomēr ir neomulīgi- kāpēc 14 gadīgam bērnam galvā tādi putni…vajadzēth taču baudīt laimīgo bērnību.

 10. Kremļa bazūne Rožukalne ??

Draugiem Facebook Twitter Google+