Tehnika
Tehnoloģijas

Zemē ierakts kustības sensors sargās īpašumus un cirsmas, pārliecināti uzņēmīgi jaunieši 6

Foto – Valdis Semjonovs

Rubrikā “Jaunais uzņēmējs”, kuru jūsu uzmanībai piedāvājam, sākot ar šo “Mājas Viesa” numuru, stāstīsim par jauniem, drosmīgiem, ideju bagātiem cilvēkiem, kuri sparīgi sākuši savu ceļu uzņēmējdarbībā un pārsteidz ar negaidītiem risinājumiem.

Divi 21 gadu veci ventspilnieki – Dāvids Egle un Otto Roze – nodibinājuši uzņēmumu “MicroPepper” (tulkojumā – mazs pipariņš), kurā nodarbojas ar pašu izgudrotas elektroniskās drošības ierīces “MotionFlux” ražošanu. Tikos ar vienu no uzņēmuma līdzīpašniekiem Dāvidu Egli, lai uzzinātu, kā tik jauniem cilvēkiem klājas biznesā.

Galerijas nosaukums

Brīnumlīdzeklis pret zagļiem?

SIA “MicroPepper” darbojas kopš 2016. gada septembra. Savu nosaukumu uzņēmums guvis, pateicoties pirmajam jauniešu izgudrojumam. Tas bija augu sensors. Mazam pipariņam līdzīgo ierīci vajadzēja ievietot puķu podā, un tā uz mobilo telefonu pārraidīja informāciju par to, vai augu vajag aplaistīt, pabarot ar minerālmēsliem vai novietot saulainākā vietā. Ierīce bija jau izgatavota, bet puiši saprata, ka konkurence šajā ziņā ir pārāk liela un, visticamāk, ideja neaizies “tautās”. Otrais viņu izgudrojums bija viedais durvju uzraugs. Ja, aizejot no mājām, aizmirsies aizslēgt durvis, šī ierīce divu eiro monētas lielumā uz mobilo telefonu nosūtīja aicinājumu atgriezties un aizslēgt durvis. Taču arī šī iecere neguva popularitāti. Ar mūsu trešo produktu “MotionFlux” viss izskatās daudz cerīgāk, teic Dāvids.

Šīs ierīces uzstādīšana nav sarežģīta – atliek to vien ierakt zemē 20 līdz 50 centimetru dziļumā. Ja 3,8 metru zonā brauc vai apstājas liels metālisks objekts, tas ir, vieglā vai kravas automašīna, ierīces kustības sensors uztver tās metālisko lauku, elektromagnētisko lauku un vibrāciju un ierīce pārraida signālu. “MotionFlux” spēj uztvert pat automašīnas, kas pārvietojas ar ātrumu līdz 140 kilometriem stundā. Ierīce neuztver motociklus, velosipēdus un kājāmgājējus, kuri, saprotams, nevar nodarīt tik lielu kaitējumu kā cilvēks ar automašīnu. Šobrīd “MotionFlux” iespējams lietot divos veidos. Drošības pakalpojumu sniedzēji šo ierīci var izmantot kā papildu sensoru māju apsardzei. Šādam nolūkam ierīci ierok ceļa vidū, kas ved uz viensētu, un “saslēdz” ar kādu no apsardzes firmām. Ja ceļu klāj asfalts, ierīci ievieto asfaltā izurbtā caurumā vai izmanto divas ierīces, kuras ierok ceļa abās malās. Ņemot vērā, ka “MotionFlux” ir tikai četru centimetru diametrs, cauruma izurbšana asfaltā nesagādā lielas grūtības, tomēr ekonomiski izdevīgāk ir izvietot divas ierīces. Apsardzes firma no “MotionFlux” saņem informāciju par katru automašīnu, kas šķērsojusi ceļu, tai jāpieņem lēmums, cik aizdomīgs ir šis auto un vai uz saņemto signālu reaģēt.

Otra joma, kurā var izmantot “MotionFlux”, ir meža krāvumu apsardze. Kā zināms, sagatavotos koka materiālus bieži zog. Šajā gadījumā ierīce “MotionFlux” jāierok abās baļķu krāvuma pusēs. Tiklīdz automašīna krāvuma tuvumā uzturas ilgāku laiku, mežsargs savā mobilajā telefonā saņem īsziņu. Turklāt viņš savā telefonā var ielikt iestatījumus vai saņemt informāciju par katru mašīnu, kas brauc garām kokmateriālu krāvumam, vai tikai par tām, kas apstājas.

Ierīci “MotionFlux” darbina militārās klases baterija, kuras garantija ir trīs gadi, taču reizēm tā iztur pat visus piecus gadus. Kad saņemts signāls, ka baterijas kalpošanas laiks beidzies, ierīci izrok un nodod SIA “MicroPepper”, kas nomaina bateriju. Baterijai nekaitē temperatūra, kas zemāka par -65 un augstāka par +80 grādiem. Tas nozīmē, ka ierīce strādās pat visaukstākajās Latvijas ziemās un viskarstākajās vasarās. “MotionFlux” ir ūdensizturīga, kas ir svarīgi, ja vieta, kur ierīce uzstādīta, applūst, stāsta Dāvids Egle. Papildus puiši izveidojuši interneta mājaslapu, kurā apskatāma statistika par to, kad un cikos kāds transporta līdzeklis ierīces uzstādīšanas vietai braucis garām vai apstājies.

Pārdota pagaidām gan vēl nav neviena “MicroPepper” radītā ierīce, bet abi izgudrotāji ir priecīgi par to, ka neliela partija jau ir nodota klientiem testēšanai un saņemti pirmie vērtējumi un ieteikumi par to, ko vajadzētu uzlabot. SIA “MicroPepper” īpašnieki atzīst – lielākoties klientu vērtējums ir pozitīvs un ieinteresēts. Līdz rudenim puiši šo produktu, ņemot vērā klientu ieteikumus, vēl noslīpēs, lai pēc tam pircējiem piedāvātu uzlabotu variantu. Piemēram, izgudrotāji vēlas panākt, lai ar “MotionFlux” var noteikt automašīnas gabarītus – vai tā ir puspiekabe vai piekabe. “MicroPepper” īpašnieki cer – kad ierīce būs pilnīgota, sagaidāms liels pasūtījumu skaits. Puiši jau arī kaļ plānus, kā “MotionFlux” ražošanu pārcelt nākamajā līmenī. Patlaban viņi ierīci paši gan testē, gan lodē, bet nākotnē iecerējuši, tā teikt, netīros darbus uzticēt kādam citam uzņēmumam, šīs nozares profesionālim. Tad SIA “MicroPepper” saņemtu jau gatavu produkciju, ko nodotu tālāk pasūtītājam. Tiesa, lai uzsāktu šādu ražošanu, jābūt pietiekami lielam pasūtījumu skaitam.

Uz ātru naudu necerot

– Ideja sākt ražot “MotionFlux” radās nejauši, kā lielākā daļa labu ideju, – stāsta Dāvids Egle. Lai pārliecinātos par idejas lietderību, puiši vispirms uzrunāja drošības struktūru, mežsaimniecības, ceļu, lauksaimniecības nozares un Aizsardzības ministrijas pārstāvjus un pārrunāja “MotionFlux” lietojuma iespējas. Un saņēma atzinības pilnus vārdus, jo līdz šim ārpus pilsētas, turklāt vietā, kur nav pieejama elektroenerģija, nebija risinājuma, kā nodrošināt apsardzes pakalpojumus.

Kur puiši smēlušies vajadzīgās zinības? Dāvids tūlīt absolvēs Ventspils augstskolas Elektronikas fakultāti, iegūstot bakalaura grādu, Otto augstskolā “RISEBA” mācījies mārketingu. Šobrīd viņi visus darbus paveic divatā. Darba pienākumus dala atbilstoši gūtajām zināšanām. Dāvids uzņēmumā vairāk nodarbojas ar organizatoriskajiem un tehnoloģiskajiem jautājumiem, Otto – ar mārketingu, pārdošanas un dizaina jautājumiem. Puiši ir draugi no bērnības. Pamatskolas un vidusskolas gados abi vairākus gadus strādājuši Liepājas ceļojošajā cirkā. Uz kādu laiku viņu ceļi bija pašķīrušies, bet, kopš abi atkal satikušies, viņus vieno izgudrošanas gars.

Kur abi smēlās drosmi uzsākt biznesu? Vai nebija bail?

– Vienmēr ir bail uzsākt lietas, kas iepriekš nekad nav darītas. Bet, vienreiz paveicot, nākamreiz vairs nav bail. Tiesa, jāatzīst, mēs abi ar Otto, jau mācoties pamatskolā un vidusskolā, nodarbojāmies ar maziem biznesiņiem – piepelnījāmies, garāžā pārkrāsojot “BMX” velosipēdus u. tml. Pamazām guvām pieredzi, un mums abiem tas patika. Uz biznesa ceļa, var teikt, nostājāmies gluži dabiski. Manuprāt, kļūdās tie, kuri, uzsākot biznesu, ieciklējas uz ātru naudas pelnīšanu. Uzskatām – ja savu darbu darīsim pašaizliedzīgi un mērķtiecīgi, pienāks laiks, kad nauda kā balva nāks.

Nievātājus un skauģus galvā neņem

Cik sarežģīti tik jauniem cilvēkiem bija nodibināt uzņēmumu?

– Mēs tobrīd tiešām bijām pilnīgi zaļi gurķi un no papīru būšanas neko nesapratām. Ventspils Augsto tehnoloģiju parkā darbojās biznesa inkubatora ideju studija. Pateicoties tai, mēs Ventspils Augstskolā ieguvām telpas. Mums ļoti paveicās, jo tajā pašā stāvā atradās arī uzņēmumu reģistrs. Tā darbinieki ar lielu atsaucību mums palīdzēja nokārtot visus nepieciešamos dokumentus. Ar padomiem un praktisku palīdzību atsaucīgi joprojām palīdz Ventspils Augstskolas pasniedzēji, maģistranti un citi cilvēki. Vienmēr ir pie kā vērsties un lūgt palīdzību. Arī Ventspils Augstskolas vadība mūs ļoti atbalsta.

Taču Dāvids nenoliedz, ka netrūkst arī tādu ļaužu, kas pret viņu, pavisam jaunu puišu, biznesa centieniem izturas nievājoši.

– Tos, kuri visā saredz tikai slikto, droši vien vada skaudība. Mēs uzklausām negatīvos viedokļus, bet izturamies pret tiem kritiski. Ja teiktajā nav objektivitātes un loģiska pamatojuma, neņemam vērā, – teic Dāvids. Viņš arī stāsta, ka uzņēmums vairākas reizes saņēmis sadarbības piedāvājumus kļūt nevis par jaundibinātā uzņēmuma radītājiem un veidotājiem, bet par vienkāršiem darbiniekiem.

Saistītie raksti

– Mēs negribam būt vienkārši darbinieki. Gribam būt tie, kas veido savu uzņēmumu. Mums tas patīk, tāpēc gājām grūto ceļu un to nodibinājām. Mūsu uzņēmums ir gan mūsu darbs, gan vaļasprieks. Manuprāt, ja uzņēmums nav kā hobijs, tad strādāt ir grūti.

Kādu Dāvids šo uzņēmumu vēlas redzēt pēc vairākiem gadiem?

– Par to esam daudz domājuši. Mums ir A, B un C varianti, jo, tiklīdz sasniedzam vienu pieturpunktu, stratēģija sazarojas. Ar “MotionFlux” mūsu mērķis ir aptvert līdz pieciem procentiem Eiropas valstu drošības pakalpojumu sniedzēju. Pagaidām esam uzsākuši sarunas ar klientu Rumānijā. Produktu “MotionFlux” virzīsim uz priekšu, kamēr tas nodrošinās atdevi. Bet mēs noteikti neapstāsimies tikai pie viena produkta. Radīsim jaunus produktus un tehnoloģiju jomā turpināsim augt.

LA.lv