×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
12. februāris, 2015
Drukāt

OCTA pērn apdrošinātājiem radījusi 4,5 miljonu eiro zaudējumus (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas apdrošināšanas sabiedrību zaudējumi no autotransporta īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības (OCTA) apdrošināšanas pērn bija 4,5 miljoni eiro, aģentūrai BNS pavēstīja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojā (LTAB).

Tādējādi, pēc BNS aprēķiniem, apdrošinātāju zaudējumi no OCTA apdrošināšanas pērn pieauguši par 20% salīdzinot ar 2013.gadu.

“Tas nozīmē, ka OCTA tirgus pēdējos piecus gadus strādājis ar ievērojamiem zaudējumiem. Praktiski var teikt, ka šāda situācija ir jau 10 gadus, izņemot 2009.gadu, kas tika noslēgts ar pozitīvu rezultātu. Turklāt, neskatoties uz to, ka apdrošinātāju nopelnīto prēmiju apjoms pēdējos gados palielinās, pagaidām būtu pāragri optimistiski prognozēt, ka tuvākajā nākotnē nozare varētu strādāt ar peļņu,” norādīja LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

LTAB informēja, ka 2014.gadā kopējais ceļu satiksmes negadījumu skaits, par kuriem ir iesniegti zaudējumu pieteikumi apdrošināšanas sabiedrībās, bija 31152, kas salīdzinājumā ar aizpērno gadu faktiski ir saglabājies 2013.gada līmenī (palielinājums ir tikai par 0,14%). No visiem pērn reģistrētajiem apdrošināšanas gadījumiem, 28691 apdrošināšanas gadījumi ir notikuši Latvijā (t.sk. 59,3% Rīgā), savukārt ārvalstīs notikuši 2461 apdrošināšanas gadījumi, kas veido 7,9% no visiem reģistrētajiem gadījumiem. Valstis, kurās reģistrēts vislielākais apdrošināšanas gadījumu skaits, ir Vācija (556 apdrošināšanas gadījumi), Lietuva (298), Krievija (271) un Polija (195).

Uz Saskaņoto paziņojumu pamata pagājušajā gadā reģistrēti 19894 ceļu satiksmes negadījumi, kas ir par 0,37% vairāk nekā gadu iepriekš. “Apkopojot datus par negadījumu skaitu, kas notikuši pēdējos sešos gados un reģistrēti uz Saskaņoto paziņojumu pamata, var secināt, ka ar katru gadu šo ceļu satiksmes negadījumu skaita īpatsvars kļūst aizvien lielāks, tādejādi arvien pieaug Saskaņoto paziņojumu izmantošanas popularitāte negadījumu reģistrēšanai. Salīdzinājumam 2009.gadā negadījumu skaits, kas reģistrēti ar Saskaņoto paziņojumu, īpatsvars, ir bijis 53,4%, 2012.gadā – 61,6%, 2013. gadā – 63,7%, savukārt 2014.gadā 63,9%,” norādīja Stengrevics.

Pērnajā gadā apdrošināšanas sabiedrībās un LTAB, kas administrē Garantijas fondu, iesniegti kopā 38849 zaudējumu pieteikumi, kas ir par 1 117 jeb 2,9% mazāk nekā 2013.gadā. Saistībā ar 2014.gada un iepriekšējo gadu zaudējumu pieteikumiem ir pieņemti 39652 lēmumi par apdrošināšanas atlīdzības izmaksām par kopējo summu 36,06 miljoni eiro, kas ir par 381 788 eiro jeb 1,2% vairāk nekā 2013.gadā. Vislielākā atlīdzību lēmumu summa tika izmaksāta par transportlīdzekļu bojājumu un bojāejas zaudējumu atlīdzināšanu, kas kopā veidoja gandrīz 79% no kopējās atlīdzību summas.

Vidējās atlīdzības izmaksas lielums par apdrošināšanas gadījumu pērn bija 1078 eiro, kas, salīdzinot ar 2013.gadu, ir palielinājusies par 0,7%. “Tomēr jāatzīmē, ka vidējais atlīdzības izmaksas lielums par ārzemēs notikušajiem ceļu satiksmes negadījumiem joprojām ir augsts – trīs reizes lielāks nekā vidējais atlīdzības izmaksas lielums, kas tiek izmaksāts par Latvijā (897 eiro Latvijā un 2950 eiro ārvalstīs),” norādīja Stengrevics.

Viņš uzsvēra, ka, lai arī atsevišķos nozarei svarīgajos rādītājos redzamas pozitīvas iezīmes, nozare joprojām cieš ievērojamus zaudējumus un diemžēl noslēdz gadu ar negatīvu bilanci. “Šajā gadā joprojām turpināsim veikt atlīdzību izmaksas likvidējamās “Balva” vietā. Tāpat jāņem vērā, ka pagājušā gada vasarā tika pieņemti jauni Ministru Kabineta noteikumi, kas paredz iespēju ceļu satiksmes negadījumā cietušajai personai saņemt būtiski lielākas atlīdzības par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem, kā arī nav precīzi zināms, kādas finansiālas sekas nozarei nesīs Satversmes tiesas spriedums par nemateriālajiem zaudējumiem pērnā gada izskaņā,” teica LTAB vadītājs, piebilstot, ka līdz ar to, neskatoties uz jau ilgstoši aso konkurenci nozarē, OCTA cenu izmaiņas tirgū tuvākajā laikā ir neizbēgamas.

2013.gadā Latvijas apdrošinātāju zaudējumi no OCTA apdrošināšanas bija 3,749 miljoni eiro.

Latvijā OCTA apdrošināšanu piedāvā 11 risku apdrošināšanas kompānijas.

LTAB nodrošina OCTA apdrošināšanas sekmīgu darbību valstī. OCTA Latvijā tika ieviesta 1997.gadā, lai nodrošinātu ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu interešu aizsardzību. Sākotnēji birojs darbojās Finanšu ministrijas pakļautībā, bet kopš 2004.gada tā ir neatkarīga institūcija.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Vai apdrošinātāji ir uzrādījuši pa pozīcijām:
  – iemaksātās prēmijas,
  – apdrošināšanas izmaksas,
  – administratīvās izmaksas,
  – peļņa no ieguldījumiem?
  Ja peļņa no ieguldījumiem netiek ņemta vērā, tad gandrīz visi apdrošināšanas veidi strādās ar zaudējumiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+