×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
9. septembris, 2013
Drukāt

Pārāk lieli nodokļi

Foto - LETAFoto - LETA

Man Kocēnos pieder viena no rindu garāžām. Šogad pagasts pirmoreiz uzlicis īpašuma nodokli. Vai tā ir pašvaldības iniciatīva un kompetence vai arī tas noteikts visas valsts mērogā? Vēl gribu noskaidrot par citu maksājumu. Dzīvoju daudzdzīvokļu mājā. Pirms kāda laika privatizējām zemi ap māju (patiesībā pagalmu).

Arī par to pagasts šogad liek maksāt īpašuma nodokli. Gribējām atteikties no šīs zemes vai vismaz samazināt īpašumā esošo platību. Pagasts to neļauj darīt. Vai mums ir tiesības atteikties no zemes ap māju? 
Jānis Kocēnu pagastā

 

 

Likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 1. panta pirmajā daļā noteikts, ka ar nekustamā īpašuma nodokli apliek ķermeniskas lietas, kuras atrodas Latvijas Republikas teritorijā un kuras nevar pārvietot no vienas vietas uz otru, tās ārēji nebojājot, – zemi, ēkas (tai skaitā kadastra informācijas sistēmā reģistrētas, bet ekspluatācijā nenodotas ēkas) un inženierbūves (izņemot tās, kuras nevar aplikt ar nodokli).

Savukārt ar nekustamā īpašuma nodokli neapliek:

• dzīvojamo māju palīgēkas, ja to platība nepārsniedz 25 m2, izņemot garāžas;

• dzīvojamo māju palīgēkas, ja to platība pārsniedz 25 m2 un pašvaldība neaplikšanu ar nodokli ir noteikusi ar saviem saistošajiem noteikumiem, izņemot garāžas.

Tātad pašvaldībām, sākot ar 2013. gadu, ir tiesības aplikt garāžas ar nekustamā īpašuma nodokli. Tām piemēro nodokļa likmi no 0,2 līdz 3 procentiem no kadastrālās vērtības, ko nosaka pašvaldība savos saistošajos noteikumos, kurus tā publicē līdz pirmstaksācijas gada 1. novembrim.

Ja pašvaldība līdz šim termiņam saistošos noteikumus nav publicējusi, nekustamā īpašuma nodokļa likme ir:

a) 0,2 procenti no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 40 000 latu,

b) 0,4 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 40 000 latu, bet nepārsniedz 75 000 latu,

c) 0,6 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 75 000 latu.

Par konkrētajā gadījumā noteikto konkrēto likmi īpašniekam jāinteresējas savā pašvaldībā.

Cits jautājums – nodoklis par zemi ap māju. Diemžēl privatizētu zemi atdot vairs nevar. Taču, ja jums tā nav vajadzīga, to kopā ar dzīvokli var pārdot vai dāvināt.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+