×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
17. septembris, 2012
Drukāt

Pilsētas sēni grozā neliek

Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Gāju pastaigāties ar mazbērniem un turpat Ķengaragā pie bērza atradām divas jaukas beciņas. Kā nojaušu, Rīgas teritorijā var atrast ne tādas vien sēnes. Kādos apstākļos tās drīkstētu arī lietot pārtikā?
 Vecmāmiņa 
Ilze Ķengaragā 


 

Pilsētnieki arī var aizbraukt uz kādu mežu vai iet bekās turpat pilsētā, tikai tad līdzi vajadzētu ņemt nevis nazi, bet videokameru vai fotoaparātu, lai iemūžinātu sēņu izskatu. Tā kā pilsētā ir daudzveidīgs biotops, tur ir arī liela sēņu daudzveidība. Mēslotā augsnē dārzos, parkos un zālienos var ieraudzīt tintenes, tās parasti aug lielākās vai mazākās grupās. Daudzviet aug arī pilsētas atmatenes. Ceļmalās, dārzos un parkos vairāk vai mazāk atklātās vietās var atrast dižsardzenes.

Diez vai kāds saprātīgs cilvēks sēņos pilsētas centrā, kur līdzās intensīva satiksme un liels vides piesārņojums. Latvijas Dabas muzeja sēņu speciāliste, LLU doktorante Diāna Meiere saka: ”Sēnes nevajadzētu vākt urbanizētās vietās, jo tās sevī uzsūc cilvēkam kaitīgas vielas no automobiļu izplūdes gāzēm u. tml. Tās ir bīstamas cilvēka veselībai, jo spēj lielos daudzumos uzkrāt smagos metālus, radioaktīvus elementus un citas kaitīgas vielas.”

Izrādās, ka arī likumdošana aizliedz lasīt sēnes pilsētā. 2010. gadā 1. jūnijā pieņemti MK noteikumi nr. 499 ”Higiēnas prasības augu izcelsmes produktu primārajai ražošanai un tiešajai piegādei galapatērētājam nelielā apjomā”, kur 14. punktā teikts: ”Savvaļas ogas, augļus, riekstus, sēnes, augus, bērzu un kļavu sulu aizliegts iegūt teritorijās, kas atrodas tiešā piesārņojuma avota tuvumā un var radīt pārtikas piesārņojuma risku.”

 

Uzziņa

Interesanti par sēņu smaržu

* Medus smarža piemīt indīgajai zaļajai mušmirei, miega un medainajai bērzlapei.

* Sveķu smarža – alksnenei.

* Augļu smarža – saldūksnei, egļu rudmiesei.

* Siļķu smarža – saldajai krimildei, siļķu bērzlapei.

* Kartupeļu lakstu smarža – bālajai mušmirei.

* Garšvielu smarža – meduszvīņu krimildei, priežu rudmiesei, parastajai piltuvenei, dūmainajai aplocenei.

(No “Sēņu avīzes”; 2002., “Lauku Avīze”)

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+