Foto: Shutterstock

Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā? 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

“Vēlos stādīt gurķus gan laukā, gan siltumnīcā. Kad būtu piemērotākais laiks to darīt? Kuras šķirnes ir izturīgākas, kas audzējamas ar bioloģiskām metodēm?” – jautā Inta Rūjienā.

Interneta vietnēs var pasūtīt dažādas tā sauktās bioloģiskās gurķu sēklas, taču vietējos veikalos nopērkama, piemēram, šķirne ‘Adam’, kas der arī bioloģiskajām saimniecībām. Ja nav svarīga tieši bioloģiskā sertifikācija, bet veselīgs gurķis, tad Andris Mangulis, kas audzē dārzeņus ar bioloģiskām metodēm, iesaka izvēlēties gurķu sēklas, kuras nav apstrādātas ar ķīmiju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar speciālām kodnēm apstrādātajām sēklām vajag tikai kūdras substrātu, jo sēkla apstrādē ir zaudējusi savas dabīgās spējas pielāgoties. Mazāka rūpe būs ar neapstrādātajām sēklām, tās var sēt un audzēt arī dārza zemē. Šie augi izdosies arī ar paviršāku kopšanu.

Neapstrādātās sēklas ir daudz lētākas un mazdārziņa vajadzībām atbilstošas.

Steidz stādīt “jāņu” gurķus

Noteikt vienu datumu gurķu brīvlaišanai dārzā nevar, jo laiks pavasarī nav prognozējams. Taču maija vidus būtu tas laiks, kad gurķus no podiņiem var pārstādīt siltumnīcas augsnē, bet maija beigās, jūnija sākumā – uz lauka. Ja gurķus sēj uzreiz dobē, arī to dara maija vidū. Taču, ja sēkla bijusi dārga, labāk izaudzēt stādus.

No auga iestādīšanas brīža siltumnīcā līdz ražai jāgaida aptuveni mēnesis. Ja pirmo gurķi grib ap Jāņiem, kavēties nevar. Taču jāizdomā, kā pasargāt gurķus no vēsuma.

Augsnei, kurā stādīs gurķus, jābūt tīkami siltai – patīkami iegremdēt rokas. Aukstā un mitrā augsnē gurķi slimos, sāksies puves, tie pat var aiziet bojā.

Agrāk siltumnīcās veidoja siltās lecektis. Arī to var izmēģināt. Patlaban zemnieks rīkojas šādi – viņš siltumnīcā lāpstas dziļumā noņem augsnes virskārtu, kur stādīs gurķus. Ieklāj svaigus kūtsmēslus (trūdējuši nesilst). Uzber augsnes kārtu un stāda gurķus. Svarīgi, lai starp mēsliem un gurķu saknēm būtu augsnes barjera. Mēsli sils, un gurķiem būs siltas kājas. Kad gurķis paaugsies, tas pats iestieps saknes pēc barības vielām zemē, ja to vēlēsies.

Reklāma
Reklāma

Pēc auglīgā augsnē stādītiem gurķiem nākamajā gadā stāda tomātus.

Gādā siltas mājas

Gurķi ir izteikti siltummīļi. Protams, salnas tiem (arī ķirbjiem, kabačiem, melonēm) ir nāvējošas. Taču arī lielas temperatūras svārstības tiem nepatiks, piemēram, ja siltumnīcā pa dienu gaiss iesils līdz pat 40 grādiem, bet naktī noslīdēs līdz 4 grādiem. Kļūda ir neuztraukties, jo domā, ka salnas nav. Taču gurķim šī temperatūru svārstība izraisa pamatīgu stresu. Rezultātā tas sliktāk aug, bojājas imunitāte (kļūst uzņēmīgāks pret kaitēkļiem un slimībām). Zemnieks iesaka vismaz gurķveidīgos vēsajās naktīs piesegt arī neapkurināmajās plēves siltumnīcās.

Labākais un vienkāršākais veids ir izgatavot siltumnīcu siltumnīcā – virs stādiem izveido vienkāršu karkasu, ko pārklāj ar agrotīklu vai citu sedzamo materiālu. Sedz dienas beigās, kad gaisa temperatūra sāk kristies, bet telpā vēl ir silts. Apklātā lecektiņa būs kā termoss, kurā saglabāsies siltais gaiss. Ja šo brīdi nokavē, tad labuma maz, jo pats gurķītis ar savu elpu neko nevar piesildīt. Protams, šādi tiks pasargāts no salnām, taču ne no temperatūru kontrastiem.

Arī stādot gurķus uz lauka, jāparedz, ka varbūt vajadzēs apsegt.

Laukā gādā labu mulču

Maija vidū gurķus jau var sēt uz lauka. Ja zeme vēl nav iesilusi, to uzsilda, uzklājot melno plēvi. Taču labāk gurķu sēkliņas sasēt kasetēs, lai tās strauji varētu startēt un sākt augšanu. Jau laikus šos gurķēnus sāk radināt pie brīvas dzīves. Paleti pa dienu nes ārā saulē, vakarā – atpakaļ siltumnīcā.

Kad salnas vairs nedraud un naktīs gaisa temperatūra nav zemāka par 10 grādiem, gurķus izstāda.

Mulčai uz augsnes var klāt melno plēvi. Tomēr tā atstāj augsnē dažādas plastmasas driskas un pati kļūst par netrūdošu atkritumu, tāpēc zaļā dzīvesveida piekritēji cenšas to nelietot. Alternatīva – veidot mulču no salmiem, lapām. Apses lapas ir vislabākās. Zem apsēm vēl tagad var sagrābt nesadalījušās lapas. Tās viegli klājas un veido gurķiem tīkamu mikroklimatu. Var mulčēt arī ar pļauto mauriņa zāli, bet vēsā, mitrā laikā labāk nelikt jēlu masu, jo tā var rosināt puves. Lai tā nenotiktu, der uz mulčas kārtas starp vagām agros rītos, rasā pakaisīt pelnus. Tie kļūs arī par barības vielām.

Ievēro!

Foto: SHUTTERSTOCK

Pavasara spilgtā saule var izēst maigās jaunā stāda lapiņas, tāpēc gurķīti vajag pieēnot.

Tīklērču porfilaksei augu regulāri apsmidzina ar ūdens migliņu.

Padoms!

Foto: SHUTTERSTOCK

Gurķus der vēlreiz iesēt arī maija beigās, jūnijā – tad būs gurķi arī vasaras otrajā pusē. Varēs aizvietot tos augus, kas agri stādīti siltumnīcā un jau noražojuši.