×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Pingpongs ar baletu


ReklāmfotoReklāmfoto

No 19. aprīļa līdz 1. maijam jau astoņpadsmito reizi Rīgā, Valmierā, Rēzeknē, Kuldīgā, Liepājā un Preiļos norisināsies Starptautiskais Baltijas baleta festivāls “No klasikas līdz avangardam, piedāvājot spilgtus pasaules klases dejotāju, horeogrāfu, baleta teātru un kompāniju priekšnesumus.


 

Festivāla direktore Lita Beiris uzsver, ka Starptautiskais Baltijas baleta festivāls ir baleta svētki, kas šo mākslas žanru ik gadu parāda kā daudzveidīgu, spēcīgu, krāšņu, sajūtām un atklājumiem bagātu mākslas žanru. “Ceru, ka arī šogad skatītājiem tas būs aizraujošs piedzīvojums,” teic festivāla vadītāja.

Šogad baleta festivāla ietvaros Latvijā viesosies mūsdienu deju grupa no Norvēģijas horeogrāfa Jo Stromgrena vadībā. Pirmā no divām viņu piedāvātajām izrādēm – “Futbols” – ir kā konflikts starp pasaulē populārāko sporta veidu futbolu un daiļrunīgu mākslas žanru – baletu. Komiskas, sarežģītas un trauslas kustības pret spēcīgu, brutālu sporta veidu. Iespējams, šis varētu būt aizraujošs piedzīvojums ne tikai dejas cienītājiem, bet arī futbola faniem. Turklāt aiz lēnām kustībām un noslēpumainiem rituāliem slēpjas izsmalcināts vēstījums par globālu apsēstību. Savukārt izrādē “Ping Pong” norvēģu dejas kompānija piedāvās variāciju par populāro galda tenisa spēli.

Skatītājus Rīgā, Valmierā, Rēzeknē un Liepājā priecēs arī viesi no Dānijas – deju grupa “Kassandra” piedāvās asprātīgu izrādi “Displacement” (“Aizvietojums”). Izrāde ir dejotāju dueta dekadentisks un humora pilns stāsts par identitāti un dzimumu. To iespaidojusi gan sena norvēģu cīņas māksla, saukta par “glimu”, gan 80. gadu kičs un klubu tradīcijas.

Šis ir stāsts par kādu, kurš ir nepareizajā vietā un nepareizajā laikā, vēlēdamies būs cits un citur. Tas ir arī stāsts par dažādām izdzīvošanas stratēģijām laikā, kad bēgšana no realitātes ir, iespējams, vienīgā izeja.

Savukārt Sarānas (Francija) pilsētas apvienība “Theatre de la Tete Noire” uz Rīgu, Kuldīgu un Liepāju atvedīs neparastu, interaktīvu atrakciju “Krēsli”. Lēnās un klusās brīvdabas atrakcijas autors ir plastiskās mākslas meistars Žans Marī Gerēns. “Krēsli” ir piecas kustīgas, mehāniskas skulptūras jeb struktūras, kas veidotas no dzelzs, koka un akmens. Novietotas publiskā vietā, tās ļauj peldēt, rāpot, lidot un skriet.

Gluži eksotisku pieredzi piedāvās mākslinieki no ASV – deju grupa “Step Afrika!”, kas uzstāsies gan Preiļos, gan Rīgā. Apvienību pirms nepilniem 20 gadiem izveidoja afroamerikāņu studenti – tās pamats ir Āfrikā radies komunikācijas veids, pielietojot kustību, vārdus un skaņu.

Festivāla organizatori uzsver, ka viena no spilgtākajām festivāla iezīmēm ir daudzveidība, kas izpaužas ne tikai dejā. Tieši tādēļ tradicionāli festivāla ietvaros aplūkojamas vairākas ar baletu saistītas izstādes – vien no tām būs Ķīnas fotomākslinieku izstāde, savu skatījumu uz baleta pasauli fotoizstādē “Ballet. Beyond” (“Balets. Viņpus”) atklās arī mākslinieks Bruno Birmanis. Skatītāji varēs novērtēt arī Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina un vizuālās nodaļas studentu darbus, kas apkopoti izstādē “Dejas tēls vizuālajā mākslā un dizainā”. Tikmēr Mencendorfa namā mākslas cienītājiem būs skatāma Rīgas un Sanktpēterburgas mākslinieku izstāde “Baleta brīnumainā pasaule”.

Starptautisko Baltijas baleta festivālu noslēgs krāšņs Galā koncerts Latvijas Nacionālajā operā – tajā uzstāsies baleta zvaigznes no Austrijas, ASV, Dienvidkorejas, Igaunijas, Krievijas, Latvijas, Lietuvas, Lielbritānijas, Ukrainas un Vācijas.

 

VARBŪT NODER

19. IV 19.00 Rēzeknes kultūras centrā Jo Stromgrena kompānija, “Futbols”.

20. IV 19.00 Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē Jo Stromgrena kompānija, “Ping Pong”.

21. IV19.00 Valmieras kultūras centrā Jo Stromgrena kompānija “Futbols”.

22. IV 17.00 t/c “Origo” Rīgas dzelzceļa stacijā – festivāla atklāšana.

24. IV 19.00 Liepājā “Fontaine Palace” mūsdienu dejas grupas “Kassandra Production” (Dānija) izrāde “Dispalcement”. 23. aprīlī plkst. 19.00 Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā “Zirgu pasts” – mūsdienu dejas grupas “Kassandra Production” (Dānija) izrāde “Dispalcement”. Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas studentu darbu prezentācija “Dejas tēls dizainā”.

29. IV 19.00 Latvijas Nacionālajā operā – “Galā koncerts. Pasaules baleta zvaigznes”. Ls 6 – 37.

30. IV 19.00 Preiļu novada Kultūras centrā ASV deju grupa “Step Afrika!”.

1. V. 19.00 Rīgā Kongresu namā ASV deju grupa “Step Afrika!”.

 

“Theatre de la Tete Noire” interaktīva atrakcija “Krēsli”:

25. IV 12.00 un 16.00 Rīgā pie t/c “Origo”;

26. IV 12.00 un 15.00 Rīgā pie Pēterbaznīcas;

27. IV Kuldīgā, Pils parkā;

28. IV Liepājā, Rožu laukumā.

 

Izstādes:

19. IV 17.00 Ķīnas fotomākslinieku izstādes atklāšana.

19. IV. 15.00 t/c “Origo” brīvdabas galerijā Bruno Birmaņa fotoizstādes “Ballet. Beyond” (“Balets. Viņpus”) atklāšana.

No 24. IV 17.00 Mencendorfa namā Rīgas un Sanktpēterburgas mākslinieku izstādes “Baleta brīnumainā pasaule” atklāšana.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+