Kultūra
Mūzika un deja

Pirmatskaņos Kārļa Lāča “Latvju simfoniju”0

Foto: Iveta Vaivode

Šo piektdien, 4. oktobrī plkst. 19, Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos Kārļa Lāča Latvju simfonija, un Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā koncertēs kopā ar pianistu Vestardu Šimku, LA.lv uzzināja koncertzālē.

Īpašs notikums šajā vakarā būs komponista Kārļa Lāča Latvju simfonijas pasaules pirmatskaņojums. Jaundarbā ievijas latviešu tautas dziesmu tēmas un etniskie motīvi.

Latvijas vēsture, valsts tapšana un tās simtgade pusstundu garajā simfonijā savijas ar šī brīža Latvijas laika plūdumu.

Skaņdarbs tapis simtgades simfoniju cikla ietvaros, ko pēc unikālā Liepājas koncertu cikla (kurā jau ietilpst 12 opusi un būs vēl 13.) LSO aizsāka, lai veidotu latviešu simfoniskās mūzikas fondu nākamajām paaudzēm.

“To visu mēs darām, lai šodien taptu jauni darbi, no kuriem kāds, iespējams, kaut kad nākotnē kļūtu iemīļots un slavens. Tāpēc kā nākamais pienesums simfoniju ciklā ir Kārļa Lāča simfonija. Līdz šim orķestris ir bijis pagodināts pirmatskaņot Andra Vecumnieka, Imanta Kalniņa, Riharda Dubras, Andra Dzenīša, kā arī Jāņa Lūsēna simfonijas,” saka Liepājas Simfoniskā orķestra vadītājs Uldis Lipskis, atzīmējot, ka simfonijas top ilgi, lēni un pamatīgi, tāpēc “bieži negadās, ka šādi brīnumi notiek”.

Saistītie raksti

Vestards Šimkus koncertā atskaņos Sergeja Rahmaņinova Trešo klavierkoncertu, kuru pirmo reizi, būdams 13 gadus vecs, pirmo reizi izdzirdējis un iemīlējis tieši Liepājā, Starptautiskajā Pianisma zvaigžņu festivālā.

“Visu Latvijas orķestru vidū tieši Liepājas Simfoniskais orķestris pēdējo desmit gadu laikā ir aicinājis mani kopīgi uzstāties visbiežāk, tādēļ mākslinieciski esam iemācījušies saprasties īpaši labi. Tas pats attiecas arī uz diriģentu Atvaru Lakstīgalu, kurš gandrīz vienmēr šajos koncertos ir stājies pie diriģenta pults. Tad nu katru nākamo kopīgo uzstāšanās reizi gaidu ar īpašu prieku,” stāsta Vestards Šimkus, piebilzdams, ka abi Atvaru Lakstīgalu jau sen sapņojuši kopīgi izpildīt Rahmaņinova klavierkoncertu.

LA.lv