×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
9. maijs, 2012
Drukāt

Polija nesteigsies ar eiro ieviešanu

eiro_moneta_uz_papira_naudas

Polija nesteigsies ar eiro ieviešanu un patlaban nav izvirzījusi konkrētus plānus vai datumus, kad iestāties eirozonā, šonedēļ Varšavā tikšanās laikā ar ārvalstu žurnālistiem biznesa portālam “Nozare.lv” sacīja Polijas finanšu ministra vietnieks Dominiks Radzivils.

Eiro ieviešana ir gadu jautājums, atzina Radzivils, pieļaujot, ka 2020.gadā Polija vēl nebūs pievienojusies eirozonai.

Ir jāskatās, kā eiro attīstīsies, sacīja ministrijas pārstāvis, piebilstot: “Nevar pievienoties klubam, nezinot tā likumus. Un likumi patlaban tiek mainīti.”

Ministrijas pārstāvis gan atzina, ka tehniski valsts gatavojas eiro ieviešanai un jau šā gada beigās Polijas rādītājiem būtu jāatbilst Māstrihtas kritērijiem.

Māstrihtas kritēriji paredz, ka valsts budžeta deficīts nedrīkst pārsniegt 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP), valdības kopējais parāds nedrīkst pārsniegt 60% no IKP, ilgtermiņa procentu likmes nedrīkst vairāk nekā par diviem procentpunktiem pārsniegt vidējo rādītāju trijās Eiropas Savienības (ES) valstīs, kurās procentu likmes ir viszemākās, un inflācijas līmenis nedrīkst vairāk nekā par 1,5 procentpunktiem pārsniegt vidējo rādītāju trijās ES valstīs, kurās inflācija ir viszemākā.

Lai Polija iekļautos Māstrihtas kritērijos, plānots samazināt valsts budžeta deficītu zem 3% no IKP jau šā gada beigās, informēja Radzivils. 2011.gadā Polijas budžeta deficīts bija 5,1% no IKP.

Polija arī cenšas samazināt valdības parādu. Valdības kopējais parāds 2011.gada beigās bija 56% no IKP, 2012.gadā parāds plānots 54% no IKP, un to vēl turpinās samazināt, lai 2015.gadā valdības parāds būtu zem 50% no IKP.

Turklāt Polijas konstitūcijā noteikts, ka valsts parādsaistības nedrīkst pārsniegt 60% no IKP.

Polijas Finanšu ministrijas pārstāvis lepojās, ka Polijā turpinās izaugsme un tā ir straujāka nekā daudzās Eiropas valstīs. Polijas budžets šogad veidots, prognozējot 2,5% IKP kāpumu. Savukārt pēdējā Starptautiskā Valūtas fonda ziņojumā Polijai šogad prognozēts IKP pieaugums 2,7% apmērā.

Kā ziņots, Latvija ir izvirzījusi stingru mērķi pievienoties eiro 2014.gada 1.janvārī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+