×
Mobilā versija
Brīdinājums +30.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
14. februāris, 2017
Drukāt

Ina Druviete: Ja latviešu valodu neturat par cienīgu, tad tā arī pasakiet! (60)

Foto - Ieva Makare/LETAFoto - Ieva Makare/LETA

Ina Druviete

Tā sanācis, ka bēdīgi slavenā 2012. gada 18. februāra referenduma piekto gadadienu sagaidām ar jauniem sasniegumiem valsts valodas statusa apšaubīšanā.

Latviešu valodas lietojuma telpu cenšas sašaurināt gan daži tūrisma industrijas pārstāvji, gan investoru piesaistītāji, tomēr avangardā izvirzījušies lingvistiskie darvinisti, kas noņēmušies latviešu valodai ierādīt nebūtisku vietu augstākās izglītības sistēmā.

Patiesības labad jāteic, ka Latvija nav vienīgā valsts, kurā mērķtiecīgi tiek virzīta doma par angļu valodu kā vai vienīgo augstākās izglītības un zinātnes valodu. Un Latvija nav vienīgā valsts, kurā pret šādu tieksmi protestē valodas politikas speciālisti, kas valodu konkurenci un valodas noturību skata plašākā kontekstā. Un arī citu valstu pieredze liek iebilst pret latviešu valodas un augstākās izglītības konkurētspējas pretstatīšanu. Nav tur nekādas pretstāves: gan studenti, gan mācībspēki studiju procesā jau tagad izmanto vairākas valodas, vairākums spēj brīvi lietot angļu valodu, bet Latvijā no viņu zināšanām būs jēga tikai tad, ja viņi spēs par savu jomu runāt arī latviski.

Saistībā ar valodu lietojumu augstākajā izglītībā jāšķir trīs galvenie problēmu loki: 1) valodas prasības augstskolu administrācijai (rektors, prorektors, dekāns u. c.), 2) valodas prasības vēlētajam personālam (profesors, asociētais profesors, docents u. c., 3) izglītības ieguves valoda. Šie loki ir cieši saistīti, tomēr izvērtējami atsevišķi. Šoreiz par pirmajiem diviem lokiem.

Par augstskolu administrāciju

Augstskolu vadībai noteikta valsts valodas prasme C1 līmenī, kas ir otrs augstākais valodas prasmes līmenis. Personām, kas nav ieguvušas izglītību latviešu valodā, tātad jākārto valsts valodas prasmes pārbaudījums un jāiegūst attiecīga apliecība.

Kāpēc tas nepieciešams?

Saskaņā ar Augstskolu likumu “Rektors ir augstskolas augstākā amatpersona, kas īsteno augstskolas vispārējo administratīvo vadību un bez īpaša pilnvarojuma pārstāv augstskolu”. Tātad rektoram ne tikai jāvada gan akadēmiskais, gan saimnieciskais augstskolas personāls, bet arī jāpārstāv augstskola attiecībās ar valsts iestādēm, jāparaksta finanšu dokumenti, jāpiedalās koleģiālo institūciju darbībā un jāinformē sabiedrība par augstskolas darbību.

Kā rektors bez valsts valodas zināšanām iepazīsies ar augstskolas darbību reglamentējošiem dokumentiem, ar augstākstāvošu iestāžu rīkojumiem utt.? Vai no viņa ne soli neatkāpsies tulks? Kā viņš varēs pilnvērtīgi piedalīties Saeimas komisijas, Ministru kabineta, rektoru padomes sēdēs? Vai tiks pārkāpts Valsts valodas likums un diskusijas sanāksmēs notiks angļu (vai krievu, jo visām svešvalodām Valsts valodas likuma izpratnē ir vienlīdzīgs statuss) valodā? Vai visam augstskolas personālam, ieskaitot dežurantus un apkopējas, svešvalodas prasme būs obligāta? Vai arī rektors vispār atteiksies no komunikācijas ar personālu? Augstskolu likums arī nosaka, ka tās savu darbību veic sabiedrības interesēs. Kā notiks saziņa ar sabiedrību, arī ar plašsaziņas līdzekļu starpniecību?

Par konkrētajiem gadījumiem, kuru dēļ uzvirmojusi nevajadzīga diskusija. Visu cieņu Rīgas Juridiskās augstskolas ievēlētajam, bet vēl neapstiprinātajam rektoram M. Kenijam, kas respektē Latvijas valsti un tās likumus, intensīvi mācās latviešu valodu, ir gatavs kārtot valsts valodas prasmes pārbaudi, lai pilntiesīgi spētu vadīt augstskolu! Arī Rīgas Ekonomikas augstskolas rektors A. Pālzovs pēc gandrīz 20 Latvijā pavadītiem gadiem, visticamāk, valodu noteikti ir apguvis tādā līmenī, lai bez grūtībām nokārtotu pārbaudi un nepieprasītu sev izņēmuma statusu. Tātad problēma ir tikai šķietama, un nav pamata bez jebkādas nopietnas argumentācijas pieļaut atkāpes no visai augstskolu administrācijai saistoša likuma.

Par akadēmisko personālu

Savulaik, protestējot pret latviešu valodu kā pašvaldību vienīgo darba valodu, folklorizējās sirmmāmiņas tēls, kas nekādi nespēja sazināties ar namu pārvaldes santehniķi. Pašlaik līdzīgs tēls tiek veidots hipotētiskam Nobela prēmijas laureātam, kas alkst strādāt Latvijas augstskolās, bet to nedrīkst valodas prasību dēļ. Nez kāpēc tiek ignorēts fakts, ka jau tagad Latvijā strādā vairāki desmiti ārvalstu mācībspēku – viesprofesora statusā. Viesprofesors bez jebkādām valodas prasmes prasībām var strādāt četrus gadus, kuru laikā var apgūt valodu, ja vēlēsies savu turpmāko dzīvi saistīt ar Latviju. Izskan viedoklis, ka tikai viesprofesora, nevis vēlēta mācībspēka statuss kavējot pilnasinīgi iesaistīties augstskolas dzīvē. Bet kā gan tas iespējams, neprotot latviešu valodu? Te uzdodami tie paši jautājumi kā rektoru gadījumā.

Oponentiem gan gribētos palūgt vienu. Vismaz neliekuļojiet – ja latviešu valodu līdzīgi dažiem 20. gadsimta sākuma rusifikācijas un ģermanizācijas ideologiem neturat par augstākās izglītības un zinātnes cienīgu, tad tā arī godīgi pasakiet. Demokrātija un vārda brīvība taču. Bet nedrīkst vienlaikus apgalvot, ka “latviešu valoda ir un paliks vienīgā valsts valoda”, “nemainīga vērtība ir valsts valoda”, “latviešu valodu tas nekādā gadījumā neapdraud”, “tā nav ķēķa valoda”. Kurš pateiks, kur ir tā robeža, līdz kurai varam pieļaut nemitīgās atkāpes? Un atcerēsimies, ka īstais provinciālisms ir paniskas bailes no savas identitātes un nespēja pastāvēt uz savām vērtībām.

Pievienot komentāru

Komentāri (60)

 1. Tagad latviešu valodu apdraud vairak “britufikācija”… It sevišķi akadēmiskā vidē…
  Kapēc lai kļūt par asociēto provesoru Latvijā obligāti vajag rakstit rakstus angļu valodā?

 2. Visu cieņu Druvietes kundzei, bet skatīsimies patiesībai acīs – tas ir tikai laika jautājums ,un ES tiks ieviesta angļu vai vairākas galvenās valodas. Jau šodien mēs paši izsmejam politiķus ,kuri perfekti nepārzina angļu valodu…Dzīvojam ES -varam jebkurā valstī mācītie, strādāt, atpūsties. Bet tas viss padodas vieglāk jauniešiem ar labām svešvalodu zināšanām.
  Jau Rainis savā dienasgrāmatā esot rakstījis, ka labāk būtu bijis,ja viņš būtu rakstījis vācu vai krievu valodā…Šodien viņš neiztrūkstoši minētu angļu valodu…

 3. Raksta lasītājiem, pirms piekrist viedoklim, ieteiktu gan atcerēties, ka Druvietei šī tēma ir tik tuva ne aiz mīlestības pret latviešu valodu, bet gan lai meitiņa Inese tiktu pie rektora krēsla un, loģiski, arī lielās algas. Diemžēl tik gudra viņa nav, lai konkurētu ar ārzemju akadēmiķiem, tāpēc, lūk, sitas ar nacionālajām vērtībām… ja vien tas būtu no sirds, ne aprēķina!

  • nu pilnīgi garām par to meitu. kas tā par trollēsanu. neesmu Druvietes fans, bet latviešu valodas jautājumā viņai vienmēr bijusi skaidra un argumentēta nostāja par labu latviskumam, arī tajos laikos, kad viņa savai meitai vēl palīdzēja bizītes sapīt, tikmēr mazajai lūkojoties spogulī un spiežot pinnes.

 4. Latvijā runājam latviski, mācamies latviski, rakstam latviski. Nevajag sevi mocīt ar šovinistiskām fantāzijām. Spāņu valodai ir savas teritorijas, angļu valodai savas, franču valodai savas, krieviem savas. Starpnacionālai saziņai tad nu var izmantot arī reģiona lielāku tautu valodas. Bet mūsu valstī runājam savā, latviešu valodā.

 5. Kautkā tā latviešu valoda vairs nevienam nav vajadzīga, latviešiem tikai problēmas, ka skolās programmas māca latviešu valodā, nevis krievu, angļu, vācu, ivritu utt … 4,5 stundas automašīnā un tādas latviešu valodas vairs nav un darba arī nav.
  Vistaisnīgāk būtu, ja Latvijā pamata valoda būtu krievu un angļu, bet latviešu valoda atrastos tādā pašā statusā kā latgaļu – kas grib, tas runā. Pekam šādu valodas reformu pieņemtu nekavējoties un nemocītu cilvēkus. Un visiem, kas strādā valsts pārvaldē būtu obligāti jāzina angļu un krievu valoda, nokārtojot attiecīgos pārbaudījumus un iegūstot sertifikātus.

 6. nezinu ,kāpēc mans komentārs Liānas Langas rakstam netika pievienots ,kuram ,tāpat kā šim -Inas Druvietes rakstam pilnīgi piekrītu un tādu pieeju atbalstu. Kur skatās un kuros ieklausās “pievaras esošie” ???

 7. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Tautai, kura nezina vai pat ignorē savu pagātni, NAV nākotnes.”

  Un, arī: “Absolūti bezjēdzīga un jebkurā izpratnē nelietderīga cīņa (jeb, visbiežāk, pat tikai “vētrainas rosības” imitācija) ar SEKĀM, nespējot saskatīt vai pat apzināti ignorējot to patiesos CĒLOŅUS, ir viena no lielākajām muļķībām un viens no galvenajiem iemesliem tam, kāpēc “esam tur, kur esam, un ārā netiekam”.”

  =======

  ‘MOTO’ = iz R. & M. Kaudzīšu leģendārā garadarba “Mērnieku laiki”:
  “Augstā dziesma, skani, skani,
  Zilā zvaigžņu haosā!…”
  —–
  .
  “Muļķu Zemes “slava”, skani!!!…”
  ( proponētais blamierējums = iz “O.M.© arChīva” )
  .
  Muļķu Zemes “slava”, skani,
  Jevrolendas kolChozā ~
  SILES “valstī” zombijfani,
  Kaifo murgu haosā…

  ZOMBĒJUMS uz “urnu talku”,
  ATKAL Muļķu Zemi klāj:
  “Atbalstīsim ‘polit-svalku’,
  Kas mūs “ilgtspējīgi” jāj!
  .
  Balsosim pēc SILES “shēmas”,
  ATKAL “urnas pie(gānot)” ~
  “Referendumiem” tak’ tēmas,
  Šajā “valstī” netrūkšot!

  ŠOREIZ “shēmā” uzdzīs štīmi,
  “PatrEJotu balsojums” ~
  “Divvalodību” grūž ģīmī,
  “Polittehnologi” mums:
  .
  “Savu Valodu MĒS, PAŠI,
  Kropļot “protam”, lopiski ~
  Atbildību prasīt, “braši”,
  Var no CITIEM, dabiski.
  .
  “Latv(IJ)iešu” slenga plūdos,
  SEN jau Dzimtā Valoda,
  ŠAJĀ “valstī” slīkst kā sū#os ~
  Tas, bļin POFIG, nekrata!
  .
  Štrunts par to, ka Dzimto “mēli”,
  Nejēdz VAIRS kā pieklājas,
  Latv(ĀN)ijas “meitas & dēli”,
  Kas “pie urnām” izpildās:
  .
  “Referendumā” tak’ tikai,
  Krustiņš “listēs” jāķeksē ~
  Vairāk šīs “valsts” “politikai”,
  NEKAS “lomu nespēlē”!
  .
  Tāpēc – nafig gruzīt fišku,
  Ja MIRST Dzimtā Valoda ~
  Mož, šo “reanimēs” (bišku),
  “valsts” pēc “referenduma”…

  Mauksim “urnu talkā” visi,
  ZOMBIJFANU trulumā ~
  “Cittautiešiem” kompromisi,
  Nespīd šajā “kampaņā”!!!
  .
  Diebsim, augstu palēkdamies,
  ATKAL “urnām balsis dot” ~
  Lai var ATKAL, apņirgdamies,
  SILES “valsts” mūs iz(spēkot)!
  .
  Muļķi bijām, muļķi esam,
  Muļķi allaž (?…) paliksim ~
  Nefiltrējot “kas par desām”,
  Kaut vai “ķelli noliksim”…”

  Muļķu Zemes SILES “valstij”,
  ZOMBIJFANI “slavu” ķērc ~
  Varas SISTĒMU šiem balstīt,
  “Referendums” ir to “vērts”:
  .
  Kamēr “urnu FARSS” vēl tālu,
  Kurā “tautas kalpos” līst ~
  “Pelnot politkapitālu”,
  “Referendumos” var (sv)īst!…

  =====

  ‘ANNO’ ~ 2012. gada februāris ( kārtējās “urnu talkas” kontekstā )

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 8. pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošo kriminālnoziedznieku zināšanai Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la.lv administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  =========

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.”

 9. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Tautai, kura nezina vai pat ignorē savu pagātni, NAV nākotnes.”

  Un, arī: “Vēsture atkārtojas – nereti kā FARSS.” 😉

  =======

  “Latviet’s es’u!!!…”
  ( “tekošajā momentā” – Muļķu Zemes SILES “valsts”
  “eurolatvānijas” zombijfans un “lojāls urrrāpatrEJots” )

  ( aktuālais blamierējums = iz “O.M.© arChīva” )
  .
  ””Latviet’s biju, latviet’s es’u,
  Latviet’s mūžam palikšu…”
  Šito ‘mantru’ “tautās nesu”,
  Un līdz (gr)ēmām zelēšu…

  Latviet’s pad(u)mjlaikos biju:
  Kompartijas locekļos,
  Vodku strēbu, voblu riju,
  Kamēr – tiku partorgos.
  Prezidijos (p)ielaists tiku,
  Kongresos un plēnumos,
  Tribīnēs par politiku,
  Inteļigentna izpaudos.
  Speczakazus izpildīju,
  “Klauvētāju” aģentos ~
  “Čekas” biedriem nostučīju,
  VISU(s) savos “(d)anosos”.
  Specpajoku (p)iepelnīju,
  Cepot “presei” šedevrus,
  Kuros šķidri aptaisīju,
  “Nepareizos” tautiešus.
  Ulmaņlaikus nolādēju,
  Pad(u)mjvaru slavējot,
  “Goda bļembu” izkaulēju,
  Pufaikai šo piespraužot…

  Komuņagu “valsti” cēlu,
  Čut ne nabu uzraudams ~
  Tuč-tuč attapos par vēlu,
  Partbiļeti bučodams:
  Trešā Atmoda man teju,
  Nahrenizēs “karjeru” ~
  Nācās fiksi “mainīt seju &
  Mest uz riņķi kažoku”…
  Tagad – atkal latviet’s es’u,
  Kurš par “valsti” stāv un krīt!
  (Kaut kā ikdienišķo desu,
  Jāmango, jo – gribas rīt…)
  Latviet’s es’u bankās svešās,
  Latviet’s “ŠANAS” biedrībās ~
  Ka tik’ zicēt glaunās vešās &
  (IT KĀ) “būt pie teikšanas”!
  Ka tik’ es pie puspriekšniekiem,
  Skaitos (vismaz – formāli):
  Kaut vai – “atbildīgs” par niekiem,
  Kaut – ņirdz ļaudis (normāli)!…

  Latviet’s, biedri, vienmēr būšu,
  Lai vai kādas varas nāks ~
  Šitāds “darbiņš” nav par grūšu,
  (Jo – bez tā man totāls VĀKS!!!)
  Štrunts par to, ka svešās mēlēs,
  “Progmērus” liek proponēt,
  Kāpēc sīkas purva dēles,
  Piezīžas, kur tik’ var spēt:
  Po(fig), vai no austrumkraja,
  “Ukazs” latv(ij)ietim nāk,
  Vai no rietumširmja haja,
  Zombēt “virsvērtības” sāk ~
  Latviet’s “elastīgi” klanās,
  (Sv)īzdams frakas stērbelēs,
  Fiksi bučot …(roku) manās,
  VISIEM, kas to paģērēs.
  (Dabiski – par “grašiem sūriem”,
  Latviet’s priecīgs andelēt,
  Tēvzemi ar visiem “stūriem” ~
  Rubļos / centos “konvertēt”…)

  “Latviet’s biju, latviet’s es’u,
  Latviet’s mūžam palikšu…”
  Na(fig) spešal gruzīt stresu,
  KĀDS es “galvu nolikšu”…”

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 10. pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošo kriminālnoziedznieku zināšanai Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la.lv administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.”

  • Var jau piekrist Ontunam, doma skaidra, man tikai ir lieli iebildumi pret valodas lietojumu…un izmantotajiem īpašvārdiem, kādi izmantoti, raksturojot mūsu zemi un tās iedzīvotājus! Tā nu gluži nav tik inerta un vienveidīga masa, par kuru var filozofēt tik virspusēji, “sametot visu vienā maisā”! Doma, protams, ir privāta lieta, un ir tikai demokrātiski to izteikt, bet valoda gan ne, to lietojam mēs visi, tāpēc derētu ievērot vismaz pieklājību!!!

 11. Nenokausējamais grafomāns O.M. atkal klāt.

 12. Jebkura uzņēmuma vadītājs pārstāv asavu uzņēmumu attiecībās ar valsts iestādēm, paraksta finanšu dokumentus, piedalās koleģiālo institūciju darbībā un informē sabiedrība par viņa vadītā uzņēmuma darbību. Kaut kā neesmu manījis, ka Latvijas hokeja izlases galvenajam trenerim, kura pienākumos tas viss ietilpst, banku vadītājiem, uzņēmumu vadītājiem tiktu prasīts kaut kāds eksāmens valsts valodā. Pie tam augstskolas kā nodibinājumi nav valsts iestādes, pat ja valsts ir viens no dibinātājiem, bet savā darbībā tām pēc definīcijas jābūt neatkarīgām (lai gan visos autoritārajos režīmos ir centušies pabāzt universitātes zem valsts kontroles papēža).

  Ar to brīdi, kad visas augstskolas piespiedīs pāriet tikai uz latviešu valodu gan administratīvajā, gan mācību procesā, augstākās izglītības te vairs nebūs. Gluži vienkārši nav ne literatūras, ne pietiekami kvalificētu mācību spēku. Tā nav un nevbūs zinātnes valoda. Savukārt kvalificēto ārvalstu speciālistu mērķtiecīga izēšana vairāk izskatās par bailēm no konkurences.

 13. Latvijā no mušām taisa ziloņus un otrādi!
  Liekulība un politiskais teātris ir faktā, ka LR valdība atbalstīja augstskolas angļu valodā, zinādamas, ka to rektori latviešu valodu prot (bet ne augstākajā līmenī)…bet tagad šo pilnīgi nesvarīgo problēmu parvērš farsā.
  Bet tā viss pārējais, ko Ina saka ir OK.

 14. kurš vēl neredz? . Atbildēt

  Nav nekādu baiļu no savas identitātes un nespējas pastāvēt uz savām vērtībām !
  Vienkārši tā fīrētāju identitāte nav latviešu !

 15. Druvietes kundze reiz bija izglītības ministre. KĀDĒĻ viņa tobrīd nekādi nerisināja šo ļoti svarīgo jautājumu? Pat neieminējās par to. Tad taču viss bija kārtībā.

 16. Neļausim sevi pazemot un neļausim alkatīgajiem kolaborantiem pazemināt, praktiski pazemot MŪSU valsts valodas statusu!

 17. За что боролись, на то и напоролись.

 18. Viss pareizi un nav pat apspriežams. Tiem, kas nav ieguvuši izglītību latviešu valodā, ir zināmas prasības. kas jāpilda. Bet dzīve rāda, ka tie, kas ieguvuši izglītību valsts valodā un darbojas valsts pārvaldē, izglītības un kultūras iestādēs, plašsaziņas līdzekļos u.c. svarīgās jomās, kur nepieciešama saziņa ar cilvēkiem, neprot, elementāri pareizi runāt un rakstīt latviski. Sevišķi postoši latviešu valodu ietekmē plašsaziņas līdzekļi. Vai nu skolu, ar latviešu mācību valodu, beidzējiem (un viņu pedagogiem) jāuzstāda augstākas prasības, vai valodas eksāmens jākārto stājoties darbā,bet kaut kas ir jādara.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Latviešu valodu kropļo, nekritiski tulkojot ES birokrātu rakstīto. Visas regulas, indikācijas, darbību veikšanas, monitoringi, korelēšanas u.c. blefošana ir panākusi to, ka mēs vairs nerokam, bet veicam rakšanas darbības, ko savukārt, veicot pietiekoši maz uzraugošas darbības, salaiž dēlī mūsu sertificētie pavisam citu nozaru (svešā, nestudētā specialitātē strādājošie) speciālisti. Speciālisti gan būtu jāliek pēdiņās, tas precīzāk atbilstu viņu kvalifikācijai. Šo augsto klasi kārtējo reizi apliecināja nokritusī lustra.
   Latviešu valodu visur un vienmēr! Un pie atbildības pirmkārt būtu jāsauc prezidents par musināšanu! LV pastāv jau 25+ gadus, bet mēs joprojām auklējamies ar valodas nepratējiem! Tā ir vislielākā sevis necienīšana, bet prezidenta personā- visas latviešu tautas un valodas nicināšana.

 19. Tur kur divi salaisti matos, tur visu savāc trešais. Lauksaimniecības zemes, meži, ekskluzīvās vietas pie ūdeņiem, viss jau pieder citiem, valsts tiek komandēta ar citu gudrību, kas nudien nav vērsta mūsu valsts attīstības virzienā. Cilvēki bēg no savas dzimtenes masveidā. Vai nu tā lielākā nelaime ir pie mums tā krievu valoda. Šī bļaušana par krievu valodu ir un paliek tikai uzmanības novēršanai no daudz daudz svarīgākiem jautājumiem. Par tiesisku valsti, par korupciju visaugstākajos līmeņos, par elementāru dzīves apstākļu nodrošināšanu arī visnabadzīgākajiem, par medicīnu, par aizvien nekontrolēto augošo augoni valsts pārvaldes aparātu utt..

 20. VALSTS PREZIDENTS IETEICA VAIRĀK RUNĀT KRIEVISKI , LAI KRIEVI ŠEIT JUSTOS ĒRTI ………

 21. Latgalieši arī cīnījās par savu “valodu” . Nu it kā viss ir kārtībā -filologi izkopuši rakstību ,gramatiku. Tad nu jāgaida Latgales uzplaukums! Bet kaut kā neatgriežas aizbraukušie, pagaidām arī gaidītais uzplaukums nav manāms.

 22. Visu cieņu Druvietes kundzei, bet arī mans uzskats ir- 2. valsts valodu angļu valodu!
  Esmu mācījusies padomju laikos ,un tagad visos ārzemju braucienos vai saskarē ar ārzemniekiem Latvijā jūtos neveikli svešvalodu nezināšanas dēļ.
  Padomju laikos zubrījām svešvalodu (man tā bija vācu),bet runāt tā arī neiemācījāmies. Skumji lasīt un klausīties kritiku par mūsu politiķiem ,kuriem vājas zināšanas angļu valodā. Tie tiek klaji izsmieti.
  Cilvēks var būt labs speciālists ,bet savos gados vairs nespēj apgūt svešvalodu augstākajā līmeni .Es pat izrunu nevaru vairs iemācīties, kaut man ir augstākā kult. darbinieka izglītība. Vieglāk padodas spāņu valoda ,bet ar to ES nekur ,nemaz nerunājot par austrumu zemēm . Der tikai Spānijā, bet braucieni uz Latīņameriku ir pārāk dārgi….

 23. Tieši tādēļ,ka maz,mēs nevaram atļauties piekāpties ne soli.Tas stiprinās un veicinās cieņu kā savās tā citu tautu acīs.

 24. Tieši tāpēc,ka maz,mēs nedrīkstam atkāpties ne soli.Tieši ar to mēs sevi pacelsim pasaules acīs nevis tikai ar iegūtu diplomu.

 25. Nebūs latviešu augstskolas nebūs arī Latvija un tālāk arī latvieši. Latviešu valodas jautājumā tālāk piekāpties nedrīkst,ne tikai augstskolās bet arī visur citur.

 26. Ja tik vien būtu problēmas ,kā izglītības iegūšana augstskolās Valodu prasme ir mūsdienš pilnīgi nepieciešama turpmākajā darbā
  Nez kādēļ nevienu neuztrauc valsti pārstāvošu personu noziedzīgā valsts valodas ignorance,it sevišķi ,pašmāju medijos
  Nākošais.KO dara ,par ko saņem atalgojumu VVC (nejaukt ar tualeti) Kaut gan tualeteir vāirāk vērta nekā VVc darbība valodas kopšanā
  Drīz bez vārdnīcas palīdzības nevarēsim laikrakstus lasīt un ziņas klausīties ,nemaz nerunājot par iepirkšanos veikalos ,jo nav saprotams,kas tai kastē ir
  Daži ljaunās latviešu valodas vārdi-ofšors ,ksaitings,vindsŗerfings,florbols,bēdšovers šopings
  Vēl dažas pērles. mana nodarbošanās ir bizness Rīkojam iepazīstināšanas prezentācijuViņa prezentē nākamās prezentācijas šovu utt
  Lūk ,par to neuztraucamies Palasiet latviskoto tehnikas terminoloģiju, Nudin angļu valodā viss saprotams ,latviski ,ārprāts

 27. precīzi, kā naglai pa galviņu.

 28. Bet neviena vārda par to, cik nevienlīdzīgā (zemākā) stāvoklī tajā pašā LU nolikti letonikas pasniedzēji un pētnieki.

 29. Paldies Druvietes kundzei par viedokli un stāju.
  Diemžēl necieņa un šovinisms pret nelielu tautu valodām ir ļoti izplatīta parādība visā pasaulē. Tādēļ ir jācīnās pret šo sērgu.

 30. Pīļu dīķa iemītnieka domāšana!

 31. atbalstiet atbalstiet to veceni latvietis ir bijis dirsa lidejs un tads ari paliks

 32. Latviešu valodas apguvi, īpaši profesionālās jomas latviešu valodas prasmju un valodas stila, runas prasmju apguvi vajadzētu ieviest visās augstskolās un visās fakultātēs, jo augstskolu absolventi pat komunikāciju zinību specialitātē ar latviešu valodu nereti ir uz “jūs”. Tieši latviešu valodas prasmes augstskolu absolventiem bieži ir zem katras kritikas.

  • Ar izcilnieka diplomu augstskolu beidzis filologs neprot preizilietot ‘”Ka “” un “”kad”‘,neprot pareizi lietot pavēles un īstenības izreiksmi PIem. lūdzu sēžaties ,bet ne -sēdieties! utt
   NERUBŠIM par “”s,z”‘rakstību un “”a ā “”rakstību
   Vārdu “”mammmai”‘dažs diplomētais “”gudrinieks ”raksta vismaz ar vienu kļūdu Kur nu vēl par citām gudrībām-kā komatu izlikšanu

 33. apvainošanās nevietā Atbildēt

  Druvietes kundze, latviešu valoda nav necienījama, bet tā ir skaitliski mazas tautas valoda un šodienas intensīvās komunikācijas apstākļos ar to mums nākas rēķināties. Mazs zaķītis ir mazs zaķītis, lai ko viņš pa sevi arī domātu.Pasaules vadošo un valdošo valodu prasme vienmēr visos laikos ir bijusi inteliģences rādītājs arī Latvijā

  • Kangariem jau vienmēr ir ar ko attaisnoties un uz ko atsaukties, lai tik paši savu tautu un valodu varētu noniecināt un pārdot – gluži vai tāpat, kā rakstāt Jūs… Man kauns par Jums!

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Pēdējam teikumam Tavā komentārā: “Pasaules vadošo un valdošo valodu prasme vienmēr visos laikos ir bijusi inteliģences rādītājs arī Latvijā”, lieku pretī savējo, ko teicis K. Markss: “Nezināt tās valsts valodu, kurā dzīvo, var tikai ciemiņš, idiots vai okupants”. Lūdzu, pasvītro pareizo atbildi!

   • cilvēki ,kas šeit nedzīvo pstāvīgi ,ir ciemiņi ,un perfektas valodas ināšnas varētu izpalikt tas attiecas arī uz mācību spēkiem

  • Pamēģini Reikjavikā ieņemt kādu amatu bez islandiešu valodas zināšanām.

 34. Kam mēs gatavojam audzēkņus elitārajās augstskolās? Vai savas zemes vajadzībām, vai lai tie varētu aizplūst uz ārzemēm. Ja gatavojam pašu zemei, tad rektoram vajadzētu izstrādāt galvenos attīstības virzienus, bet vai lai to izdarītu pietiek ar “viena tante teica” zināšanām un kā tos izstrādāt ja nav zināšanu tās valsts valodā? Vai audzēkņiem vajadzīgas tikai ārzemju gudrības atrauti no valsts vajadzībām? Bet kā redzams tad šo elitāro augstskolu absolventi nemaz i nedomā par savas zemes vajadzībām. Kā pierāda mūsu vadošo un valdošo spēku nostāja, tad tā latviešu valoda mums tikai postu vien nes. Vienreiz izbeigsim ar to un tādus, kas neciena savas valsts valodu – padzīsim. Arī tādās elitārās augstskolās mācībām jānotiek latviešu valodā ar izņēmumiem vieslektoriem.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   1. Ka var iztikt, to 70 gadus pierāda ikdienā miljons iebraucēju, okupantu un pat mācību spēki.
   2. Nedzīvo pastāvīgi(!)- tas ir – cik ilgi būtu jānodzīvo, lai varētu PIEPRASĪT valodas zināšanu?

 35. Bik liekuliba jau ari no Druvietes puses 🙂 jo gan Juridiskas, gan Ekonomikas augstskolas gadijuma svarigs ir fakts, ka macibu valoda tajad ir anglju, jo abu dibinataja sakotneji bija Zviedrija ar visam idejam un rektoriem. Bet ja to pasaka, tad nobruk viss pantins par latviesu valodas “apdraudejumu” konkretaja gadijuma. Ok, rektoriem jazina latviesu valoda, BET kadelj abu augstskolu gadijuma jezga par to tikai TAGAD? Kaut kad ir mainijies? Augstakaja izglitiba viss vairs nav kartiba? Ak, studentu maz? Nu bet Stokholmas augstskolas potencialie studenti neskries uz LU, ja to augstskolu “izdemoles”, vienkarsi sakravas somas un aizbrauks.

 36. Šāda muguras locīšana un izdabāšana diemžēl ir latvieša dabā.
  Padomju laikos, un arī vēl tagad, locījās krievu valodas priekšā – tagad angļu.
  ‘Ņemot vērā atalgojumu,Nobela prēmijas lauteāti uz Latviju nelauzīsies, tā ir tikai, piedodiet, muldēšana.
  Vai, piemēram, Vācijā būtu iedomājams, ka kādas universitātes rektors nerunātu vāciski?

 37. Šāda muguras locīšana un izdabāšana ir latvieša dabā.
  Padomju laikos, un arī vēl tagad, locījās krievu valodas priekšā – tagad angļu.
  ‘Ņemot vērā atalgojumu,Nobela prēmijas lauteāti uz Latviju nelauzīsies, tā ir tikai, piedodiet, muldēšana.
  Vai, piemēram, Vācijā būtu iedomājams, ka kādas universitātes rektors nerunātu vāciski?

 38. Алла Борисовна Atbildēt

  Šoreiz Druvietes kundzei taisnība

 39. Kas darīts valodas apguves lauciņā? Kur ir LU, Liepājas u., Ventspils a.sk. u.c. kursi – pilna apjoma kursi latviešu valodas apguvei? Vai ar lv 3 mēnešos ir pietiekami?

 40. Lieliski pateikts!

 41. Paldies Druvietes k-dze! Piekrītu un atbalstu katru vārdu!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par to domāšu rīt!

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS). “Lēmums par jauno VID vadītāju jāpieņem pēc oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, lai samazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu periods,” sacījusi ministre.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+