Kultūra
Mūzika

Pūtēju orķestru konkursā godinās Gunāru Ordelovski 0

Publicitātes foto: Māris Buholcs

Nākamā mēneša sākumā, 1. un 2. aprīlī Jelgavas pilsētas kultūras namā un Jelgavas Mūzikas vidusskolā jau ceturto reizi notiks Starptautiskais pūtēju orķestru konkurss Baltic open un IX Latvijas pūtēju orķestru konkurss, kurā piedalīsies 46 pūtēju orķestri, šodien informē Latvijas Nacionālais kultūras centrs.

Starp dalībniekiem būs trīs ārzemju kolektīvi no Igaunijas un Lietuvas, kopā ap 1700 mūziķu četrās grūtības pakāpes grupās. Konkursa programmā iekļautie obligātie skaņdarbi – Gunāra Ordelovska (1927 – 1990) marši ir veltījums izcilā latviešu pūtēju orķestru diriģenta, komponista un pedagoga 90 gadu jubilejai, kura tiktu atzīmēta 28.martā.

Pūtēju orķestru konkurss notiks jau devīto reizi, ceturto reizi augtākajās grūtības pakāpes grupās arī starptautiskais konkurss Baltic open, kas dod iespēju savās mājās dzirdēt un sacensties ar ārzemju orķestriem. Latvijas Nacionālais kultūras centrs šo konkursu un 27. maijā Jelgavā gaidāmos Pūtēju orķestru svētkus “Novadnieki” rīko, atzīmējot diriģenta, komponista un pedagoga Gunāra Ordelovska 90 gadu jubileju. Tādēļ visās konkursa grupās kā viens no obligātajiem skaņdarbiem iekļauts komponista maršs, un četri labākie orķestri par tā izpildījumu saņems Jelgavas pilsētas speciālbalvas.

1977. gadā Gunārs Ordelovskis teicis: “Savādi, bet runājot par gatavošanos Dziesmu svētkiem un par to, kas būtu darāms, manuprāt, visvairāk uzmanības ir jāpievērš maršam. Izrādās, ka mūsu orķestri daudz labāk pārzina koncertrepertuāru nekā ikdienā nepieciešamos sacerējumus – maršu un valsi. Būtībā ar maršu arī zina ko darīt, tomēr tā īsti neizjūt maršam raksturīgo aromātu un sūtību, pavisam atstāj novārtā marša mobilizējošo ietekmi kāds svētku reizēs veidosies gājiens un gājiena solis. Domāju, ka skates programmā maršs jāietver kā obligāts skaņdarbs.”

LA.lv