Latvijā
Sabiedrība

Restaurē Daiņa Īvāna 1989. gada 23. augusta runu 0

Fotoizstāde Baltijas ceļa 25. gadadienai veltītās konferences “Pēc gadsimta ceturkšņa. Baltijas ceļš un totalitārā komunisma sabrukums: Eiropas kopīgās atmiņas un politiskās iedvesmas avots” laikā. Foto – LETA

23. augustā aprit 28 gadi kopš Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāji, spītējot padomju varai, vienojās kopīgam mērķim par brīvību un sadevās rokās, veidojot Baltijas ceļu.

“Toreiz mēs domājām tikai par to paaudzi, kas dzīvos šodien – par mūsu bērniem. Ikviens no mums gribēja, lai viņi dzīvo brīvā valstī,” teic Atmodas laika līderis, Latvijas Tautas frontes pirmais priekšsēdētājs Dainis Īvāns.

Viņa restaurētā radio runa, kas 1989. gadā saviļņoja un iedvesmoja tūkstošiem Baltijas ceļa dalībnieku, skanēs arī režisores Madaras Dišleres spēlfilmā “Paradīze 89”, aicinot jaunāko paaudzi neaizmirst tā laika vēsturiskos notikumus.

Spēlfilma “Paradīze 89” stāsta par četru meiteņu piedzīvojumiem Baltijas ceļa vasarā, un to iedvesmojušas filmas režisores Madaras Dišleres bērnības atmiņas. Līdzīgi kā filmas galvenā varone Paula, arī režisore pavadījusi 1989. gada vasaras brīvlaiku mazpilsētā pie māsīcām. Ar 80. gadiem raksturīgajām sadzīves ainiņām, kuras sniedz ieskatu Atmodas laikā, režisore vēlas rosināt dialogu starp vecākiem un bērniem par šiem vēsturiskajiem notikumiem.

Filmā atspoguļotās ikoniskās padomju dzīves ainas papildinātas ar virkni autentisku skaņu ierakstu, tostarp Latvijas Tautas frontes pirmā priekšsēdētāja Daiņa Īvāna radio uzrunu Baltijas ceļa dalībniekiem, kas nu jau ir spilgta vēstures liecība.

“Mēs visi nesam uz saviem pleciem Latvijas nākotni. Katrai paaudzei tas ir no jauna jāapzinās un jāapliecina, ka tā grib būt brīva,” atsaucoties režisores Madaras Dišleres aicinājumam un no jauna ierakstot vēsturisko radio uzrunu, kuras oriģinālie ieraksti līdz mūsdienām nav saglabājušies, norādījis Dainis Īvāns.

Piedzīvojumu filma bērniem “Paradīze 89” ir viena no programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” filmām, kuras pirmizrāde gaidāma 2018. gada februārī.

LA.lv