×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
3. decembris, 2014
Drukāt

Rosina publiskot skolotāju algas (18)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) izskatīšanai valdībā iesniegusi grozījumus Izglītības likumā, kas paredz internetā publiskot skolotāju algu sarakstus.

Vakar gan Ministru kabinets laika trūkuma dēļ šo jautājumu neizskatīja; iespējams, par to tiks lemts valdības ārkārtas sēdē piektdien.

IZM izstrādātie grozījumi paredz, ka “Republikas pilsētas pašvaldība un novada pašvaldība, Izglītības un zinātnes ministrija un cita nozares ministrija katru mēnesi savā mājaslapā internetā publicē pedagogiem izmaksāto atalgojumu, norādot vārdu, uzvārdu, amatu un izmaksātā atalgojuma summu”. Anotācijā šie grozījumi pamatoti ar 15 gadus senu Satversmes tiesas spriedumu par vadības līgumu neatbilstību Informācijas atklātības likumam un šajā spriedumā pausto, ka demokrātiskas valsts pārvaldes funkcionēšanas neatņemama pazīme ir tās pārskatāmība un informācijas par valsts budžeta līdzekļu pieejamība. Anotācijā arī pausts: ja IZM publisko ziņas par privātajām izglītības iestādēm piešķirto valsts finansējumu, attiecīga kontrole un caurspīdīgums vajadzīgs arī attiecībā uz valsts un pašvaldību skolām.

Pagaidām gan izskatās, ka drīzāk šādus grozījumus IZM izstrādājusi kā atbildi skolotāju prasībām pēc lielākas algas. Zināms, ka ir skolas, kur skolotāji pelna krietni virs vidējās algas. Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile skaidro, ka skolotāju algu publiskošanas mērķis ir likvidēt necaurspīdīgo skolotāju algām domātā finansējuma sadali pašvaldībās.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško teica, ka skolotāji par iecerētajiem grozījumiem likumā jau ir uztraukušies. Galvenokārt tāpēc, ka “tā būtu vienas profesijas pārstāvju diskriminācija”. Arī policisti, ugunsdzēsēji un ārsti saņem algu no publiskajiem līdzekļiem, taču viņu atalgojumu vismaz pagaidām valdība nav rosinājusi publiskot. “Turklāt, ja publicēs tikai atalgojuma summu, var rasties nepareizs priekšstats par skolotāju algām. Ja publisko algu, tad jāpasaka arī, cik slodzes skolotājs strādā.”

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Skolotāju algas es vel neesmu redzējis. Bet es varu pieņemt, ka pilsētās direktori saņem no 900€ līdz 1200€. Mācību pārziņi saņem no 600+ līdz 800~900€. Parastie skolotāji saņem līdz 600€. Lielākā daļa saņem algas no 500 līdz 600€. Šīs visas algas ir neto. Laukos ir stipri sliktāk. Direktoru algas ir no 500 līdz 600€. Mācību pārziņu algas no 300 līdz 400~500€. Nu, skolotājiem ir minimālā alga neto vai līdz 400€. Šīs ir manas domas. Nabaga Skolotāji™, jo dažu Skolnieciņu™ senči ir bagātāki!!! Mīlestībā, Skolnieciņš ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙁 ®Skolnieciņš Skolnieciņš™

 2. Bet kad tiks publiskotas ministru algas ar visam piemaksam, ka ari deputatu tas nav gruti izdarams velams reize ar skolotaju algam.

 3. Ko gan neizdomās,lai nepaaugstinātu skolotāju algas !Šī skolotāju muļķošana turpinās jau 3. gadu desmitu !Algu paaugstināšanai vienmēr jauni un jauni šķēršļi,kurus sacer vara.Skolotāji,cienāt sevi,kā lietuvieši un… BEZTERMIŅA STREIKS ,lai varneši nāk un strādā skolās par algu,kuru viņi piedāvā skolotājiem !

 4. pēc lasītā bet labs Atbildēt

  ”Paskaiti skolas direktoru algu un tad to pusduci vietnieku algu un taps jau skaidrāk, plus prēmijas un taps vel skaidrāk un vēl klusās 12 stundu slodzes un taps vel skaidrāk…”
  Atliek tikai piebilst – tur jau tie naudas resursi aiplūst un praktiskā darba darītāji – skolotāji paliek vieni. Kādreiz militārajā vēsturē karaspēkā skaitīja tikai aktīvos ar šautenēm un tad ar zobeniem bruņotos, tas ir tas kas dara…pārējie …

 5. Piekrītu.
  Tikai jānorāda:
  Cik maksā slodze – 21 stunda(ir starpība, vai 410, vai 600 eiro)
  Cik stundas strādā skolotājs
  Piemēram – JānisM. – 18 stundas (slodze 410)351 eiro uz papīra
  Inese L. – 18 stundas (slodze 600 eiro) 514 eiro uz papīra
  Krišjānis – 30 stundas (slodze 410) 585 uz papīra
  Elza – 30 stundas(slodze 600)857 eiro uz papīra
  Aprēķina formula – 300/21 reiz 18=351…..

  Būs milzīga starpība, jo nav vienāda samaksa par slodzēm, ja IZM to likvidētu, pietiktu naudas visiem.
  Tāpēc, ka viens un ts pats skolotājs , pārejot ielu, citā skolā saņem savādāk par to pašu darbu.Ja IZM tukšpauri beidzot to saprastu, tad naudas pietiktu.
  Es , pārejot pāri ielai, saņemu dažādas samaksas par vienu un to pašu darbu .Tas ir absurds.

 6. pēc lasītā bet labs Atbildēt

  Nē, nē, nē!!! Tikai ne skolotāju. Publicēt vajag skolu direktoru algas un prēmijas!

 7. Ja publiskot- tas būtu padomju varas beigas krievu skolā..

 8. Stanut izvestni familiji “ljubimchikov” direktorov shkol…
  Eto ochej boleznennij vopros i “ljubimchikov”, i ih “pokrovitelej”…
  Eto i vopros o “lichnostnih” otnoshenijah…

 9. Cik tur darba – ja jau publiskojam, tad visu Latvijā strādājošo algas. Nākamā valdība varētu lemt par tuvējās ārzemēs strādājošo algu publiskošanu.
  Piebilde – es, laikam, palikšu gribot, jo manā darba līgumā ir atruna par atalgojuma konfidencialitāti.

 10. Ļoti pareizi, lai visi var redzēt tās “mazās” algas. Varētu domāt, ka policisti, medicīnas darbinieki, ugunsdzēsēji u.c. nav pelnījuši neko, tikai pedagogi mums kaut kādi pārcilvēki. Bet ekonomiskā situācija valstī ir tāda kāda tā ir, nevar maksāt vienai kategorijai Eiropas līmeņa algas un pārējos atstāt ar tukšiem makiem (pensionārus ieskaitot).

  • Mīļais cilvēk, vai tad citiem nav jāpelna godīga alga. Ir. Arī skolotājam. Nevis pretojies, bet atbalsti un pievienojies. Re, kā viņi sašķeļ sabiedrību. Saprotiet, te visiem kopā ir jāpieprasa, jācīnās, nevis jāsaprot , cik grūti laiki. Kāpēc ” rudajai” u. tml. nekas nav jāsaprot.

 11. Pie reizes gribētos zināt cik ārsti , māsiņas saņem un ciema policists ,kurš neko nedara.Būtu interesanta lasāmviela.

 12. Jā, ļoti laba ideja. Tad arī redzēs, cik pedagogi saņem, citādi te jau katrs var vaimanāt, ka maz saņem. Tikai ne visiem ir tāda arodbiedrība, kas skrien pie valdības un mudina uz streiku. Vismaz laukos skolotāji ir vieni no bagātākajiem iedzīvotājiem, atskaitot vienu otru pašvaldības krēslā sēdošu personu. Nu nav tie skolotāji tik lieli nabagi kā izliekas. Vairāk vajadzētu pievērst uzmanību mācību procesa kvalitātei, nevis algām! Lai nav tā, ka stundas nenotiek, ka mājasdarbus un kontroldarbus nelabo mēnešiem ilgi… Tur gan būtu jāsatraucas.

  • Nu nu nu kāds iebrauca auzās. Skolotāja -klases audzinātāja 2 klasēm, sēž pagarinātajas klasēs lai izdzīvotu. Ne dzīvotu. Un viss Rīgā. Klasē 30 skolēni. Burtnīcu labošanas brīvdienās. Un kad ko aizrādi skolniekam vecāki gatavi rīkli pārgrauzt un pa tiesām vazāt. Tā nav visur. Bet nu kāpēc skolotāju vidējais vecums ir liels? Jo tad labāk par lielāku algu par sekretāri no 8-17 sēdēt.

 13. Jā,jā,”po sovetski”,urovņilovku”!Tad pie reizes arī publiskot visu to algas,kuri “strādā” vairākās darba vietās.Un tad visu to algas,kuriem algu lieluma dēļ nav jāmaksā nodokļi…Kādas vēl idejas?Tikai ārzemēs algas ir vienīgi darba devēja un darba ņēmēja līguma lieta,biznesa noslēpums, un informācijas izpaušana un publiskošana var kļūt par iemeslu darba zaudēšanai.

 14. Cik zinu tagad jau daudzās pašvaldības ir publiskoti valst finansētie atalgojumi. Atliek tik ieiet attiecīgas pašvaldības mājas lapā un meklēt budžetu tur arī daudzas algas bus redzamas vismaz vadošo darbinieku noteikti

 15. Algas ir ļoti dažādas – pilsētas ģimnāzijās 1000 eiro.Parastās skolās – atkarīgs no slodzes, kas ir mazas.slodze – ap 400 eiro.Es saņemu uz rokas 295 eiro , kas ir mazāk, kā minimālā alga.

 16. Vajag publiskot un pie reize arī dakteru algas- tad daudziem mutes būs ciet, vēl citiem atkārsies žoklis…Jā un pie reizes arī skolu vietējās vadības ( direktori, vietnieki ) algas – lai redz kur tā nauda tērējas. Bailes? Jā bailes ka neuzzin !

Draugiem Facebook Twitter Google+